dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Chudáci sloni: Praha je pro pašeráky slonoviny důležitým uzlem, celníci odhalili další případ
Pašovaní slonoviny bylo na pražském letišti odhaleno i letos v lednu. Foto: ČIŽP

Chudáci sloni: Praha je pro pašeráky slonoviny důležitým uzlem, celníci odhalili další případ

Již potřetí v tomto roce byli odhaleni pašeráci sloních klů na letišti Václava Havla. Ve středu zadrželi celníci cestujícího, který se pokoušel nezákonně vyvézt do Asie 15 kusů slonoviny o celkové hmotnosti skoro 24 kilogramů.

Slonovina je velmi tvrdý materiál a používá se hlavně na luxusní řežby a dekorativní předměty. Její cena se na asijském trhu pohybuje kolem 1500 dolarů za kilogram, na čínském trhu je cena téměř dvojnásobná.

Podle pracovníků České inspekce životního prostředí se jedná o kly slona afrického a zabavené kly pocházely ze čtyř slonů.

Veškeré kly byly cestujícímu příkazem zabaveny a staly se tak majetkem státu. O jejich dalším osudu bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí, exempláře jsou obvykle nabídnuty organizacím k výukovým, výstavním či vědeckým účelům.

V roce 2014 byly zadrženy již dvě zásilky sloních klů, které směřovaly do Vietnamu. První případ byl odhalen v lednu, kdy byla zabavena slonovina o celkové hmotnosti 33 kilogramů.

V červnu zadrželi 35 kilogramů sloních klů. „Dále máme informace o dvou případech pašování slonoviny z Německa, kdy se jednalo o 31 a 62 kilogramů této komodity. Snažili se ji vyvézt čeští občané vietnamského původu do Asie,“ uvedla Jana Rambousková z České inspekce životního prostředí.

Sloni jsou zařazeni do přílohy A/I úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), jsou tedy jedněmi z nejpřísněji chráněných živočichů.

„Případ byl předán Policii ČR a bude dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ dodala Rambousková.

Tento slon by asi pašeráky slonoviny nezajímal:


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru