Dnes Čtvrtek - snih 3°C
Zítra Pátek - snih 3°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1
Tomáš Rejhon opravoval boty v útrobách Staroměstské tržnice v Rytířské ulici přes dvacet let. Foto: Jaroslav Tatek

Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1

Praha 1 ve spolupráci s magistrátem vytvořila pracovní tým odborníků pro přípravu detailního materiálu, který se zaměřuje na jednotlivé obory v oblasti podnikání. Rozpracovávány jsou potřebné úlevy, které podnikatelům vykompenzují škody vzniklé v souvislosti s aktuálními vládními opatřeními.

„Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

„Na území městské části je největší množství zaregistrovaných živnostníků a podnikatelů, proto Praha 1 již zahájila jednání s profesními sdruženími jako je Hospodářská komora a další asociace a profesní sdružení podnikatelů i s jednotlivými podnikateli,” sdělil radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast podpory podnikání ve své gesci.

Začátek jednání s vedením první městské části potvrdil místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák. „Dohodli jsme se, že Praha 1 v příštích zhruba čtrnácti dnech prověří všechny možností systematické pomoci podnikatelům tak, aby byla v souladu s platnou legislativou i finančními možnostmi městské části,“ uvedl.

„Je nutné si ale uvědomit, že provozovny v nebytových prostorách patřících Praze 1 tvoří jen zhruba 10 procent provozoven na území městské části. Živnostenský odbor Prahy eviduje celkem 12 241 provozoven. Tento počet je však nutné aktualizovat, aby mohly být formulovány požadavky na pomoc od Vlády ČR ,“ dodal.

Jednání o pomoci podnikatelům v centru probíhají ve spolupráci s pražským radním pro oblast majetku Janem Chabrem (TOP 09). „Připravili jsme opatření, abychom předešli tomu, že současná zdravotnická krize bude mít likvidační dopad na ekonomické činnosti ve městě. Nyní je nutné se zaměřit na různé obory individuálně a v každé městské části zvlášť a v součinnosti s vedením radnice,“ uvedl Chabr.

Již 17. března přijalo vedení Prahy 1 usnesení s opatřeními, jako je například odklad nájemného v nebytových prostorách městské části, zrušení sankcí z nezaplacení nájemného a byly pozastaveny valorizace nájemného za nebytové prostory a byty. Nyní se připravují návrhy, jak tato opatření zkonkretizovat, urychlit a zacílit na konkrétní potřeby podnikatelů.

„V souvislosti s vládními opatřeními musíme také zvažovat dopady na rozpočet městské části, kde můžeme očekávat výrazné snížení příjmů. Proto je nutné, aby se zapojila celá rada a hledala úspory ve svých gescích,“ dodal starosta Hejma.

Balíček opatření bude znám na počátku dubna. Zároveň se zaměří i na obyvatele, kteří se v důsledku opatření dostali do finanční nouze. V tuto chvíli je probírán s příslušnými odbory samospráv a průběžně reaguje na další vládní opatření.


Očkovací místo na Poliklinice Prosek

Včera v 19:08

Praha 9 zřídila vlastní očkovací místo zařazené do registračního systému Ministerstva zdravotnictví ČR.

Veolia Energie ČR získala certifikát protikorupčního managementu

Včera v 15:26

Společnost Veolia Energie ČR úspěšně prošla certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Stala se tak druhou firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas. První společností, která certifikát získala, byly Pražské...

Krizová Linka EDA nově nabízí pomoc

Včera v 09:44

Bezplatná krizová Linka EDA rozšiřuje své působení a nově nabízí pomoc všem lidem, kteří se obávají o své zdraví nebo zdraví svých blízkých.

Informace o zhodnocování volných finančních prostředků Prahy 2 v loňském roce

26. ledna 2021 ve 21:36

Radní Prahy 2 včera vzali na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. prosinci 2020. Druhá městská část za loňský rok zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř...

Radní Prahy 5 Čahoj z TOP 09 rezignoval z osobních důvodů, nahradil ho spolustraník Kavalírek

26. ledna 2021 ve 21:05

Ve vedení Prahy 5 dochází k obměně radního pro oblasti financí, IT a EU fondů. Dosavadního radního Viktora Čahoje z TOP 09 střídá ve funkci jeho stranický kolega Jan Kavalírek. Čahoj na svůj post rezignoval z osobních důvodů. Radním byl nepřetržitě od listopadu...

V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii České republiky

26. ledna 2021 v 18:08

V roce 2020 zaniklo v České republice 16 111 obchodních společností, což je o 353 více než v předešlém roce a také nejvíce v historii. Zároveň vzniklo 27 228 společností, což je nejnižší počet za posledních 6 let. 

Praha představila veřejnosti informační web k očkování

26. ledna 2021 v 17:59

Magistrát ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravil komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy.

Radnice oslovila lékaře na poliklinikách

26. ledna 2021 v 09:55

Magistrát požádal městské části o zaslání seznamu potencionálních zájemců o zřízení očkovacích míst v jednotlivých městských částech.

Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

25. ledna 2021 ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Praha 1: Linka registrace očkování pro seniory

25. ledna 2021 ve 12:12

Senioři, kteří spadají do kategorie, které vláda umožnila registraci k očkování a potřebují pomoc, se mohou obrátit na telefon nebo mail první městské části.

Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

23. ledna 2021 v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Další články
Nahoru