dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
Chystá se proměna pražských podchodů, hlavně u magistrály
Podchod pod magistrálou u Státní opery. Foto: archiv

Chystá se proměna pražských podchodů, hlavně u magistrály

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) zpracoval seznam 38 pražských podchodů, z nichž pět doporučil k přednostní revitalizaci. Dočkat by se mohly úklidu, nového osvětlení, výmalby či uměleckých instalací. 

„Víme, že podchody jsou bolavým místem mnoha veřejných prostranství v Praze. Leccos se ale dá celkem jednoduše vylepšit například kvalitním osvětlením,“ říká radní pro dopravu Petr Dolínek. Prvních pět podchodů by se mohlo vylepšení dočkat ještě v tomto roce.

Mezi pěti vybranými je podchod pod magistrálou na Fügnerově náměstí, na Pobřežní cestě v Braníku či u autobusového nádraží v Holešovicích. Dále se jedná o podchod mezi ulicemi Legerova a Vinohradská (u Národního muzea) a podchod na Strašnické ve směru na Gutovu. Ve většině zmíněných podchodů došlo v minulosti k napadením a dalším závažným trestným činům, které vyšetřovali policisté.

Podle nových Pražských stavebních předpisů by podchody a nadchod) ideálně vůbec vznikat neměla. Z analýzy mimoděk vyplynulo, jak velkou bariéru pro pěší pohyb ve městě znamená magistrála. Z osmatřiceti zkoumaných podchodů jich jednadvacet souvisí právě se severojižní magistrálou. V současné době probíhá spolupráce mezi IPR Praha a dánskou kanceláří Gehl Architects, která má navrhnout řešení, jak prostředí okolo této dopravní tepny zlepšit.


Další články
Nahoru