dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
29°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1
Tomáš Rejhon opravoval boty v útrobách Staroměstské tržnice v Rytířské ulici přes dvacet let. Foto: Jaroslav Tatek

Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1

Praha 1 ve spolupráci s magistrátem vytvořila pracovní tým odborníků pro přípravu detailního materiálu, který se zaměřuje na jednotlivé obory v oblasti podnikání. Rozpracovávány jsou potřebné úlevy, které podnikatelům vykompenzují škody vzniklé v souvislosti s aktuálními vládními opatřeními.

„Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

„Na území městské části je největší množství zaregistrovaných živnostníků a podnikatelů, proto Praha 1 již zahájila jednání s profesními sdruženími jako je Hospodářská komora a další asociace a profesní sdružení podnikatelů i s jednotlivými podnikateli,” sdělil radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast podpory podnikání ve své gesci.

Začátek jednání s vedením první městské části potvrdil místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák. „Dohodli jsme se, že Praha 1 v příštích zhruba čtrnácti dnech prověří všechny možností systematické pomoci podnikatelům tak, aby byla v souladu s platnou legislativou i finančními možnostmi městské části,“ uvedl.

„Je nutné si ale uvědomit, že provozovny v nebytových prostorách patřících Praze 1 tvoří jen zhruba 10 procent provozoven na území městské části. Živnostenský odbor Prahy eviduje celkem 12 241 provozoven. Tento počet je však nutné aktualizovat, aby mohly být formulovány požadavky na pomoc od Vlády ČR ,“ dodal.

Jednání o pomoci podnikatelům v centru probíhají ve spolupráci s pražským radním pro oblast majetku Janem Chabrem (TOP 09). „Připravili jsme opatření, abychom předešli tomu, že současná zdravotnická krize bude mít likvidační dopad na ekonomické činnosti ve městě. Nyní je nutné se zaměřit na různé obory individuálně a v každé městské části zvlášť a v součinnosti s vedením radnice,“ uvedl Chabr.

Již 17. března přijalo vedení Prahy 1 usnesení s opatřeními, jako je například odklad nájemného v nebytových prostorách městské části, zrušení sankcí z nezaplacení nájemného a byly pozastaveny valorizace nájemného za nebytové prostory a byty. Nyní se připravují návrhy, jak tato opatření zkonkretizovat, urychlit a zacílit na konkrétní potřeby podnikatelů.

„V souvislosti s vládními opatřeními musíme také zvažovat dopady na rozpočet městské části, kde můžeme očekávat výrazné snížení příjmů. Proto je nutné, aby se zapojila celá rada a hledala úspory ve svých gescích,“ dodal starosta Hejma.

Balíček opatření bude znám na počátku dubna. Zároveň se zaměří i na obyvatele, kteří se v důsledku opatření dostali do finanční nouze. V tuto chvíli je probírán s příslušnými odbory samospráv a průběžně reaguje na další vládní opatření.


Na radnici Prahy 2 s roušku

5. srpna 2020 v 09:53

Povinná ochrana úst a nosu zůstává ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Další články
Nahoru