dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Chodci i cyklisté mají smůlu. Lodě uzavřely náplavku
Na náplavku se bez lístku na výstavu nyní nelze dostat. Foto: Jindřich Dvořák

Chodci i cyklisté mají smůlu. Lodě uzavřely náplavku

Dnes začal v centru Prahy u břehů Vltavy pátý ročník výstavy Lodě na vodě. Novinky domácí i zahraniční produkce jistě potěší tisíce návštěvníků. Nicméně je i dost Pražanů, kterým vadí, že pro cyklisty i chodce je náplavka na Rašínově nábřeží kvůli této akci týden zavřená.

Pro návštěvníky oblíbených farmářských trhů na náplavce Rašínova nábřeží to byl v sobotu šok. Kdo se nepodíval na internetové stránky pořadatele, byl na místě nemile překvapen. Přišel totiž zbytečně, trhy se nekonaly.

Ačkoli je výstava až ode dneška, již od víkendu totiž nebyl na náplavku volný přístup. „Zrovna když začalo pravé jaro, není možný jít na jedno z nejhezčích míst u Vltavy,“ stěžovala si redakci čtenářka Jana Háchová.

„Respektuju, že se mnoha lidem lodě líbí, ale znemožnit kvůli tomu lidem více než týden přístup na náplavku, mi přijde moc,“ přisadil si Lukáš Pecháček. Podobné ohlasy byly slyšet od vícero čtenářů Pražského patriota.

„Vhledem ke skutečnosti, že se jedná o jubilejní 5. ročník výstavy a zúčastní se ho větší počet zahraničních vystavovatelů než v minulých letech a podařilo se navýšit počet exponátů, vyšlo hl.m. Praha vstříc žádosti pořadatele o dostatečný časový úsek pro přípravu a úklid této veřejné akce na oživení náplavek,“ vysvětlila delší dobu záboru veřejného prostranství mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Spolupořadatelem výstavy je městská část Praha 5, která ze všech akcí sportovního charakteru, tedy i z této, vybírá 2 Kč/m2. „Abychom zvolili jednotný přístup vůči pořadateli expozice, dohodli jsme se s pořadatelem, že nám dá darem 2 Kč z každého m2 výstavní plochy. Městská část Praha 2 má navíc z každé vstupenky, prodané na výstavě, 10 %,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Město dostane 50 000 korun

Věra Spálenková z realizačního týmu výstavy Lodě na vodě k déle trvajícímu uzavření náplavky Pražskému patriotu sdělila: „Právě proto, že letos je výstava již od středy, bylo nutné uzavřít náplavku již od soboty. Je to pouze z důvodu včasného zajištění realizace výstavy – postavení expozic,“ uvedla.

lode-na-vode-nahled Další důvod podle ní je ten, že letos je obsazeno celé nábřeží až k Palackému mostu. „Čtenářům se tímto omlouváme a věříme, že atraktivita výstavy a bohatý doprovodný program na Vltavě letos i pro dětské návštěvníky jejich rozhořčení zmírní,“ dodala.

Na otázku, jaký je finanční přínos pro město z této výstavní akce, odpověděla mluvčí magistrátu Tereza Králová takto: „Přestože městská část Praha 2 nevybírá dle obecně závazné vyhlášky místní poplatek za kulturní akce, byla hl.m. Praze pořadateli výstavy zaplacena částka ve výši 50 000 korun.

Kvůli výstavě se na náplavce nekonaly farmářské uplynulou sobotu, ale nebudou na ní ani tento víkend. Zatímco minulý týden byly trhy bez náhrady, v sobotu 20. dubna rozbalí farmáři své stánky na Palackého náměstí. Tam se trhy konají každý čtvrtek.


Další články
Nahoru