dnes
Úterý - skorojasno
12°C
zítra
Středa - oblacno
13°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
16°C
Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1
Tomáš Rejhon opravoval boty v útrobách Staroměstské tržnice v Rytířské ulici přes dvacet let. Foto: Jaroslav Tatek

Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1

Praha 1 ve spolupráci s magistrátem vytvořila pracovní tým odborníků pro přípravu detailního materiálu, který se zaměřuje na jednotlivé obory v oblasti podnikání. Rozpracovávány jsou potřebné úlevy, které podnikatelům vykompenzují škody vzniklé v souvislosti s aktuálními vládními opatřeními.

„Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

„Na území městské části je největší množství zaregistrovaných živnostníků a podnikatelů, proto Praha 1 již zahájila jednání s profesními sdruženími jako je Hospodářská komora a další asociace a profesní sdružení podnikatelů i s jednotlivými podnikateli,” sdělil radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast podpory podnikání ve své gesci.

Začátek jednání s vedením první městské části potvrdil místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák. „Dohodli jsme se, že Praha 1 v příštích zhruba čtrnácti dnech prověří všechny možností systematické pomoci podnikatelům tak, aby byla v souladu s platnou legislativou i finančními možnostmi městské části,“ uvedl.

„Je nutné si ale uvědomit, že provozovny v nebytových prostorách patřících Praze 1 tvoří jen zhruba 10 procent provozoven na území městské části. Živnostenský odbor Prahy eviduje celkem 12 241 provozoven. Tento počet je však nutné aktualizovat, aby mohly být formulovány požadavky na pomoc od Vlády ČR ,“ dodal.

Jednání o pomoci podnikatelům v centru probíhají ve spolupráci s pražským radním pro oblast majetku Janem Chabrem (TOP 09). „Připravili jsme opatření, abychom předešli tomu, že současná zdravotnická krize bude mít likvidační dopad na ekonomické činnosti ve městě. Nyní je nutné se zaměřit na různé obory individuálně a v každé městské části zvlášť a v součinnosti s vedením radnice,“ uvedl Chabr.

Již 17. března přijalo vedení Prahy 1 usnesení s opatřeními, jako je například odklad nájemného v nebytových prostorách městské části, zrušení sankcí z nezaplacení nájemného a byly pozastaveny valorizace nájemného za nebytové prostory a byty. Nyní se připravují návrhy, jak tato opatření zkonkretizovat, urychlit a zacílit na konkrétní potřeby podnikatelů.

„V souvislosti s vládními opatřeními musíme také zvažovat dopady na rozpočet městské části, kde můžeme očekávat výrazné snížení příjmů. Proto je nutné, aby se zapojila celá rada a hledala úspory ve svých gescích,“ dodal starosta Hejma.

Balíček opatření bude znám na počátku dubna. Zároveň se zaměří i na obyvatele, kteří se v důsledku opatření dostali do finanční nouze. V tuto chvíli je probírán s příslušnými odbory samospráv a průběžně reaguje na další vládní opatření.


Praha 3 dezinfikuje veřejný prostor

Včera ve 12:30

Praha 3 mimořádně dezinfikuje mobiliář, herní prvky a dotykové plochy na dětských hřištích a podzemní kontejnery na tříděný odpad.

V pátek bude radnice Prahy 2 uzavřena

Včera ve 12:06

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace bude radnice Prahy 2 na náměstí Míru uzavřena v pátek 23. října.

Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

Včera v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Přehled restaurací v Praze 15, které stále vaří

18. října 2020 ve 21:19

Praha 15 připravila přehled restaurací, které stále vaří a prodávají přes okénko.

Kde se lze testovat na covid-19? Na webu jsou nově odběrová místa ve Středočeském kraji

18. října 2020 ve 21:18

Na covid.praha.eu najdou zájemci od pátku přehled odběrových míst na covid-19 i ve Středočeském kraji. Od října poskytuje web, který spustily hlavní město a datová platforma Golemio, informace o odběrových místech v Praze.

Senioři si mohou promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou

18. října 2020 ve 20:52

Občané druhé městské části, především senioři, si mohou promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou. Tuto možnost jim, stejně jako na jaře, zprostředkovala radnice Prahy 2.

Další články
Nahoru