Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Chránit zrak v létě lze různými způsoby
Ilustrační foto: Pexels

Chránit zrak v létě lze různými způsoby

Jak efektivně chránit zrak v létě, když nosíte dioptrické brýle? Jaké brýle jsou vhodné, když se hodně používají pro práci na počítači? Jaký typ obrouček je nyní „in“? Čemu bychom se měli při péči o naše brýle určitě vyhnout? Se serverem Pražský patriot si povídal optik Daniel Szarvas, který provozuje ve Vinohradské ulici oční optiku Optik Spektrum.

Jak si mohou lidé s dioptriemi v létě efektivně chránit zrak?
Mohou si nechat udělat dioptrické sluneční, nebo samozabarvovací čočky (skla) do brýlí, nebo nosit sluneční brýle přes kontaktní čočky.

Jaké jsou trendy u samozabarvovacích brýlových čoček?
Moderní samozabarvovací čočky jsou o něco rychlejší a dělají se ve více odstínech. Kromě klasické hnědé a šedé mohou být i do zelena nebo do modra.

V čem spočívají hlavní výhody těchto čoček?
Není třeba mít další dioptrické brýle. I když je vždy s výhodou mít jedny náhradní, pro případ poškození, nebo zničení.

Mezi oblíbené letní aktivity patří grilování a táborové ohně. Co dělat, když při tom dojde kvůli nepozornosti ke zranění?
Na to je poměrně těžké odpovědět, protože pouze oční lékař je oprávněn posoudit závažnost poranění. Pochopitelně, že prach a písek v oku se dá vypláchnout proudem čisté vody, ale pokud si nejste jisti a obtíže nevymizí, nebo pokud se jedná o jiskru v oku, jak říkáte, je vždy lepší navštívit oční pohotovost. 

Co si myslíte o preventivním užívání kapek do očí?
Pokud se jedná o zvlhčovací kapky, klidně se mohou používat při pocitu suchých očí, ale i preventivně, pokud budete trávit více času v klimatizovaných prostorách, například v letadle.

Jako jsou letošní hity brýlových obrub?
Víceméně jako v minulých letech. Jen jsou brýle možná ještě větší a barevnější.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterými si lidé brýle poškozují?
Nošení brýlí bez pouzdra, čištění jinými prostředky, než jsou doporučené. Například tričkem, svetrem. Také písek na pláži jim nedělá dobře. No a pak samozřejmě ponechání brýlí v autě na slunci, kde může teplota dosahovat vysokých teplot a může poškodit jak brýlové čočky, tak i deformovat obroučky.


Autor: puc

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru