dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - polojasno
18°C
pozítří
Středa - polojasno
20°C
Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1
Tomáš Rejhon opravoval boty v útrobách Staroměstské tržnice v Rytířské ulici přes dvacet let. Foto: Jaroslav Tatek

Chystá se balíček opatření úlev malým podnikatelům a živnostníkům v Praze 1

Praha 1 ve spolupráci s magistrátem vytvořila pracovní tým odborníků pro přípravu detailního materiálu, který se zaměřuje na jednotlivé obory v oblasti podnikání. Rozpracovávány jsou potřebné úlevy, které podnikatelům vykompenzují škody vzniklé v souvislosti s aktuálními vládními opatřeními.

„Okamžitě jsme zareagovali a přijali jsme na Radě městské části Praha 1 usnesení, ve kterém jsme zastavili valorizaci nájemného, dali možnost odsunu plateb za nájmy podnikatelů a v návaznosti na vládní opatření a na opatření hlavního města Prahy zveřejníme v co nejkratší době soubor pomoci pro podnikatele, který pomůže podnikatelům překonat toto nelehké období,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

„Na území městské části je největší množství zaregistrovaných živnostníků a podnikatelů, proto Praha 1 již zahájila jednání s profesními sdruženími jako je Hospodářská komora a další asociace a profesní sdružení podnikatelů i s jednotlivými podnikateli,” sdělil radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast podpory podnikání ve své gesci.

Začátek jednání s vedením první městské části potvrdil místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák. „Dohodli jsme se, že Praha 1 v příštích zhruba čtrnácti dnech prověří všechny možností systematické pomoci podnikatelům tak, aby byla v souladu s platnou legislativou i finančními možnostmi městské části,“ uvedl.

„Je nutné si ale uvědomit, že provozovny v nebytových prostorách patřících Praze 1 tvoří jen zhruba 10 procent provozoven na území městské části. Živnostenský odbor Prahy eviduje celkem 12 241 provozoven. Tento počet je však nutné aktualizovat, aby mohly být formulovány požadavky na pomoc od Vlády ČR ,“ dodal.

Jednání o pomoci podnikatelům v centru probíhají ve spolupráci s pražským radním pro oblast majetku Janem Chabrem (TOP 09). „Připravili jsme opatření, abychom předešli tomu, že současná zdravotnická krize bude mít likvidační dopad na ekonomické činnosti ve městě. Nyní je nutné se zaměřit na různé obory individuálně a v každé městské části zvlášť a v součinnosti s vedením radnice,“ uvedl Chabr.

Již 17. března přijalo vedení Prahy 1 usnesení s opatřeními, jako je například odklad nájemného v nebytových prostorách městské části, zrušení sankcí z nezaplacení nájemného a byly pozastaveny valorizace nájemného za nebytové prostory a byty. Nyní se připravují návrhy, jak tato opatření zkonkretizovat, urychlit a zacílit na konkrétní potřeby podnikatelů.

„V souvislosti s vládními opatřeními musíme také zvažovat dopady na rozpočet městské části, kde můžeme očekávat výrazné snížení příjmů. Proto je nutné, aby se zapojila celá rada a hledala úspory ve svých gescích,“ dodal starosta Hejma.

Balíček opatření bude znám na počátku dubna. Zároveň se zaměří i na obyvatele, kteří se v důsledku opatření dostali do finanční nouze. V tuto chvíli je probírán s příslušnými odbory samospráv a průběžně reaguje na další vládní opatření.


Praha 4 stále rozdává roušky

Dnes ve 20:41

Pokud potřebujete ochranné roušky a nemůžete si je zajistit jiným způsobem, Praha 4 může poskytnout omezené množství pro vaši potřebu.

Praha 9 pomáhá živnostníkům, spustila koronavirový portál

Dnes v 18:39

Městská část Praha 9 zahájila provoz webové stránky prazskyportal.cz, kde mohou živnostníci a drobní podnikatelé z Prahy 9 nabízet zákazníkům vouchery na své služby během koronavirové krize.

Nový spot Staropramenu byl točen před nouzovým stavem, ale předpověděl čekání na čepované pivo

Dnes v 16:14

Značka Staropramen uvádí nový reklamní spot z dílny agentury Yinachi, který vznikl ještě před začátkem koronavirové krize. Staropramen v něm podtrhuje svůj rukopis, kdy namísto oslavování produktových benefitů jde více po ideové a životní lince. 

Praha 9: Dnes dezinfekce a roušky pro seniory

Dnes v 07:55

Každé pondělí od 16 do 17 hodin si senioři z Prahy 9 mohou na radnici přijít pro dezinfekci a roušky. Přijít může kdokoliv z MČ Praha 9 (Prosek, Střížkov, Vysočany, Libeň, Hloubětín, Hrdlořezy).

Praha 11 vybavila školy a školky dezinfekcí, rouškami a teploměry

Dnes v 07:11

Dnes se otevírají školy a školky Prahy 11. Celkem se do mateřských školek přihlásilo 1595 dětí, na první stupeň základních škol 1934 žáků. Od 11. května navštěvuje 9. ročník na základních škol jedenácté městské části 341 dětí.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

Včera ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Praha 11: Nový čas vydávání roušek a dezinfekce

Včera v 17:40

Roušky a dezinfekce budou od 25. května vydávány občanům jedenácté městské části v novém režimu.

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

Včera v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Prodeje pivních mixů loni vzrostly, Cool rozšiřuje svou nabídku o dvě nové příchutě

23. května 2020 v 10:36

Obliba ovocných pivních mixů v posledních letech opět roste. Tento segment loni meziročně narostl o více než 40 procent Stejný nárůst zaznamenaly i prodeje značky Cool. Společnost Pivovary Staropramen na tento trend reaguje rozšířením o nové příchutě – nealko Malina a borůvka a Višeň a limetka...

Informační linku k ošetřovnému pro OSVČ využily stovky Pražanů

23. května 2020 v 07:51

Stovky dotazů bylo zodpovězeno na infolince k ošetřovnému pro OSVČ zřízené 6. dubna na odboru živnostenském a občanskosprávním Magistrátu hl. m. Prahy. Přestože tato linka byla primárně zřízena právě pro podporu žadatelů o ošetřovné, bylo vzneseno mnoho jiných dotazů na oblasti týkající se...

Pražské vodovody a kanalizace instalovaly sto budek a hmyzích domků

22. května 2020 ve 12:56

Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) instalovala ve svých areálech přes 100 ptačích budek a hmyzích domečků, v podpoře biodiverzity chce být aktivní i nadále. Biodiverzita dnes slaví svůj mezinárodní den.

Další články
Nahoru