dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Chodce ohrožuje Obchod s vnucením omezeným
Kvalitní, levné a vy to nechcete?! Tak to vás bude bolet. Ilustrační foto: archiv autora

Chodce ohrožuje Obchod s vnucením omezeným

V ulicích Prahy se objevil nový fenomén, který může slabší povahy přijít draho. Kriminalisté mu říkají Obchod s vnucením omezeným. Nazývají tak pouliční prodej, který je doprovázen vnucováním, nátlakem, výhružkami a fyzickým násilím ze strany prodejců. Hlavně v centru také řádí takzvané osahávačky. Ženy, které se tulí k mužům s jediným cílem: okrást je.

O tento drsný business se v metropoli v současné době pokoušejí zejména cizojazyčné skupiny. Pokud oslovení chodci na ulicích nesdílejí prodejcovo nadšení pro super výhodnou koupi, koledují si o napadení. Kopance a rány pěstí nejsou výjimkou.

„Narazit na tyto prodejce lze velmi snadno. Vyskytují se zejména v lokalitách s farmářskými trhy, kterých je v Praze stále více. Například na náměstí Míru, nebo v obchodním komplexu Ládví,“ sdělil oslovený kriminalista.

Podle policie si cizinci své oběti tipují buď mezi mládeží či naopak v řadách důvěřivých seniorů. Nabízené zboží, je-li vůbec v krabici nějaké, pochází samozřejmě z různých krádeží. K mání jsou tak třeba nefunkční mobily, parfumerie nebo obuv.

„Takřečeného zákazníka se prodejci nejdříve nevinně dotazují, zda například neví, jak dlouho trvá cesta z Prahy do Ostravy. Rozprava pak plyne v dobrém úmyslu tazateli pomoci, aby se vzápětí změnila na obchodní jednání,“ pokračoval detektiv ve výčtu situací.

Hlavní téma debaty se podle policie rychle zúží na jediný problém – východiskem z něj jsou peníze k zakoupení jízdenky. K tomu ale napomůže pouze prodej nabízeného zboží.

Agresivní prodejce sází na strach oběti

„Podvodník pak už lehce dezorientovanému zákazníku překotně zdůvodňuje, že třeba krabici s počítačovými hrami nelze rozbalit, protože by ji jako originál potom nikdy neprodal,“ pokračoval policista.

A právě to znamená pro zákazníka zlomový okamžik – koupit či nekoupit? Stále vtíravější podezíravost ho varuje, že možná udělá chybu.

„Nátlak prodejců má rozličné podoby. Některý zůstane jen u důrazné slovní výstrahy, jiný rovnou naznačuje možné větší fyzické napadení například jen demonstrativním silným stiskem zákazníkova předloktí. Agresorovi je přitom úplně jedno, že je kolem plno lidí, protože oběť je v tu chvíli strachem poněkud paralyzována,“ doplnil kriminalista.

K „výhodné“ koupi tak nakonec většinou stejně dojde a oběti zůstanou oči pro pláč. Krabice totiž neobsahuje slíbené PC hry, ale zpravidla hromadu bezcenného smetí. V lepším případě voňavku vhodnou leda tak k hubení dotěrného hmyzu.

„Mezi oběťmi a těmito podvodníky občas dochází i ke rvačkám. Podvodníka z bitevního pole ale vždy prozřetelně rychle odklidí jeho komplicové, protože se mnohdy jedná o nelegály, tedy osoby se zákazem pobytu,“ vysvětlil detektiv.

Osahávačka se přitulí a peněženka je fuč!

Kromě podvodných prodejců si musí návštěvníci především historického centra Prahy dávat v noci pozor na podezřele přítulné ženy. Typické pro ně je, že si oběť vyhlédnou mezi třetí až pátou hodinou ranní.

Těmto ženám stačí oplatit úsměv a o společnost má náhodná oběť ihned postaráno. Lepé děvy většinou z Rumunska či jiných východních zemí nabízejí mužům sex.

Jenomže v tomto případě zůstává jen u slov. Po dobu rozpravy a vyzývavého chování kombinované s intimním kontaktem svým obětem mezitím nepozorovaně vyberou kapsy.

„Zejména zahraniční turisté patří mezi nejčastěji okradené osoby. Osahávačky však nepracují samy, vždy jsou zpovzdálí hlídané dvěma či třemi komplici, kteří okamžitě přispěchají na pomoc, jsou-li svou obětí při krádeži přistiženy,“ poznamenala Štěpánka Tupá, šéfka policejního týmu, který se těmito případy zabývá.

Příkladem podle policie může být Nor, kterému sáhla žena v centru Prahy do rozkroku. Byl tím zcela překvapen a teprve po chvíli zjistil, že nemá pas a peníze.

Na kapesních krádežích se takřečené osahávačky podílí nemalou měrou. V loňském roce kapsáři okradli celkem 8 591 osob, z nichž 173 případů policie objasnila.


Autor: Petr Štrompf

Kvůli rukám a hlavě strašidelně vypadající nahý cizinec předvedl půlnoční divadlo na chodbě

29. prosince 2017 ve 20:53

V pátek hodinu po půlnoci bylo přijato na Obvodním ředitelství městské policie Prahy 3 oznámení, že se na Žižkově v ulici Krásova na chodbě v jednom z domů nachází nahý muž.

Další články
Nahoru