dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Chudáci sloni: Praha je pro pašeráky slonoviny důležitým uzlem, celníci odhalili další případ
Pašovaní slonoviny bylo na pražském letišti odhaleno i letos v lednu. Foto: ČIŽP

Chudáci sloni: Praha je pro pašeráky slonoviny důležitým uzlem, celníci odhalili další případ

Již potřetí v tomto roce byli odhaleni pašeráci sloních klů na letišti Václava Havla. Ve středu zadrželi celníci cestujícího, který se pokoušel nezákonně vyvézt do Asie 15 kusů slonoviny o celkové hmotnosti skoro 24 kilogramů.

Slonovina je velmi tvrdý materiál a používá se hlavně na luxusní řežby a dekorativní předměty. Její cena se na asijském trhu pohybuje kolem 1500 dolarů za kilogram, na čínském trhu je cena téměř dvojnásobná.

Podle pracovníků České inspekce životního prostředí se jedná o kly slona afrického a zabavené kly pocházely ze čtyř slonů.

Veškeré kly byly cestujícímu příkazem zabaveny a staly se tak majetkem státu. O jejich dalším osudu bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí, exempláře jsou obvykle nabídnuty organizacím k výukovým, výstavním či vědeckým účelům.

V roce 2014 byly zadrženy již dvě zásilky sloních klů, které směřovaly do Vietnamu. První případ byl odhalen v lednu, kdy byla zabavena slonovina o celkové hmotnosti 33 kilogramů.

V červnu zadrželi 35 kilogramů sloních klů. „Dále máme informace o dvou případech pašování slonoviny z Německa, kdy se jednalo o 31 a 62 kilogramů této komodity. Snažili se ji vyvézt čeští občané vietnamského původu do Asie,“ uvedla Jana Rambousková z České inspekce životního prostředí.

Sloni jsou zařazeni do přílohy A/I úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), jsou tedy jedněmi z nejpřísněji chráněných živočichů.

„Případ byl předán Policii ČR a bude dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ dodala Rambousková.

Tento slon by asi pašeráky slonoviny nezajímal:


Sběratel platebních karet a dokladů zadržen

Včera ve 12:23

Pro sběratelskou vášeň 38 letého muže neměla pochopení jak ostraha obchodního domu, tak přivolaná hlídka městské policie.

Strážníci uhasili požár trouby v bytě a zachránili muže, který v něm spal

15. července 2019 v 15:53

O velkém štěstí může hovořit 63 letý muž, který usnul v bytě poté, co dal do trouby péct kuře. Strážníci ho našli bezvládného na gauči. Požár uhasili ještě před příjezdem hasičů.

Nahý muž skočil v noci z Karlova mostu

6. července 2019 v 10:53

Nahý cizinec skočil z Karlova mostu do Vltavy, kde se snažil 20 minut uplavat policistům, strážníkům a hasičům.

Strážníci zadrželi řidiče, který vjel do zákazu vjezdu. Nadýchal téměř 1 ‰ alkoholu

1. července 2019 v 17:16

Pražští strážníci zastavili řidiče zásobovacího vozidla, který chtěl vjet do zákazu vjezdu. Na jejich upozornění a doporučení objízdné trasy zareagoval vulgárně a zákaz nerespektoval. Řidiče se podařilo zastavit a za pomoci donucovacích prostředků vyvést z vozidla. Navíc dechová zkouška prokázala...

Cizinec jako nelegální řidič alternativní taxislužby

28. června 2019 v 18:06

Taxi tým pražské městské policie řešil případ cizince, který řídil vozidlo sdílené alternativní taxislužby a využíval cizí průkaz řidiče. Navíc se zjistilo, že je s ním vedeno řízení o vyhoštění z České republiky

Posezení na lavičce vyústilo v potyčku, zasáhli strážníci

24. června 2019 ve 14:35

Přátelské večerní posezení na lavičce se zvrtlo. Zatímco se dva muži postrkávali ve stoje a zápasili i na zemi, ostatní tomu přihlíželi. Vše ukončili až strážníci, kteří jednoho z mužů museli zpacifikovat a nasadit mu pouta.

Další články
Nahoru