dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
21°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí  MHD
Na displejích svítí nápis ČEKEJTE (snímek vlevo) a není důvod se dotýkat zařízení. Opatření se netýká novějších přístrojů s většími tlačítky (vpravo), která jdou zmáčknout loktem. Fotokoláž: Facebook AS

Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí MHD

Aby lidé na pražských přechodech pro chodce nemuseli v době zvýšených hygienických požadavků sahat prsty na tlačítka, kterými si „přivolávají“ zeleného panáčka, město od pátku  dočasně nastavilo semafory tak, že zelená „skáče“ chodcům automaticky v časových intervalech.

Tento interval se na různých místech liší, záleží na frekventovanosti místa. „Na všech přechodech, kde si zelenou musíme přivolat prstem stisknutím malého tlačítka, bude odteď do konce nouzové stavu v časovém intervalu automaticky skákat zelená,“ informoval v pátek na svém facebookovém profilu pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Toto opatření například funguje už v americkém Bostonu, australském Sydney či švýcarském městě Lausanne. Podle Scheinherra si vzhledem k třetinovému úbytku automobilové dopravy může Praha v současné době přenastavení semaforů.

Ani po zavedení tohoto opatření nebyla v hlavním městě na žádné křižovatce vypnuta preference MHD. V noci, kdy nyní v ulicích prakticky nejsou chodci, však zelený panáček někde zdržuje autobusy, tramvaje i osobní auta.  

V reakci na tuto novinku byla svolána pracovní skupina dopravních expertů, kteří budou sledovat dopady přenastavených semaforů na dopravu. Ve skupině jsou například zástupci Technické správy komunikací hl. m. Prahy nebo magistrátu.

I když se náměstek pochlubil, že opatření si prý přála lidí, dle komentářů pod jeho pátečním oznámením na profilu jsou názory na tento krok rozdílné. Kromě pochvalných jsou i kritické.

„Fakt super rozhodnutí, je to úžasné v noci stát na prázdné křižovatce uprostřed ničeho minutu až dvě na červené. Děkujeme za plynulost provozu,“ uvedl jeden z kritiků opatření. „Celé je to jeden velký nesmysl, jediné rozumné řešení je provoz všech zbytečných semaforů, což je reálně tak 90 procent, dát na blikačku,“ napsal další.

„Podle mého předvádíte hurá akci, která šikanuje MHD,“ ozval se další kritik. „Je to provizorní akce na žádost hygieniků. To, že jsou dílčí omezeni MHD, víme. Tramvaje však jezdí dle jízdního řádu a řešíme hlavní noční autobusy. O šikanu se nejedná. Kolaps nenastal a dílčí problémy se řeší,“ reagoval náměstek primátora Scheinherr.


Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

Včera v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Praha 6: Odběrový kontejner na testování protilátek ukončil provoz

Včera v 06:48

Včera ukončilo provoz odběrové místo na Vítězném náměstí. Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí praktičtí lékaři nově ukončovat karanténu již jen PCR testem (test z výtěru z nosohltanu), nikoliv rapidtesty.

Noční uzavření Tunelového komplexu Blanka

1. června 2020 ve 14:01

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka uzavřen od 4. 6. od 23 hodin do 5. 6. do 5 hodin.

Strahovský tunel projde očistou, během června bude několik nocí uzavřen

1. června 2020 ve 12:52

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Strahovský tunel v červnu uzavřen.

Tahací jeřáby převezly na trať k Barrandovu 18 tramvají

31. května 2020 v 16:54

Aby mohly od pondělí po více než dvou měsících začít jezdit tramvaje mezi Barrandovem a Hlubočepy, pražský dopravní podnik dnes a v pátek převezl do Hlubočep tahacími jeřáby celkem 18 tramvají, které budou v opraveném úseku jezdit. V pátek čtyři tramvaje, dnes 14. Oprava trati v Nádražní mezi...

Další články
Nahoru