Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí
Spirála před začátkem rekonstrukce. Vlevo od ní je jeden z Křižíkových pavilonů. Ještě loni na podzim se počítalo s tím, že Spirála bude opravena do konce roku 2022. Foto: Jan Puci

Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí

Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti se zpozdí. Důvodem je zejména nedostatek stavebních materiálů na trhu a rovněž nedostatek pracovních sil. Oprava tak bude namísto v první polovině příštího roku hotova k 30. září 2023. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Zhruba o tři měsíce, tedy do 31. března 2023, se podle dokumentu na Výstavišti zpozdí také oprava restaurace Bohemia.

Budova Spirály chátrala od povodní v roce 2002 a rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni. Oprava restaurace má vyjít na asi 110,8 milionu korun.

Opravu obou objektů ovlivňuje současný nedostatek pracovních sil, který podle dokumentu schváleného radními souvisí s válkou na Ukrajině. „Vzdor úsilí stavebních firem o dodržení termínů se tato skutečnost do harmonogramů staveb nemůže nepromítnout," píše se v materiálu.

Nezanedbatelný dopad na dokončení oprav má podle něj také „dramatický nedostatek stavebních materiálů na trhu a neustále se prodlužující termíny jeho dodávek".

To negativně ovlivňuje plynulost stavby. Nedostatek materiálu se týká především Spirály, jejíž rekonstrukce začala později a není v tak pokročilé fázi, jako je Bohemia.

Ve zrekonstruované Spirále zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů.

Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků, což je o 100 více, než byla původní kapacita. Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti firma Výstaviště Praha.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně.

Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. O rekonstrukci a znovuotevření scény dlouho usiloval zejména Kulík, který však loni zemřel a znovuotevření divadla se nedočkal. On a ostatní původní autoři se nicméně podíleli na projektu rekonstrukce.


Autor: ČTK

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru