Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace
Všeobecná faktultní nemocnice sídlí v Praze 2. Foto: JP

Chirurgové z pražské VFN provedli již sto transplantací cév. Šlo hlavně o pacienty, kterým hrozila amputace

Již sto cévních transplantací provedli lékaři II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Jednalo se zejména o pacienty s bezprostředně hrozící končetinovou amputací nebo nemocné s infekcí umělé cévní protézy.
vfn_1

Příprava cévního allotransplantátu po rozmrazení, před našitím pacientovi. Foto: VFN

Vaskulární transplantační centrum VFN spolupracuje úzce s Koordinačním střediskem transplantací, Institutem Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM), Tkáňovou bankou ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a dalšími centry v ČR, které se programu účastní. Pro transplantace využívá cévní štěpy čerstvě odebrané i kryoprezervované.

V pořadí stou cévní transplantaci ve VFN podstoupila šedesátiletá žena s kritickou ischemií dolní končetiny a hrozící amputací. Naopak úplně první výkon tohoto typu zde provedli lékaři v roce 2010, kdy bylo na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF UK zřízeno Vaskulární transplantační centrum.

„Naše pacienty můžeme díky statutu cévního transplantačního centra zařazovat na čekací listinu a ve spolupráci především s IKEMem, největším orgánovým transplantačním zařízením u nás, se účastníme multiorgánového odběru, a odebrat cévu pro našeho pacienta,“ uvedl koordinátor cévního transplantačního centra VFN a vedoucí Pracovní skupiny pro cévní náhrady a alotransplantace ČSKVCH Miroslav Špaček.

Z počátku využívali lékaři čerstvé štěpy. Odebírali je při multiorgánových odběrech a cévy od vhodných dárců museli pacientům našít do 48 hodin. Čekací doba byla dva až tři týdny a zhruba třetina pacientů se vhodného štěpu nedočkala.

Lékaři proto zahájili program takzvaných kryoprezervovaných neboli zmražených štěpů. „Cévy odebereme a odvezeme do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde je v Tkáňové bance zamrazí. Při teplotě –190 stupňů se pak mohou uchovávat až pět let. Výhodou kryo je především okamžitá dostupnost. Pacient jeden den přijede a v případě, že štěp potřebuje urgentně a je v tkáňové bance dostupný, druhý den mu jej našijeme. A protože jsme jedna z největších cévních chirurgií v republice, pacienty nám posílají i z jiných pracovišť, máme poměrně vysoký počet cévních výkonů. Kryo štěpy tak pokrývají asi šedesát procent všech našich cévních transplantací,“ vysvětlil postup Špaček.

Operace jsou vhodné například u pacientů s aterosklerózou končetinových tepen, kteří nemají vhodný vlastní štěp a choroba postoupila do stadia vzniku končetinových defektů. Transplantace je často jediným řešením, jak zabránit amputaci končetiny.

Další skupinou nemocných jsou pak ti, kteří trpí infekcí implantované cévní protézy a není pro ně jiné vhodné řešení. Jde zejména o biologicky starší pacienty, kteří již nesnesou příliš dlouhý výkon.

Během výkonu lékaři nahradí tu část cévy, která je buď uzavřená nebo postižená infekcí. Infikovanou cévní protézu vyndají, a nahradí ji materiálem odolným infekci, což splňuje cévní transplantát.

Hojení pak závisí na typu operačního výkonu. Pacienti s kritickou ischemií se většinou z nemocnice vrací domů do jednoho týdne. Nemocní s infekcí cévní protézy o něco později. Za posledních deset let provedli lékaři v celé České republice zhruba 500 cévních transplantací, z nichž se pětina uskutečnila v pražské VFN.


Autor: Karel Netolický

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru