dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Bravo, trvalo vám to „jen“ půl roku. Pražští zastupitelé budou volit chybějící pražské radní
Petra Kolínská z Trojkoalice se možná stane novou radní. Foto: archiv

Bravo, trvalo vám to „jen“ půl roku. Pražští zastupitelé budou volit chybějící pražské radní

Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek 28. dubna volit chybějící čtyři radní. Do rady by měly přibýt po jednom zástupci ANO a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a dva radní ČSSD. Po dnešním koaličním jednání to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rada má nyní sedm z 11 členů. Trojkoalice dnes také upustila od požadavku zvýšit daň z nemovitosti, který vadil zastupitelům z ANO. Jména nových radních zástupci stran říci nechtěli. „Domluvili jsme se na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf.

Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO. „Dlouho jsme o tom debatovali a hledali jsme konsenzus. Já to hodnotím jako dobrý výsledek," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Mezi požadavky Trojkoalice byla kromě zvýšení daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.

Podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) jde v tuto chvíli o to najít způsob, jak by město dávalo peníze do fondu sociálního bydlení. „Bavili jsme se o tom, že se budou hledat peníze z vnitřních zdrojů magistrátu. Matěji Stropnickému nešlo o zvýšení daně, ale aby se nějak naplňoval fond, on chtěl jen zajistit udržitelné plnění fondu a aby bylo možné takové byty stavět kontinuálně. Teď jde jenom o to najít mechanismus, jak to vyřešit," řekla Plamínková.

Konkrétní jmna nových radních nechtěl nikdo z vyjednávačů říci. Minulý týden poslanec a vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že za ANO by měl v radě nově usednout zastupitel Karel Grabein Procházka. Podle informací ČTK by měla být zvolena za ČSSD zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková a mluví se i o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi. Trojkoalice navrhla předsedu SZ Matěje Stropnického, což ale odmítají ANO a ČSSD. V magistrátních kuloárech se proto mluví o tom, že za Trojkoalici by mohla v radě být Petra Kolínská (SZ).

Strany se zatím nedomluvily na obsazení magistrátních výborů. Spor strany vedou především o post předsedy výboru pro dopravu. Strany by měly mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.


Další články
Nahoru