Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Choroby, které nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl
Nezdravý životní styl se podepisuje na všech generacích a není výjimkou, že se kardiovaskulární potíže objevují i kolem třicátého roku života. Ilustrace: Freeimages.com

Choroby, které nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Dlouhodobě dominují celosvětovému žebříčku úmrtnosti. V České republice v roce 2018 zapříčinily 32 procent ze všech úmrtí, zemřelo na ně téměř 40 tisíc osob. Určitou roli hraje genetika, do značné míry za nimi ale stojí špatný životní styl a s ním související civilizační nemoci. Řeč je o srdečních chorobách.

K nejčastějším srdečním onemocněním patří selhání srdce a ischemická choroba srdeční, tedy infarkt myokardu. Selhání srdce, stav, kdy srdce není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve pro zásobení organismu kyslíkem, postihuje ročně v České republice 200 tisíc osob.

Projevuje se přitom nenápadně: dušností, únavou, otoky nohou a kotníků, rychlým nárůstem váhy či nechutenstvím. „Srdeční selhání je zrádné pro svůj pomalejší nástup. Pacienti příznaky často přikládají jiným nemocem nebo je považují za běžný projev stárnutí. Není proto výjimkou, že k lékaři přijdou až v momentě, kdy výkon srdce klesá k polovině normálního stavu,“ uvádí kardiolog z kliniky Canadian Medical Pavel Poláček.

Nejde jen o srdce

Srdeční choroby jsou do určité míry geneticky podmíněné, rozhodující podíl však má špatný životní styl. Nedostatek pohybu, nezdravé stravování, obezita, diabetes, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a především kouření – ve všech těchto oblastech ovlivňujících onemocnění srdce bohužel vynikáme.

Podle Českého statistického úřadu ohrožuje obezita téměř pětinu Čechů, 47 procent mužů a 33 procent žen pak trpí nadváhou. Vysoký krevní tlak trápí 40 procent dospělých a zvýšenou hladinu cholesterolu způsobující kornatění tepen (aterosklerózu) má dokonce 70 procent Čechů. Ani se zdravím prospěšnými návyky na tom nejsme dobře. Pravidelnému sportu nebo jiné pohybové aktivitě se nevěnuje 40 procent Čechů.

Pohybová aktivita jde ruku v ruce s úpravou jídelníčku po cestě vstříc zdravému srdci. Je doporučována alespoň půlhodina fyzické aktivity většinu dní v týdnu. Každý pohyb se počítá – není dobré nutit se do běhání, pokud nás nikdy nebavilo a pravděpodobně ani nikdy bavit nezačne. Alternativou je například svižnější chůze, plavání, jízda na kole.

V rámci zdravého životního stylu bychom měli zapomenout i na naše další nešvary a zlozvyky. V zájmu ochrany našeho srdce je žádoucí zcela zanechat kouření a omezit konzumaci alkoholu, především destilátů.

Zda škodí i střídmá konzumace vína či piva, je předmětem diskusí mnoha odborníků. Obecně bychom měli v tomto ohledu zůstat spíše zdrženlivější. Mezi další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění se řadí rovněž stres, kterému bychom se měli vyhýbat, případně kompenzovat jeho následky.

Není nic jednoduššího než prevence

Statistiky působí nelichotivě, je potřeba neopomíjet prohlídky u lékaře. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky. V rámci ní pak ve věku 18, 30, 40, 50 a 60 let probíhá vyšetření hladiny cholesterolu v krvi, ve věku 18, 30 a od 40 let každé dva roky vyšetření hladiny cukru v krvi.

Od 40 let pak každé čtyři roky ještě vyšetření EKG. „EKG vyšetření provádím při preventivní prohlídce i mladším pacientům s diagnostikovanou hypertenzí, srdeční vadou či jiným kardiologickým onemocněním,“ upřesňuje praktická lékařka pro dospělé Marcela Lejsková. K vyloučení příčiny sekundární hypertenze se od 50 let věku provádí i pravidelné vyšetření funkce ledvin, a to jednou za čtyři roky.

„Systém preventivních prohlídek je v České republice nastavený velmi dobře a umožňuje podchytit řadu onemocnění včas. Bohužel je ale pacienti příliš nevyužívají a často přijdou na kontrolu až ve chvíli, kdy se nemoc projeví. Možná ani nevědí, že je mohou absolvovat,“ říká Marcela Lejsková.

„Při preventivní prohlídce vždy nejprve s pacientem proberu podrobně jeho osobní a rodinnou anamnézu zaměřenou na výskyt kardiovaskulárních onemocnění a poruch metabolismu tuků. Zde je pro mě velkou výhodou, že znám až tři generace rodin svých pacientů,“ dodává.


Autor: Lukáš Plecháček

Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru