Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí
Spirála před začátkem rekonstrukce. Vlevo od ní je jeden z Křižíkových pavilonů. Ještě loni na podzim se počítalo s tím, že Spirála bude opravena do konce roku 2022. Foto: Jan Puci

Chybí dělníci a materiály, oprava divadla Spirála se proto zpozdí

Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti se zpozdí. Důvodem je zejména nedostatek stavebních materiálů na trhu a rovněž nedostatek pracovních sil. Oprava tak bude namísto v první polovině příštího roku hotova k 30. září 2023. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Zhruba o tři měsíce, tedy do 31. března 2023, se podle dokumentu na Výstavišti zpozdí také oprava restaurace Bohemia.

Budova Spirály chátrala od povodní v roce 2002 a rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni. Oprava restaurace má vyjít na asi 110,8 milionu korun.

Opravu obou objektů ovlivňuje současný nedostatek pracovních sil, který podle dokumentu schváleného radními souvisí s válkou na Ukrajině. „Vzdor úsilí stavebních firem o dodržení termínů se tato skutečnost do harmonogramů staveb nemůže nepromítnout," píše se v materiálu.

Nezanedbatelný dopad na dokončení oprav má podle něj také „dramatický nedostatek stavebních materiálů na trhu a neustále se prodlužující termíny jeho dodávek".

To negativně ovlivňuje plynulost stavby. Nedostatek materiálu se týká především Spirály, jejíž rekonstrukce začala později a není v tak pokročilé fázi, jako je Bohemia.

Ve zrekonstruované Spirále zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů.

Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků, což je o 100 více, než byla původní kapacita. Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti firma Výstaviště Praha.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně.

Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. O rekonstrukci a znovuotevření scény dlouho usiloval zejména Kulík, který však loni zemřel a znovuotevření divadla se nedočkal. On a ostatní původní autoři se nicméně podíleli na projektu rekonstrukce.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru