Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí  MHD
Na displejích svítí nápis ČEKEJTE (snímek vlevo) a není důvod se dotýkat zařízení. Opatření se netýká novějších přístrojů s většími tlačítky (vpravo), která jdou zmáčknout loktem. Fotokoláž: Facebook AS

Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí MHD

Aby lidé na pražských přechodech pro chodce nemuseli v době zvýšených hygienických požadavků sahat prsty na tlačítka, kterými si „přivolávají“ zeleného panáčka, město od pátku  dočasně nastavilo semafory tak, že zelená „skáče“ chodcům automaticky v časových intervalech.

Tento interval se na různých místech liší, záleží na frekventovanosti místa. „Na všech přechodech, kde si zelenou musíme přivolat prstem stisknutím malého tlačítka, bude odteď do konce nouzové stavu v časovém intervalu automaticky skákat zelená,“ informoval v pátek na svém facebookovém profilu pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Toto opatření například funguje už v americkém Bostonu, australském Sydney či švýcarském městě Lausanne. Podle Scheinherra si vzhledem k třetinovému úbytku automobilové dopravy může Praha v současné době přenastavení semaforů.

Ani po zavedení tohoto opatření nebyla v hlavním městě na žádné křižovatce vypnuta preference MHD. V noci, kdy nyní v ulicích prakticky nejsou chodci, však zelený panáček někde zdržuje autobusy, tramvaje i osobní auta.  

V reakci na tuto novinku byla svolána pracovní skupina dopravních expertů, kteří budou sledovat dopady přenastavených semaforů na dopravu. Ve skupině jsou například zástupci Technické správy komunikací hl. m. Prahy nebo magistrátu.

I když se náměstek pochlubil, že opatření si prý přála lidí, dle komentářů pod jeho pátečním oznámením na profilu jsou názory na tento krok rozdílné. Kromě pochvalných jsou i kritické.

„Fakt super rozhodnutí, je to úžasné v noci stát na prázdné křižovatce uprostřed ničeho minutu až dvě na červené. Děkujeme za plynulost provozu,“ uvedl jeden z kritiků opatření. „Celé je to jeden velký nesmysl, jediné rozumné řešení je provoz všech zbytečných semaforů, což je reálně tak 90 procent, dát na blikačku,“ napsal další.

„Podle mého předvádíte hurá akci, která šikanuje MHD,“ ozval se další kritik. „Je to provizorní akce na žádost hygieniků. To, že jsou dílčí omezeni MHD, víme. Tramvaje však jezdí dle jízdního řádu a řešíme hlavní noční autobusy. O šikanu se nejedná. Kolaps nenastal a dílčí problémy se řeší,“ reagoval náměstek primátora Scheinherr.


Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Včera v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

22. ledna 2021 ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

22. ledna 2021 ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

20. ledna 2021 v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

19. ledna 2021 v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Další články
Nahoru