dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Chtěl bych i po dalších volbách pokračovat v rozdělané práci, říká starosta Prahy 1 Lomecký
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Chtěl bych i po dalších volbách pokračovat v rozdělané práci, říká starosta Prahy 1 Lomecký

Oldřich Lomecký je v Praze 1 starostou druhé volební období. Nedávno oznámil, že by se rád i příští rok na podzim ucházel o znovuzvolení. Co ho k tomuto rozhodnutí vedlo? Jaké projekty se chystá první městská část letos zrealizovat? Nebojí se, že se do centra metropole vrátí ohňostroje odpalované z Vltavy a vozítka segway? Na tyto a další otázky odpověděl serveru Pražský patriot.

Vraťme se nejdřív k loňskému roku. Co se radnici Prahy 1 podařilo zrealizovat a co naopak nevyšlo podle plánů?
Úspěšných projektů bylo hodně. Pokud jde o ty velké, největší radost mám z nového mezigeneračního domu v Samcově ulici. V domě bydlí jak mladí lidé v takzvaných startovacích bytech, tak senioři v bytech s pečovatelskou službou. Jde o skvělý projekt, který obohacuje obě strany. Naopak radost nemám ze stále odkládané revitalizace Václavského náměstí.

A zkuste zhodnotit i to, co se vám osobně ve vedení radnice podařilo prosadit a v čem jste byl neúspěšný?
Většina objektivních úspěchů i neúspěchů se promítá i do mého osobního vnímání reality, takže už jsem vám vlastně odpověděl.

Jaké projekty Praha 1 letos plánuje zrealizovat?
Velkým projektem bude například rozšíření naší základní školy na náměstí Curieových, dokončení zahrady Werichovy vily a zahájení výstavby podzemních garáží ve Štěpánské. V rozpočtu je samozřejmě mnoho menších, zato pravidelných investic – do škol, oprav bytů, údržby zeleně apod.

segway-most-legii-nahled Dlouhodobě jste osobně prosazoval zákaz provozu vozítek segway v historickém centru metropole. Věříte, že se s počátkem letní sezony v centru někteří provozovatelé, i přes riziko postihu, nepokusí zákaz porušovat?
Pokusit se mohou, ale myslím si, že bez naděje na úspěch. V tu dobu už bude zákaz „zaběhlý“, všude budou zákazové dopravní značky a strážníci jistě vše ohlídají.

Jaké další problémy první městskou část v současnosti trápí?
Místní obyvatele hodně obtěžují rozjuchané party zahraničních návštěvníků, kteří táhnou v noci centrem města s jediným cílem – opít se do nepříčetného stavu – a neberou vůbec na nic ohled. Kvůli tomu jsem velkým zastáncem omezení prodeje alkoholu ve večerkách po desáté hodině večer.

Podařilo se prosadit zákaz odpalování ohňostrojů z Vltavy, čímž se ulevilo lidem žijícím v blízkosti řeky. Jaké má radnice zkušenosti s (ne)dodržováním nových pravidel ze strany podnikatelů? Pro ně totiž byly ohňostroje na řece dobrý byznys.
No to víte, že když měl někdo výnosný byznys a přijde o něj, zkouší různé obezličky. Naštěstí odpálit ohňostroj není tak jednoduché jako například otevřít si lahev alkoholu na místě, kde se nesmí podle vyhlášky veřejně pít.

slovanska-epopej-7-nahled Loni radnice jedničky prezentovala plán na revitalizaci ulice Revoluční, na jejímž konci by chtěla pavilon pro Slovanskou epopej.  Podle magistrátu se zdá, že tato lokalita není favoritem. Co na to říkáte?
Rozhodnutí o této věci je plně v kompetenci hlavního města.

V čem je tato lokalita u řeky podle vás lepší, než Vítkov či třeba Těšňov, který otevřeně podpořila pražská primátorka?
Je na vnitřním okraji turistické zóny, tedy pomyslné kružnice, kam ještě turisté přirozeně dojdou po svých, pokud opravdu chtějí něco zajímavého vidět.

Pokusíte se ještě paní Krnáčovou a ostatní politiky z vedení města nějak přesvědčit o změně postoje?
Dost často se jejich stanoviska mění, počkám si až bude konečný návrh v připomínkovém řízení a argumenty na stole. Pak se rozhodnu.

Příští rok na podzim se konají komunální volby. Proč chcete pokračovat ve vedení městské části?
Kdo by nechtěl pokračovat v rozdělané práci?

lomecky_1-nahled Jaké konkrétní projekty, které budou přesahovat toto volební období, byste rád, pokud byste se stal v roce 2018 potřetí za sebou starostou, zrealizoval?
Stále je co zlepšovat… Mám „v zásobě“ řadu projektů potřebných pro Prahu 1 a myslím si, že i dost potřebných zkušeností k jejich uskutečnění. Chtěl bych se proto tedy i potřetí ucházet o přízeň našich občanů a teprve poté svoji pracovnu odevzdat svému nástupci s přáním, aby mohl Prahu 1 už jen krášlit, nikoli opravovat.

Na úplný závěr bych se rád zeptal, co byste pro letošní rok popřál Praze 1, jejím obyvatelům i návštěvníkům?
Všem přeji v první řadě zdraví, to je naprostý základ. Pak už každému podle jeho naturelu. Znáte to: někdo má rád holky, jiný zase vdolky.


Další články
Nahoru