Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí
Spirála před začátkem rekonstrukce. Vlevo od ní je jeden z Křižíkových pavilonů. Ještě loni na podzim se počítalo s tím, že Spirála bude opravena do konce roku 2022. Foto: Jan Puci

Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí

Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti se zpozdí. Důvodem je zejména nedostatek stavebních materiálů na trhu a rovněž nedostatek pracovních sil. Oprava tak bude namísto v první polovině příštího roku hotova k 30. září 2023. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Zhruba o tři měsíce, tedy do 31. března 2023, se podle dokumentu na Výstavišti zpozdí také oprava restaurace Bohemia.

Budova Spirály chátrala od povodní v roce 2002 a rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni. Oprava restaurace má vyjít na asi 110,8 milionu korun.

Opravu obou objektů ovlivňuje současný nedostatek pracovních sil, který podle dokumentu schváleného radními souvisí s válkou na Ukrajině. „Vzdor úsilí stavebních firem o dodržení termínů se tato skutečnost do harmonogramů staveb nemůže nepromítnout," píše se v materiálu.

Nezanedbatelný dopad na dokončení oprav má podle něj také „dramatický nedostatek stavebních materiálů na trhu a neustále se prodlužující termíny jeho dodávek".

To negativně ovlivňuje plynulost stavby. Nedostatek materiálu se týká především Spirály, jejíž rekonstrukce začala později a není v tak pokročilé fázi, jako je Bohemia.

Ve zrekonstruované Spirále zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů.

Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků, což je o 100 více, než byla původní kapacita. Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti firma Výstaviště Praha.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně.

Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. O rekonstrukci a znovuotevření scény dlouho usiloval zejména Kulík, který však loni zemřel a znovuotevření divadla se nedočkal. On a ostatní původní autoři se nicméně podíleli na projektu rekonstrukce.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru