Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Obrazem: chrtí velmistryně Dior jezdí vlastní limuzínou
Kateřina Sokolová, Andrea Kalivodová, Lenka Vacvalová (zleva) a NewMac DIOR. Foto: Orca s.r.o.

Obrazem: chrtí velmistryně Dior jezdí vlastní limuzínou

Na vyhlášení ceny Zlatý chrt, která je každoročně udílena nejlepším závodním greyhoundům uplynulé dostihové sezony, přijely v sobotu do pražského hotelu Esplanade osobnosti a chrti v limuzínách. Z nich vystoupili rovnou na hollywoodský “red carpet“. Ne nadarmo se proto této události přezdívá “chrtí Oskaři“. Okamžiky slávy si užívala i fena Diorka, která své prvenství obhájila již potřetí.

Obálky se jmény vítězů této prestižní soutěže otevíraly a ocenění předávaly české celebrity a pozvání přijaly také umělecké osobnosti jako František Ringo Čech, Andrea Kalivodová, Tereza Kostková, Vendula Křížová, Tomáš Matonoha, Sandra Nováková, Ivo Pavlík, Aneta Savarová, Kateřina Sokolová a Lenka Vacvalová. Akce byla již tradičně moderována zpěvačkou Heidi Janků, která sama o chrtech občas zpívá.

Šampionát Zlatý chrt, který pořádají členové CGDF – České greyhound dostihové federace, generuje každým rokem vítěze v několika závodních kategoriích. Vítězové obdrží titul Zlatý chrt – Vítěz, a pokud své prvenství v dané kategorii obhájí i v dalších sezónách, přidává se jim k získanému titulu stupeň Mistr a v dalším roce Velmistr.

Výhru dostal Veselý senior

Do síně slávy velmistrů se letos zapsala drobná fena NewMac DIOR, domácky zvaná Diorka, která své prvenství obhájila již potřetí a získala tak nejvyšší ocenění ve své kategorii sprint fena. Na ocenění dorazila ve své vlastní limuzíně BMW 750 AXL se zlatým nápisem NewMAC DIOR. „Tradiční velmistrovská limuzína jezdí se jménem velmistra celý rok“, řekl pan Zdenek Grondol, prezident CGDF.

Velmistrovská výhra ve výši 100 000 korun byla věnována nadačnímu fondu Veselý senior, který pomáhá seniorům k jejich uplatnění ve společnosti. Šek přišla převzít patronka nadace, herečka a moderátorka Tereza Kostková.

Součástí Golden Greyhound Awards bylo i odhalení nového chrtího obrazu, který opět namaloval František Ringo Čech. Obraz nese název “Zlatá Dior – Těžká volba“ a byla k němu od autora napsána i legenda.

Na akci byly další osobnosti, které mají ke psům pozitivní vztah nebo i nějakého vlastní. Operní pěvkyně Andrea Kalivodová řekla: „Pejsky mám moc ráda. U rodičů jsme měli tři – německého ovčáka, malou čivavu a dobrmanku. Byli to naši miláčci a členové rodiny, zažili jsme s nimi spoustu legrace a skvělých zážitků.“

Matonoha vyženil psa

To herečka Vendula Křížová si vzpomněla na velmi veselou příhodu: „O jedné letní noci, kdy už naše děti i dvě feny spaly, dorazila k nám na chalupu skupina veselých bujarých neznámých zbloudilců. Můj muž se na ně vztekle obrátil a pronesl památnou větu: Buďte zticha, nebo nám vzbudíte psy,“ smála se Vendula.

Ovšem nejlépe se o psech a o životě s nimi vyjádřil Tomáš Matonoha: „Prvního psa jsem dostal od spolužáka, druhého jsem vyženil a třetího psa jsme našli v Řecku na silnici a propašovali sem. Co pes, to kus etapy lidského života,“ přiznal.

Chrtí „Oscary“ – sošky Zlatých chrtů – za vítězství v hodnocených závodních kategoriích si z Golden Greyhound Awards 2012 odnesli tito závodníci:

Závodní greyhound – Big Daddy Gucci
S celkovým součtem 56 bodů dosáhl v uplynulém roce v závodní kategorii „sprint – pes“ na zisk titulu Zlatý chrt – Vítěz. Modrý greyhound australského původu, který přiletěl ze Sydney do Prahy zhruba v jeho půl roce se čtyřmi dalšími sourozenci.

Závodní greyhound – Cool Dolce
s celkovým součtem 11 bodů dosáhl v uplynulém roce v závodní kategorii „classic – pes“ na zisk titulu Zlatý chrt – Vítěz. Kromě toho je Dolce je i držitelem traťového rekordu nové chrtí dostihové dráhy v Praze v mužské kategorii, a to s časem 16,8 sekund na 279 m sprint.

Závodní greyhound – NewMac DIOR
s celkovým součtem 42 bodů získaných za své umístění v uplynulém roce v závodní kategorii „sprint – fena“ opět dosáhla na zisk titulu Zlatý chrt Vítěz a jelikož Dior své prvenství v dostizích v dané kategorii obhálila již potřetí, dosáhla na nejvyšší titul šampionátu, na titul Zlatý chrt – Velmistr. Drobná černá fenka s bílými znaky, s váhou 22 kg, se narodila v Irsku.

Dior je nejrychlejším sprintérem České republiky v celé historii českého chrtího dostihového sportu. Fenka je absolutní držitelkou traťového rekordu pískové chrtí dostihové dráhy Praskačka ve sprintu na 300 m s časem 17,095 sekund. Drží také traťový rekord nové pískové chrtí dostihové dráhy v Praze ve sprintu na 279 m s časem 16,475 sekund.

Vyhlášení Zlatého chrta 2012


Autoři: Renata Rákosová, Redakce

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Dnes ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru