Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace
Všeobecná faktultní nemocnice sídlí v Praze 2. Foto: JP

Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace

Již sto cévních transplantací provedli lékaři II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Jednalo se zejména o pacienty s bezprostředně hrozící končetinovou amputací nebo nemocné s infekcí umělé cévní protézy.
vfn_1

Příprava cévního allotransplantátu po rozmrazení, před našitím pacientovi. Foto: VFN

Vaskulární transplantační centrum VFN spolupracuje úzce s Koordinačním střediskem transplantací, Institutem Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM), Tkáňovou bankou ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a dalšími centry v ČR, které se programu účastní. Pro transplantace využívá cévní štěpy čerstvě odebrané i kryoprezervované.

V pořadí stou cévní transplantaci ve VFN podstoupila šedesátiletá žena s kritickou ischemií dolní končetiny a hrozící amputací. Naopak úplně první výkon tohoto typu zde provedli lékaři v roce 2010, kdy bylo na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF UK zřízeno Vaskulární transplantační centrum.

„Naše pacienty můžeme díky statutu cévního transplantačního centra zařazovat na čekací listinu a ve spolupráci především s IKEMem, největším orgánovým transplantačním zařízením u nás, se účastníme multiorgánového odběru, a odebrat cévu pro našeho pacienta,“ uvedl koordinátor cévního transplantačního centra VFN a vedoucí Pracovní skupiny pro cévní náhrady a alotransplantace ČSKVCH Miroslav Špaček.

Z počátku využívali lékaři čerstvé štěpy. Odebírali je při multiorgánových odběrech a cévy od vhodných dárců museli pacientům našít do 48 hodin. Čekací doba byla dva až tři týdny a zhruba třetina pacientů se vhodného štěpu nedočkala.

Lékaři proto zahájili program takzvaných kryoprezervovaných neboli zmražených štěpů. „Cévy odebereme a odvezeme do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde je v Tkáňové bance zamrazí. Při teplotě –190 stupňů se pak mohou uchovávat až pět let. Výhodou kryo je především okamžitá dostupnost. Pacient jeden den přijede a v případě, že štěp potřebuje urgentně a je v tkáňové bance dostupný, druhý den mu jej našijeme. A protože jsme jedna z největších cévních chirurgií v republice, pacienty nám posílají i z jiných pracovišť, máme poměrně vysoký počet cévních výkonů. Kryo štěpy tak pokrývají asi šedesát procent všech našich cévních transplantací,“ vysvětlil postup Špaček.

Operace jsou vhodné například u pacientů s aterosklerózou končetinových tepen, kteří nemají vhodný vlastní štěp a choroba postoupila do stadia vzniku končetinových defektů. Transplantace je často jediným řešením, jak zabránit amputaci končetiny.

Další skupinou nemocných jsou pak ti, kteří trpí infekcí implantované cévní protézy a není pro ně jiné vhodné řešení. Jde zejména o biologicky starší pacienty, kteří již nesnesou příliš dlouhý výkon.

Během výkonu lékaři nahradí tu část cévy, která je buď uzavřená nebo postižená infekcí. Infikovanou cévní protézu vyndají, a nahradí ji materiálem odolným infekci, což splňuje cévní transplantát.

Hojení pak závisí na typu operačního výkonu. Pacienti s kritickou ischemií se většinou z nemocnice vrací domů do jednoho týdne. Nemocní s infekcí cévní protézy o něco později. Za posledních deset let provedli lékaři v celé České republice zhruba 500 cévních transplantací, z nichž se pětina uskutečnila v pražské VFN.


Autor: Karel Netolický

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru