dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Chlapecká krása: V Tančícím domě pózují (nejen) na matracích naháči v (hodně) intimních pozicích
Jeden z Němcových obrazů. Foto: Martin Fryč

Chlapecká krása: V Tančícím domě pózují (nejen) na matracích naháči v (hodně) intimních pozicích

Pro někoho možná kontroverzní a pobuřující výstava Pokoj s matrací mladého malíře Tomáše Němce bude v galerii Art Salon S v Tančícím domě probíhat až do konce srpna.

Monotematický soubor komorních formátů obsahující i několik rozměrnějších pláten dočasně spojuje výstižný název Pokoj s matrací. Matrace jako dočasné lůžko nebo pokoj se objevuje ve vystavených obrazech jako místo, kde spočívá povalující se nahý model.

Je to stále stejný typ půvabné chlapecké krásy. Ačkoliv nám postavy zcela výjimečně hledí do očí a jejich identita nevězí v dalších znacích nebo symbolech, jedná se o konkrétní portréty několika málo reálných osob s vlastním osudem.

pokoj-s-matraci-2-nahled Mladí muži jsou pozorováni z bezprostřední blízkosti a ve velmi intimních pozicích. Přestože jsou mnohdy nazí, nepůsobí, jakoby hráli roli pouhého modelu. Na jejich smyslném, jakoby nevědomém, až lhostejném pózování je cosi velmi nenuceného i hrozivého zároveň. Postavy sedí, leží, odpočívají nebo čtou obnažené a nechráněné, působí téměř jako oběti neznámé obsese, jako objekty marnivého sběratele.

„V Pokoji s matrací nalézáme pouze tento jediný a opakující se figurální motiv, jenž je zdánlivě prostý, mechanický, pro někoho i v přehnané míře líbezný. Přesto obrazový soubor obsahuje rozměr tajemství navozující různé asociace a odstíny komplikovaných emocí,“ říká kurátor výstavy Michal Pěchouček.

Pokoj s matrací - výstava obrazů Tomáš Němce

„Němcovou největší předností je smysl pro barvu, tvar, gestický rukopis a motivická věrnost. Jeho malby si zapamatujeme pro jejich nadčasovou senzualitu, křehkost a nuance extatických vjemů i nostalgických nálad,“ dodává Pěchouček.

Výstava malíře Tomáše Němce Pokoj s matrací bude v galerii Art Salon S v Tančícím domě (Rašínovo nábřeží 80, Praha 2) přístupná až do 31. srpna. Vstupné je 120 korun, studenti zaplatí 60 a senioři 40 korun.


Další články
Nahoru