dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Chci to, přiznal Jiří Vávra. Pražská TOP 09 má už dva zájemce o post primátora. Objeví se třetí?
Jiří Vávra (vlevo) během loňských povodní. Po jejich skončení se chtěl stát primátorem, velká voda přinesla do čela Prahy Tomáše Hudečka. Foto: archiv MHMP

Chci to, přiznal Jiří Vávra. Pražská TOP 09 má už dva zájemce o post primátora. Objeví se třetí?

O první místo na volební kandidátce pražské TOP 09 se utká současný primátor Tomáš Hudeček s předsedou pražské TOP 09 Jiřím Vávrou. Uvnitř strany se vede debata o případném dalším kandidátovi. O tom, koho strana ve volbách nakonec vyšle jako adepta na primátorské křeslo, by se mělo rozhodovat příští týden.

Vávra dnes potvrdil, že si o kandidaturu na primátora o víkendu řekl dopisem adresovaným členům strany. Hudeček kandidaturu oznámil už v únoru. O dalším možném kandidátovi se uvnitř strany diskutuje, podle všeho ale pražská TOP 09 žádnou další osobnost pro čelo kandidátky v záloze nemá.

Možná i proto v uplynulých dnech od některých straníků zazněl návrh, aby se do čela kandidátky postavil loňský prezidentský kandidát a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se v Praze těší velké oblibě.

Schwarzenberg ale kandidaturu na primátora odmítl. „Někteří o tom uvažovali, ale to jsem od začátku zamítl, neboť znáte staré přísloví: Ševče, zůstaň u svého kopyta," řekl ČTK Schwarzenberg s tím, že vedení strany se sestavováním pražské kandidátky zabývá.

Podle prvního místopředsedy Miroslava Kalouska ale jde jen o konzultace mezi vedením strany a pražskou organizací. Pražská TOP 09 zatím nemá jasno, jakým způsobem bude kandidátní listiny pro komunální volby sestavovat.

Podle některých zdrojů je ale zřejmé, že celorepublikové vedení strany do konečného složení zasahuje více než jen formou konzultací, o kterých mluví místopředseda Kalousek.

Schwarzenberg: Hudeček se osvědčil

Schwarzenberg dlouhodobě straní Hudečkovi, Kalousek podle některých podporuje Vávru. O Hudečkovi a jeho prvním náměstkovi Vávrovi se mluví jako o nesmiřitelných socích, ač oba veřejně deklarují vzájemnou spolupráci.

„Myslím, že se pan primátor Hudeček velice osvědčil. Udělal tam mnoho dobrého. Protikandidaturu z naší strany v této napjaté situaci považuji za nešťastný nápad," řekl ČTK Schwarzenberg.

Kalousek se ke jménům možných lídrů kandidátky nechtěl vyjadřovat s tím, že kandidátku musí sestavit sama pražská organizace. TOP 09 v metropoli očekává souboj především s hnutím ANO, které chce za lídra kandidátky exprimátora Jana Kasla.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřela ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne sama TOP 09 s podporou ČSSD.


Další články
Nahoru