dnes
Sobota - skorojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí  MHD
Na displejích svítí nápis ČEKEJTE (snímek vlevo) a není důvod se dotýkat zařízení. Opatření se netýká novějších přístrojů s většími tlačítky (vpravo), která jdou zmáčknout loktem. Fotokoláž: Facebook AS

Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí MHD

Aby lidé na pražských přechodech pro chodce nemuseli v době zvýšených hygienických požadavků sahat prsty na tlačítka, kterými si „přivolávají“ zeleného panáčka, město od pátku  dočasně nastavilo semafory tak, že zelená „skáče“ chodcům automaticky v časových intervalech.

Tento interval se na různých místech liší, záleží na frekventovanosti místa. „Na všech přechodech, kde si zelenou musíme přivolat prstem stisknutím malého tlačítka, bude odteď do konce nouzové stavu v časovém intervalu automaticky skákat zelená,“ informoval v pátek na svém facebookovém profilu pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Toto opatření například funguje už v americkém Bostonu, australském Sydney či švýcarském městě Lausanne. Podle Scheinherra si vzhledem k třetinovému úbytku automobilové dopravy může Praha v současné době přenastavení semaforů.

Ani po zavedení tohoto opatření nebyla v hlavním městě na žádné křižovatce vypnuta preference MHD. V noci, kdy nyní v ulicích prakticky nejsou chodci, však zelený panáček někde zdržuje autobusy, tramvaje i osobní auta.  

V reakci na tuto novinku byla svolána pracovní skupina dopravních expertů, kteří budou sledovat dopady přenastavených semaforů na dopravu. Ve skupině jsou například zástupci Technické správy komunikací hl. m. Prahy nebo magistrátu.

I když se náměstek pochlubil, že opatření si prý přála lidí, dle komentářů pod jeho pátečním oznámením na profilu jsou názory na tento krok rozdílné. Kromě pochvalných jsou i kritické.

„Fakt super rozhodnutí, je to úžasné v noci stát na prázdné křižovatce uprostřed ničeho minutu až dvě na červené. Děkujeme za plynulost provozu,“ uvedl jeden z kritiků opatření. „Celé je to jeden velký nesmysl, jediné rozumné řešení je provoz všech zbytečných semaforů, což je reálně tak 90 procent, dát na blikačku,“ napsal další.

„Podle mého předvádíte hurá akci, která šikanuje MHD,“ ozval se další kritik. „Je to provizorní akce na žádost hygieniků. To, že jsou dílčí omezeni MHD, víme. Tramvaje však jezdí dle jízdního řádu a řešíme hlavní noční autobusy. O šikanu se nejedná. Kolaps nenastal a dílčí problémy se řeší,“ reagoval náměstek primátora Scheinherr.


Dopravní omezení v souvislosti se silničním během Běchovice - Praha

Dnes v 09:25

V neděli 27. září se koná 124. ročník silničního běhu Běchovice – Praha. Dopravní opatření související s touto významnou sportovní akcí se budou týkat komunikací na území městských částí Praha 3, 9, 14 a 21.

Praha 5 ruší Pohádkový les

Dnes v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

Dnes v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Most přes Jeremiášovu ulici je dokončen

Dnes v 05:55

Ve čtvrtek 24. září dokončila Technická správa komunikací práce na mostním objektu X 037, který převádí silniční dopravu v Líšnické ulici přes ulici Jeremiášovu.

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

Včera ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Spanilá jízda vozidel Volkswagen zítra omezí dopravu

Včera v 09:23

V sobotu 26. září se koná spanilá jízda vozidel VW Transportérů po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 7 a 8. Kolona – cca 120 účastníků – vyjede v 10 hodin od Výstaviště Praha v Holešovicích a zpět se vrátí do cca 12:30 hodin.

Další úlevy pro živnostníky připravuje Praha 1

23. září 2020 v 19:29

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě městské části.

Praha 6 dezinfikuje veřejná prostranství

23. září 2020 v 19:23

Praha 6 přistoupila k dezinfikování veřejných prostranství. Postupně a dle vytíženosti jednotlivých lokalit jsou dezinfikovány veřejné lavičky, dětská hřiště a také vestibuly metra a stanice MHD. Krizový štáb městské části Praha 6 rovněž rozhodl o zakoupení čtyř kusů nových výkonných dezinfekčních...

Internacionální ulice v Suchdole bude uzavřena

23. září 2020 v 11:14

Z důvodu výstavby nového vodovodního řadu v Suchdolské ulici bude uzavřena ulice Internacionální na křižovatce s ulicí Suchdolskou od soboty 26. září do úterý 29. září pro veškerý provoz v obou směrech. Ulice Internacionální bude průjezdná od Kamýcké po Suchdolské náměstí. Zastávka Suchdolské...

Další články
Nahoru