Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí  MHD
Na displejích svítí nápis ČEKEJTE (snímek vlevo) a není důvod se dotýkat zařízení. Opatření se netýká novějších přístrojů s většími tlačítky (vpravo), která jdou zmáčknout loktem. Fotokoláž: Facebook AS

Chodci nově nemusí na přechodech mačkat tlačítka, zelený panáček skáče automaticky. Někde to brzdí MHD

Aby lidé na pražských přechodech pro chodce nemuseli v době zvýšených hygienických požadavků sahat prsty na tlačítka, kterými si „přivolávají“ zeleného panáčka, město od pátku  dočasně nastavilo semafory tak, že zelená „skáče“ chodcům automaticky v časových intervalech.

Tento interval se na různých místech liší, záleží na frekventovanosti místa. „Na všech přechodech, kde si zelenou musíme přivolat prstem stisknutím malého tlačítka, bude odteď do konce nouzové stavu v časovém intervalu automaticky skákat zelená,“ informoval v pátek na svém facebookovém profilu pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Toto opatření například funguje už v americkém Bostonu, australském Sydney či švýcarském městě Lausanne. Podle Scheinherra si vzhledem k třetinovému úbytku automobilové dopravy může Praha v současné době přenastavení semaforů.

Ani po zavedení tohoto opatření nebyla v hlavním městě na žádné křižovatce vypnuta preference MHD. V noci, kdy nyní v ulicích prakticky nejsou chodci, však zelený panáček někde zdržuje autobusy, tramvaje i osobní auta.  

V reakci na tuto novinku byla svolána pracovní skupina dopravních expertů, kteří budou sledovat dopady přenastavených semaforů na dopravu. Ve skupině jsou například zástupci Technické správy komunikací hl. m. Prahy nebo magistrátu.

I když se náměstek pochlubil, že opatření si prý přála lidí, dle komentářů pod jeho pátečním oznámením na profilu jsou názory na tento krok rozdílné. Kromě pochvalných jsou i kritické.

„Fakt super rozhodnutí, je to úžasné v noci stát na prázdné křižovatce uprostřed ničeho minutu až dvě na červené. Děkujeme za plynulost provozu,“ uvedl jeden z kritiků opatření. „Celé je to jeden velký nesmysl, jediné rozumné řešení je provoz všech zbytečných semaforů, což je reálně tak 90 procent, dát na blikačku,“ napsal další.

„Podle mého předvádíte hurá akci, která šikanuje MHD,“ ozval se další kritik. „Je to provizorní akce na žádost hygieniků. To, že jsou dílčí omezeni MHD, víme. Tramvaje však jezdí dle jízdního řádu a řešíme hlavní noční autobusy. O šikanu se nejedná. Kolaps nenastal a dílčí problémy se řeší,“ reagoval náměstek primátora Scheinherr.


Zlíchovský tunel bude v noci uzavírán

Dnes v 10:11

Od 19. dubna do 20. dubna v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

Dnes v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Letenský tunel bude tři noci uzavřen

17. dubna 2021 v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

16. dubna 2021 ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Další články
Nahoru