dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Chudák magistrát: Nikdo se mu nevěnoval, stovky zaměstnanců do tří let odejdou
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Chudák magistrát: Nikdo se mu nevěnoval, stovky zaměstnanců do tří let odejdou

Nové vedení pražského magistrátu chce slučovat i rozdělovat odbory, měnit systém auditů nebo do tří let propustit až čtvrtinu zaměstnanců. Magistrát má nyní asi 2000 zaměstnanců. První analýzy fungování úřadu mají být hotovy do letošního dubna.

„Současná struktura úřadu, kterou máme, je nevhodná. Třetina mé práce nyní je věnovat se úřadu, protože tomu chudákovi se nikdo nevěnoval," řekla v rozhovoru s ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Primátorkou byla zvolena v listopadu loňského roku.

Podle Krnáčové funguje magistrát špatně například v oblasti školství nebo zdravotnictví. Některé odbory prý byly v minulosti nesmyslně rozdělovány, jiné zase spojovány – to se týká podle ní například odboru stavebního a odboru územního plánu.

V minulosti byl rovněž odbor komunikace přesunut pod kancelář primátora, podle informací ČTK by měl být opět vyčleněn jako samostatný odbor. Slučování některých odborů se Krnáčová nebrání, konkrétně je ale nejmenovala. Změnit by se měl způsob přijímání zaměstnanců.

„Následně se musí změnit rovněž práce s lidmi. Neexistuje kvalitní interní komunikace, ta tu evidentně nikdy nebyla," řekla primátorka. „Velký důraz budeme klást na kvalitu v oblasti ICT (informační a komunikační technologie), to je pro nás nástroj jak tužka a papír, akorát, že je to v nulách a jedničkách," dodala Krnáčová.

Když jsou magistrát a IPR ve při, není to dobré

Změnit by se měl i systém a postup v rámci interních auditů, řekla. Nyní si primátorka nechává vypracovat analýzu, jaké a kdy se na magistrátu dělaly a čeho se týkaly. V příštích měsících by se měla reorganizace dotknout nejen samotného magistrátu, ale i Institutu plánování a rozvoje (IPR), který vznikl za bývalého primátora Tomáše Hudečka a má na starosti mimo jiné územní plánování nebo vypracovává urbanistickou strategii Prahy.

Chybou podle Krnáčové bylo, že magistrátu byly některé kompetence odebrány a byly přeneseny na IPR. „Postavili tak úřad proti té organizaci. To je manažerské selhání," řekla Krnáčová. Dodala, že magistrát a IPR musí spolupracovat, ne bojovat. IPR by tak v budoucnu neměl mluvit například do oblasti zahraniční politiky města, do kultury či školství.

Kdy se plánované změny uskuteční a kdy reorganizace skončí, není ještě jasné. „Moje představa je snížit počet zaměstnanců do tří let o 25 procent. Do konce letošního roku bych chtěla mít úřad stabilizovaný," řekla. Do dubna by pak měly být hotovy první analýzy fungování úřadu.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru