dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Chci pomáhat krotit mocižrouty, říká kandidát na senátora Vladimír Kratina
Herec Vladimír Kratina je kandidátem na senátora. Foto (2x): Lenka Hatašová

Chci pomáhat krotit mocižrouty, říká kandidát na senátora Vladimír Kratina

Na podzim budou Pražané ve čtyřech obvodech vybírat nové senátory. Ve volebním obvodu 26, který zahrnuje Prahu 2 a také části území Prahy 3, 9 a 10, kandiduje s podporou ODS herec Vladimír Kratina. Proč se rozhodl kandidovat? A proč zrovna s podporou občanských demokratů? Čím chce lidi zaujmout? V čem vidí nebezpečí takzvaných mocižroutů? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.

Proč jste se rozhodl kandidovat?
Poměrně aktivně jsem se účastnil převratu v roce 1989. Měl jsem možnost být kooptován (dosazen bez voleb, pozn. red.) do Parlamentu, ale odmítl jsem to. Tehdy jsem to tak cítil. Polistopadový vývoj důkladně sleduji, zajímá mě, jak probíhá správa věcí veřejných. V poslední době můžeme sledovat nástup chorobně ambiciózních mocižroutů, kteří s námi pomocí marketingového inženýrství manipulují, využívají našich strachů a nejnižších pudů. A není to jen u nás, jde o celosvětový jev. Nad mocižrouty se nedá definitivně vyhrát, ale je třeba s těmito tendencemi bojovat důsledným prosazováním principů liberální demokracie a udržet je v rozumných mezích, neboť jinak zaplaví celý svět. Desítky let komunistické vlády naše myšlení pokazily, lidé jsou apatičtí a na politiku nadávají, aniž by se do ní aktivně zapojili. Dospěl jsem k tomu, že chci svou troškou přispět k věčnému krocení požíračů moci. A proto jsem se rozhodl kandidovat do Senátu.

A proč zrovna s podporou ODS? Zvažoval jste i jiné alternativy?
Předem musím říct, že jsem nikdy nebyl členem žádné strany ani hnutí, nebyl jsem ani v pionýru. Nejdu do politiky, ale do nezávislého senátorství. S podporou jiné strany bych do toho nešel. Princip liberální demokracie západního typu, jejímž nositelem je dlouhodobě ODS, jsou mi blízké a souzním s nimi.

Občanští demokraté prošli v posledních letech velkým vývojem, včetně personální obměny. Byl i toto faktor, který přispěl k Vašemu rozhodnutí spojit svou kandidaturu s ODS?
Ano, je to podle mě jediná tradiční strana, která prodělala katarzi. Personálně i atmosférou ve straně se proměnila, což je dobře. Nyní tam jsou lidé, kteří to myslí upřímně. Jsou příjemní, otevření a podle mě čistí. Snaží se prosazovat věci ve prospěch lidí, nejsou to prvoplánoví mocižrouti.

Čím chcete lidi zaujmout? Jste známá osobnost, ale veřejnost si Vás spojuje s hereckou profesí.     
Nabízím životní zkušenost, nadhled a zdravý lidský rozum.  V minulosti zde vznikl termín blbá nálada. Ona tu skutečně je, lidé jsou naštvaní, nadávají. Jsem přesvědčen, že ta nálada by se mohla změnit. Chci usilovat o šíření dobré nálady. Odborníci tvrdí, že dobrá nálada na nás nesedne sama jako na vola, že je jí třeba jít naproti. Tak pojďme. Pojďme ji pěstovat. Všechno je o myšlení, jak se říká „o hlavě“. Možná se náš pohled na svět trochu pootočí.

Není to na senátora málo?
A proč by mělo týt? Blbá nálada sebou nese závist, hašteřivost, rozděluje lidi a živí neschopnost dohodnout se při řešení problémů ve prospěch celku. Dobrá nálada lidi spojuje. To je fakt.

kratina-clanek Bavíme se stále docela obecně, jaké by byly Vaše konkrétní priority v Senátu?  
Jsem člověk, který žije na Praze 2 čtyřicet let, chodím po ulicích, jezdím tramvají, nakupuju, prostě normální chlápek. Nejsem týpek z politických sekretariátů, ale z ulice a budu nahlížet na vše, čím se Senát zabývá, očima mých sousedů a spoluobčanů, normálních lidí, které už desítky let denně potkávám. Nechci slibovat lidem víc peněz, nebo, že zasadím pár stromků, i když to někteří dělají, to jsou blbosti. Budu se rozhodovat co nejkvalifikovaněji s maximální možnou sumou relevantních informací, ale hlavně s jediným cílem – jak nám normálním lidem život zjednodušit a zlepšit jeho kvalitu. Ne ho komplikovat. Stát musí být servis pro nás občany a ne naopak. Budu senátor na plný úvazek, kdo bude chtít, v senátorské kanceláři mě určitě zastihne. Debatám o zbytečnosti Senátu nerozumím, víte kolik předloh zákonů senát vrátil Poslanecké sněmovně s připomínkami a opravami? Ano, některé poslanci přehlasovali, o tom se píše, ale v drtivé většině případů si poslanci řekli „ jéje, tady nám to ujelo, to je fakt blbost, to maj kluci z Valdštejna pravdu“, a opravili to. A o to jde, víc hlav víc ví.   

Je i něco, co byste rád řešil v souvislosti se svým volebním obvodem?
Předně chci říct, že se cítím být patriotem Prahy 2. Žije se mi tu nádherně. Pohled na Vltavu a panoramata centra nikdy neomrzí. Ale zpět k vaší otázce. Jedním z problémů jsou parkovací zóny. Rezidentům se ulevilo, když byly zavedeny. Ale před rokem nám polovinu zón sebrali a udělali z nich bílé zóny s parkovacími automaty. Opět nemáme kde parkovat a ještě za to platíme přes tisíc korun ročně. Vím, že o podobě zón nerozhoduje Senát, ale senátor jako veřejně činná osoba může na problém viditelněji upozorňovat.

Zmínil jste, že chcete být senátor na plný úvazek. To přestane v případě zvolení hrát?
Tyto profese skloubit jdou. Hrál bych po večerech, přes den bych se věnoval senátorské práci. Za měsíc mám zhruba deset představení, kdybych viděl, že to nejde zvládat, musel bych herectví částečně zkorigovat. Ale lidé se nemusí bát, že když se stane Kratina senátorem, tak už na něj nezajdou do divadla.

kratina_1

Foto: JP

Ve Vašem volebním obvodu budou voliči vybírat ze známých jmen. Sledujete soupeře a věříte v úspěch?
O soupeřích vím, ale nijak je nesleduji. Nezajímá mě to. Nechci se vymezovat, konfrontace není můj styl. Jsem autentický, na nic si nehrající člověk s určitou životní zkušeností a s názory vedoucími ke konstruktivnímu řešení problémů a životních situací. Nabízím úsilí o zlepšení kvality našeho života a dobrou náladu. Chci, abychom se zbavili lhostejnosti, kterou v nás desítky let pěstoval bolševik, abychom byli aktivní. Co se konkrétní podoby kampaně týče, tak tu ještě ladíme. Bude postavena zvesela a zábavně, nejsem příznivcem suchého řečnění.

Jaké máte dosavadní reakce blízkého okolí i veřejnosti na Vaši kandidaturu?
Rodina, přátelé a kolegové v branži za mnou stojí. A podporu cítím i od veřejnosti. Lidé mě zastavují, nemám špatné reakce.

Co říkáte na to, že se necelých třicet let po sametové revoluci rýsuje vláda s podporou KSČM?
Hrubě se mi to nelíbí. Myslím, že se komunistická strana měla po revoluci zrušit. Soudruzi by se rozprchli, někteří by šli k sociální demokracii. Vznikla by třeba nová levicová strana, ale přeci jen modernějšího typu.


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru