Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Chov slepic ve městě
Pražský životKomerční sdělení
Chovat slepice ve městě? Proč ne. Ilustrační foto: Deposithphotos.com

Chov slepic ve městě

Lákají vás vlastní domácí vajíčka, ale kvůli životu ve městě si je nemůžete dovolit? Možná se budete divit, ale chov slepic ve městě začíná být podobně běžný jako tzv. „urban gardening”. Co všechno budete potřebovat, pokud se pro vlastní slepičky skutečně rozhodnete?

Chov slepic ve městě z pohledu českých zákonů

V Česku neexistuje zákon, který by chov slepiček ve městech zakazoval. Na druhou stranu jednotlivé městské čtvrti mohou mít vlastní vyhlášky, které chov hospodářských zvířat (včetně slepiček) omezují. Proto si před pořízením první slípky nezapomeňte zkontrolovat, jak se k jejich chovu staví právě vaše městská část.

Chov slepic ve městě a sousedské vztahy

Kromě vyhlášek mohou do chovu vašich slípek ve městě mluvit také vaši sousedé. Pro chov slepic sice nemusíte mít jejich povolení, ale připravte se na to, že se ne každému musí váš koníček zamlouvat. Pokud se chcete vyhnout sousedským konfliktům, požádejte sousedy o svolení.

Kurník a stavební povolení

Pro chov slepic potřebujete kurník. Pokud stavíte dřevěný kurník, stavební povolení nepotřebujete. Chcete svým slepičkám dopřát zděný kurník? V tom případě se bez povolení neobejdete.

I městské slepice potřebují dostatek prostoru

Slepice můžete v podstatě chovat i v paneláku, kde budou mít stále lepší podmínky než ve velkochovu. Ovšem opět tu vyvstává problém se sousedy a samozřejmě také s nedostatečným životním prostorem, který můžete v takovém případě slepicím nabídnout. Slepice nejsou zrovna tiché a jejich chov se neobejde ani bez zápachu. Natož v uzavřeném prostoru bytového domu. 

Pokud do toho chcete přes všechna omezení jít, měli byste sáhnout po malých plemenech. Alternativou jsou také japonské křepelky, které v paneláku přece jen obstojí o něco více a jejich vajíčka jsou skutečně lahodná.

Minimální životní prostor pro slepici

Pro slepici byste měli mít prostor o minimální velikosti 10m2. Pokud však chcete mít opravdu spokojenou slepičku, doporučujeme spíše dvojnásobek. 

Potřeby pro chov slepic ve městě

Kromě zmíněného kurníku budete pro chov slepic potřebovat také napáječku, snáškové hnízdo, kvalitní stravu (to rozhodně nejsou zbytky z kuchyně, které mohou slepičku i otrávit), prostředky proti parazitům a další výbavu, se kterou zpříjemníte život slepičkám i sobě. Přečtěte si podrobný článek Chov slepic pro začátečníky, ve kterém se dozvíte vše, co musíte před pořízením první slepice znát.


Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru