Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chůze naboso je zdraví prospěšná, ale vyžaduje přípravu a dodržování některých pravidel
Chůze naboso v trávě je pro někoho velmi příjemná. Ilustrační foto: Mar N / Freeimages.com

Chůze naboso je zdraví prospěšná, ale vyžaduje přípravu a dodržování některých pravidel

Bosá chůze má dva rozměry pohledu. Zdravá a rozumná chůze naboso je zdravá a prospěšná. Vyžaduje však přípravu a je potřeba si na ni postupně zvykat. Nedočkavostí a přílišným „tlačením na pilu“ si lze uškodit.

Zem se začíná prohřívat, nastává vhodný čas dopřát svým nohám relaxaci a zážitek z bosé chůze. Samozřejmě v bezpečném terénu, třeba na zahradě nebo travnaté cestě. Noha musí být funkční, neměla by tedy být omezená a limitovaná ve svém rozsahu pohybu.

Chůze naboso však vyžaduje přípravu. Je třeba si na ni postupně zvykat, a ne sundat boty a předstírat, že pro mé rozmazlené nohy je každý ostrý kámen vzrušením jen proto, že se to „nosí".

Chůze po písku, kamínkách, posekané trávě nebo čisté lesní cestě je fajn. Chodidlo se tomuto přirozenému terénu dokáže nejen během krátké doby docela slušně přizpůsobit, Taková chůze je vysloveně zdraví prospěšná. Pozitivní vliv má chůze „dole bez" na držení těla, vede k reálnému vnímání terénu a k správnému typu chůze.

„Totéž ale neplatí pro tvrdý, špinavý a nebezpečný městský terén. Když se na tento trend dívám z pohledu mikrobiologa, tak představa, že chodíte po terénu plném infekčních částic při současném nekontrolovatelném porušování integrity kůže, je neslučitelná s normálním duševním zdravím,“ uvedl prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar. Obecně podle něj tedy platí, že rozumná bosá chůze je zdravá a prospěšná.

Především ve městech je možno potkat lidi, kteří chodí po chodníku či třeba v MHD naboso. „V naší podologické praxi často slyšíme mnohé negativní dopady bosé chůze po nevhodném terénu, které potom řešíme ve spolupráci s dermatology či chirurgy. Chodníky velkých měst jsou plné vlhkých či již suchých sekretů, exkrementů, rozbitého skla, cigaretových nedopalků, přilepených žvýkaček nebo nedbale pohozených injekčních stříkaček. Dobrovolně do toho nikdo nešlape, ale uznejte, komu se to nestalo? Odstraňovat psí nebo ptačí exkrement z boty je malinko jiné než z chodidla,“ sdělil Fešar.

Zápach nohou

Zápach nohou je noční můrou mnoha lidí. Jen zřídka je boj se zápachem lehký. Obtížné je obvykle přijít na příčiny vzniku nadměrného zápachu. V první řadě je třeba provést důkladné vyšetření zdravotního stavu, a to i po psychické stránce. Pokud se k příčině i přesto nedopátráme, nezbývá než se pokusit řešit problém prostřednictvím přírodních prostředků a vhodné obuvi.

Pokud někdo trpí zvýšenou potivostí a následně obtěžujícím zápachem nohou, musí zejména dbát zvýšené hygieny, nohy omývat několikrát denně, používat savé ponožky a ty častěji měnit, nosit obuv z prodyšných materiálů, a i tu střídat. Je důležité obuv dezinfikovat a vysušovat. Dále je vhodné, pokud to pravidla bezpečnosti na pracovišti dovolují, nosit boty, které umožňují přirozené odvětrávání.


Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

Dnes v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru