Dnes Úterý - oblacno 16°C
Zítra Středa - polojasno 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1
Tomáš Rejhon opravoval boty v útrobách Staroměstské tržnice v Rytířské ulici přes dvacet let. Foto: Jaroslav Tatek

Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1

Praha 1 ve spolupráci s magistrátem vytvořila pracovní tým odborníků pro přípravu detailního materiálu, který se zaměřuje na jednotlivé obory v oblasti podnikání. Rozpracovávány jsou potřebné úlevy, které podnikatelům vykompenzují škody vzniklé v souvislosti s aktuálními vládními opatřeními.

„Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

„Na území městské části je největší množství zaregistrovaných živnostníků a podnikatelů, proto Praha 1 již zahájila jednání s profesními sdruženími jako je Hospodářská komora a další asociace a profesní sdružení podnikatelů i s jednotlivými podnikateli,” sdělil radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast podpory podnikání ve své gesci.

Začátek jednání s vedením první městské části potvrdil místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák. „Dohodli jsme se, že Praha 1 v příštích zhruba čtrnácti dnech prověří všechny možností systematické pomoci podnikatelům tak, aby byla v souladu s platnou legislativou i finančními možnostmi městské části,“ uvedl.

„Je nutné si ale uvědomit, že provozovny v nebytových prostorách patřících Praze 1 tvoří jen zhruba 10 procent provozoven na území městské části. Živnostenský odbor Prahy eviduje celkem 12 241 provozoven. Tento počet je však nutné aktualizovat, aby mohly být formulovány požadavky na pomoc od Vlády ČR ,“ dodal.

Jednání o pomoci podnikatelům v centru probíhají ve spolupráci s pražským radním pro oblast majetku Janem Chabrem (TOP 09). „Připravili jsme opatření, abychom předešli tomu, že současná zdravotnická krize bude mít likvidační dopad na ekonomické činnosti ve městě. Nyní je nutné se zaměřit na různé obory individuálně a v každé městské části zvlášť a v součinnosti s vedením radnice,“ uvedl Chabr.

Již 17. března přijalo vedení Prahy 1 usnesení s opatřeními, jako je například odklad nájemného v nebytových prostorách městské části, zrušení sankcí z nezaplacení nájemného a byly pozastaveny valorizace nájemného za nebytové prostory a byty. Nyní se připravují návrhy, jak tato opatření zkonkretizovat, urychlit a zacílit na konkrétní potřeby podnikatelů.

„V souvislosti s vládními opatřeními musíme také zvažovat dopady na rozpočet městské části, kde můžeme očekávat výrazné snížení příjmů. Proto je nutné, aby se zapojila celá rada a hledala úspory ve svých gescích,“ dodal starosta Hejma.

Balíček opatření bude znám na počátku dubna. Zároveň se zaměří i na obyvatele, kteří se v důsledku opatření dostali do finanční nouze. V tuto chvíli je probírán s příslušnými odbory samospráv a průběžně reaguje na další vládní opatření.


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

Dnes v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

Dnes v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

innogy předala osm set notebooků znevýhodněným dětem

Dnes v 09:15

Společnost innogy v uplynulých třech měsících předala stovky notebooků dětským domovům, pěstounským rodinám a rodinám v azylových domech. Technika nově pomáhá s distanční výukou dětem, které neměly žádné počítačové vybavení nebo se potýkaly se zastaralou technikou. Ve spolupráci s partnerskou...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

Včera v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Další články
Nahoru