dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
10°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Chůze naboso je zdraví prospěšná, ale vyžaduje přípravu a dodržování některých pravidel
Chůze naboso v trávě je pro někoho velmi příjemná. Ilustrační foto: Mar N / Freeimages.com

Chůze naboso je zdraví prospěšná, ale vyžaduje přípravu a dodržování některých pravidel

Bosá chůze má dva rozměry pohledu. Zdravá a rozumná chůze naboso je zdravá a prospěšná. Vyžaduje však přípravu a je potřeba si na ni postupně zvykat. Nedočkavostí a přílišným „tlačením na pilu“ si lze uškodit.

Zem se začíná prohřívat, nastává vhodný čas dopřát svým nohám relaxaci a zážitek z bosé chůze. Samozřejmě v bezpečném terénu, třeba na zahradě nebo travnaté cestě. Noha musí být funkční, neměla by tedy být omezená a limitovaná ve svém rozsahu pohybu.

Chůze naboso však vyžaduje přípravu. Je třeba si na ni postupně zvykat, a ne sundat boty a předstírat, že pro mé rozmazlené nohy je každý ostrý kámen vzrušením jen proto, že se to „nosí".

Chůze po písku, kamínkách, posekané trávě nebo čisté lesní cestě je fajn. Chodidlo se tomuto přirozenému terénu dokáže nejen během krátké doby docela slušně přizpůsobit, Taková chůze je vysloveně zdraví prospěšná. Pozitivní vliv má chůze „dole bez" na držení těla, vede k reálnému vnímání terénu a k správnému typu chůze.

„Totéž ale neplatí pro tvrdý, špinavý a nebezpečný městský terén. Když se na tento trend dívám z pohledu mikrobiologa, tak představa, že chodíte po terénu plném infekčních částic při současném nekontrolovatelném porušování integrity kůže, je neslučitelná s normálním duševním zdravím,“ uvedl prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar. Obecně podle něj tedy platí, že rozumná bosá chůze je zdravá a prospěšná.

Především ve městech je možno potkat lidi, kteří chodí po chodníku či třeba v MHD naboso. „V naší podologické praxi často slyšíme mnohé negativní dopady bosé chůze po nevhodném terénu, které potom řešíme ve spolupráci s dermatology či chirurgy. Chodníky velkých měst jsou plné vlhkých či již suchých sekretů, exkrementů, rozbitého skla, cigaretových nedopalků, přilepených žvýkaček nebo nedbale pohozených injekčních stříkaček. Dobrovolně do toho nikdo nešlape, ale uznejte, komu se to nestalo? Odstraňovat psí nebo ptačí exkrement z boty je malinko jiné než z chodidla,“ sdělil Fešar.

Zápach nohou

Zápach nohou je noční můrou mnoha lidí. Jen zřídka je boj se zápachem lehký. Obtížné je obvykle přijít na příčiny vzniku nadměrného zápachu. V první řadě je třeba provést důkladné vyšetření zdravotního stavu, a to i po psychické stránce. Pokud se k příčině i přesto nedopátráme, nezbývá než se pokusit řešit problém prostřednictvím přírodních prostředků a vhodné obuvi.

Pokud někdo trpí zvýšenou potivostí a následně obtěžujícím zápachem nohou, musí zejména dbát zvýšené hygieny, nohy omývat několikrát denně, používat savé ponožky a ty častěji měnit, nosit obuv z prodyšných materiálů, a i tu střídat. Je důležité obuv dezinfikovat a vysušovat. Dále je vhodné, pokud to pravidla bezpečnosti na pracovišti dovolují, nosit boty, které umožňují přirozené odvětrávání.


Kurz: Silní rodiče - silné děti

Včera v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru