Dnes Úterý - obcasny-dest 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace
Všeobecná faktultní nemocnice sídlí v Praze 2. Foto: JP

Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace

Již sto cévních transplantací provedli lékaři II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Jednalo se zejména o pacienty s bezprostředně hrozící končetinovou amputací nebo nemocné s infekcí umělé cévní protézy.
vfn_1

Příprava cévního allotransplantátu po rozmrazení, před našitím pacientovi. Foto: VFN

Vaskulární transplantační centrum VFN spolupracuje úzce s Koordinačním střediskem transplantací, Institutem Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM), Tkáňovou bankou ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a dalšími centry v ČR, které se programu účastní. Pro transplantace využívá cévní štěpy čerstvě odebrané i kryoprezervované.

V pořadí stou cévní transplantaci ve VFN podstoupila šedesátiletá žena s kritickou ischemií dolní končetiny a hrozící amputací. Naopak úplně první výkon tohoto typu zde provedli lékaři v roce 2010, kdy bylo na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF UK zřízeno Vaskulární transplantační centrum.

„Naše pacienty můžeme díky statutu cévního transplantačního centra zařazovat na čekací listinu a ve spolupráci především s IKEMem, největším orgánovým transplantačním zařízením u nás, se účastníme multiorgánového odběru, a odebrat cévu pro našeho pacienta,“ uvedl koordinátor cévního transplantačního centra VFN a vedoucí Pracovní skupiny pro cévní náhrady a alotransplantace ČSKVCH Miroslav Špaček.

Z počátku využívali lékaři čerstvé štěpy. Odebírali je při multiorgánových odběrech a cévy od vhodných dárců museli pacientům našít do 48 hodin. Čekací doba byla dva až tři týdny a zhruba třetina pacientů se vhodného štěpu nedočkala.

Lékaři proto zahájili program takzvaných kryoprezervovaných neboli zmražených štěpů. „Cévy odebereme a odvezeme do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde je v Tkáňové bance zamrazí. Při teplotě –190 stupňů se pak mohou uchovávat až pět let. Výhodou kryo je především okamžitá dostupnost. Pacient jeden den přijede a v případě, že štěp potřebuje urgentně a je v tkáňové bance dostupný, druhý den mu jej našijeme. A protože jsme jedna z největších cévních chirurgií v republice, pacienty nám posílají i z jiných pracovišť, máme poměrně vysoký počet cévních výkonů. Kryo štěpy tak pokrývají asi šedesát procent všech našich cévních transplantací,“ vysvětlil postup Špaček.

Operace jsou vhodné například u pacientů s aterosklerózou končetinových tepen, kteří nemají vhodný vlastní štěp a choroba postoupila do stadia vzniku končetinových defektů. Transplantace je často jediným řešením, jak zabránit amputaci končetiny.

Další skupinou nemocných jsou pak ti, kteří trpí infekcí implantované cévní protézy a není pro ně jiné vhodné řešení. Jde zejména o biologicky starší pacienty, kteří již nesnesou příliš dlouhý výkon.

Během výkonu lékaři nahradí tu část cévy, která je buď uzavřená nebo postižená infekcí. Infikovanou cévní protézu vyndají, a nahradí ji materiálem odolným infekci, což splňuje cévní transplantát.

Hojení pak závisí na typu operačního výkonu. Pacienti s kritickou ischemií se většinou z nemocnice vrací domů do jednoho týdne. Nemocní s infekcí cévní protézy o něco později. Za posledních deset let provedli lékaři v celé České republice zhruba 500 cévních transplantací, z nichž se pětina uskutečnila v pražské VFN.


Autor: Karel Netolický

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru