Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Chránit zrak v létě lze různými způsoby
Ilustrační foto: Pexels

Chránit zrak v létě lze různými způsoby

Jak efektivně chránit zrak v létě, když nosíte dioptrické brýle? Jaké brýle jsou vhodné, když se hodně používají pro práci na počítači? Jaký typ obrouček je nyní „in“? Čemu bychom se měli při péči o naše brýle určitě vyhnout? Se serverem Pražský patriot si povídal optik Daniel Szarvas, který provozuje ve Vinohradské ulici oční optiku Optik Spektrum.

Jak si mohou lidé s dioptriemi v létě efektivně chránit zrak?
Mohou si nechat udělat dioptrické sluneční, nebo samozabarvovací čočky (skla) do brýlí, nebo nosit sluneční brýle přes kontaktní čočky.

Jaké jsou trendy u samozabarvovacích brýlových čoček?
Moderní samozabarvovací čočky jsou o něco rychlejší a dělají se ve více odstínech. Kromě klasické hnědé a šedé mohou být i do zelena nebo do modra.

V čem spočívají hlavní výhody těchto čoček?
Není třeba mít další dioptrické brýle. I když je vždy s výhodou mít jedny náhradní, pro případ poškození, nebo zničení.

Mezi oblíbené letní aktivity patří grilování a táborové ohně. Co dělat, když při tom dojde kvůli nepozornosti ke zranění?
Na to je poměrně těžké odpovědět, protože pouze oční lékař je oprávněn posoudit závažnost poranění. Pochopitelně, že prach a písek v oku se dá vypláchnout proudem čisté vody, ale pokud si nejste jisti a obtíže nevymizí, nebo pokud se jedná o jiskru v oku, jak říkáte, je vždy lepší navštívit oční pohotovost. 

Co si myslíte o preventivním užívání kapek do očí?
Pokud se jedná o zvlhčovací kapky, klidně se mohou používat při pocitu suchých očí, ale i preventivně, pokud budete trávit více času v klimatizovaných prostorách, například v letadle.

Jako jsou letošní hity brýlových obrub?
Víceméně jako v minulých letech. Jen jsou brýle možná ještě větší a barevnější.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterými si lidé brýle poškozují?
Nošení brýlí bez pouzdra, čištění jinými prostředky, než jsou doporučené. Například tričkem, svetrem. Také písek na pláži jim nedělá dobře. No a pak samozřejmě ponechání brýlí v autě na slunci, kde může teplota dosahovat vysokých teplot a může poškodit jak brýlové čočky, tak i deformovat obroučky.


Autor: puc

Den zdraví v Praze 5 na radnici

26. května 2024 v 08:51

Nechte si zdarma otestovat své zdraví ve středu 29. května mezi 13:00 – 17:00 hodinou v jednacím sále zastupitelstva radnice Prahy 5.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Kde končí zdravé nasazení a nastává neřešený problém? České pracovní prostředí je tavicím kotlem všemožných závislostí

21. května 2024 v 16:17

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí. V obou případech je to pomyslná prohra jak...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru