Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chybíš nám, odešel jsi o Vánocích. Staroměstské náměstí zaplavily dojemné vzkazy obětem covidu
Pietní místo na Staroměstském náměstí. Foto: Karel Netolický

Chybíš nám, odešel jsi o Vánocích. Staroměstské náměstí zaplavily dojemné vzkazy obětem covidu

Staroměstské náměstí stále ještě pokrývají křídové kříže, které zde 22. března nakreslili příznivci spolku Milion chvilek pro demokracii jako vzpomínku na více jak 25 tisíc obětí, které v České republice podlehly nemoci covid-19. Pietní místo zde ještě zůstane, postarají se o něj skauti.

Na dlažbu k některých křížům připsali pozůstalí a další blízcí obětí různé nápisy. Nejčastěji jsou zde roky narození, data úmrtí, někde i křestní jména obětí. Nechybí ani dojemné vzkazy. 

Na vzhledu tohoto pietního se však podepsalo počasí, proto byla zástupci metropole požádána organizace Junák – český skaut, zda by tomuto spontánně vzniklému místu truchlení a vzpomínek nevrátili skauti a skautky jeho důstojnost.

„Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku pandemie covid-19 připomínat. Proto jsme hledali způsob, jak pietní místo na Staroměstském náměstí udržovat v důstojné podobě,“ uvedla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Během včerejšího odpoledne dobrovolníci z řad skautů s pomocí města uklidili uvadlé květy a vyhořelé svíčky. Všechny zachovalé květiny, svíčky a další předměty shromáždili na jednom místě, kam lidé mohou i nadále přicházet sdílet smutek.

Celá úprava pietního místa se uskutečnila s vědomím vedení spolku Milion chvilek.


Autor: Karel Netolický

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru