dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Chtějí omezit propagaci politiků za obecní peníze, vybudila je Hudečkova invaze na pražské lampy
FOTOFÓR: Haló, můžete instalovat další lampy? Ve skladech megaztrátu, pardon, magistrátu, máme ještě stovky cedulí Víte, že? a všude už je plno. Foto: archiv MHMP

Chtějí omezit propagaci politiků za obecní peníze, vybudila je Hudečkova invaze na pražské lampy

Lidovci požádají ministerstvo vnitra, aby připravilo novelu, která by alespoň omezila volební propagaci primátorů a starostů či hejtmanů za obecní peníze. Novinářům to dnes řekli předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola a předseda pražských lidovců Jan Wolf.

„Chtěli bychom, aby vládnoucí establishment nemohl dříve než 100 dnů před volbami používat městské peníze na tuto osobní kampaň," uvedl Wolf. Podle něj by se novela měla vztahovat i na krajské představitele a měla by být proto schválena do příštích krajských voleb v roce 2016.

Novela by podle Miholy měla zamezit také tomu, aby na plakátech informujících o pokrocích města či kraje byli zobrazováni jejich konkrétní představitelé. Podnětem požadavku byla kritizovaná kampaň pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o úspěších hlavního města pod jeho vedením.

Praha za tuto kampaň s názvem Víte, že, která je podle tvůrců informační, zaplatila 350 000 korun. Ostatní strany ji ale považují za předvolební vzhledem k tomu, že na každém plakátu je primátorovo jméno. Například ČSSD už dříve vyzvala Hudečka, aby si kampaň zaplatil ze svého.

Podobným způsobem jako Hudeček využil městské peníze někdejší primátor Pavel Bém (ODS) v kampani Čistá a zelená Praha nebo bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath.

cedule-top-09-nahled Banery kampaně s Hudečkovým jménem nesou hesla „Víte, že bráníme machinacím s pozemky?„, „Víte, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu?“, „Víte, že jsme zvýšili platy učitelů?“ nebo „Víte, že rozšiřujeme městskou zeleň?".

K vidění jsou na sloupech veřejného osvětlení, v metru a v tramvajích. TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011.

Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne sama s podporou ČSSD. Letošní komunální volby budou 10. a 11. října.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru