Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Prokop: Chci oživit pražské ANO a oslovit voliče stran, které v metropoli strádají
Předseda klubu ANO Ondřej Prokop během jednání pražského zastupitelstva. Zdroj foto: se souhlasem O. Prokopa

Prokop: Chci oživit pražské ANO a oslovit voliče stran, které v metropoli strádají

Před týdnem se novým předsedou pražské organizace hnutí ANO stal pražský zastupitel Ondřej Prokop. Jaké budou jeho nejbližší priority? Jak chce nyní opoziční hnutí v pražském zastupitelstvu nasměřovat k úspěchu v podzimních komunálních volbách? „Chci vrátit členům sebevědomí, připomenout jim a ukázat, co jsme v metropoli a v jednotlivých městských částech dokázali,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Jak máte priority ve funkci předsedy pražského ANO?

Jelikož byla pražská organizace nějaký čas bez vedení, nejdřív se budu muset soustředit na vyřešení stranických domácích úkolů, které se během bezvládí nakupily. Patří mezi ně například řešení přihlášek nových členů, kontroly plateb členských příspěvků a řada dalších technických záležitostí. Nejdřív chci dát pražskou organizaci dohromady tak, aby začala znovu fungovat a nabrala sílu. Až pak se v hnutí soustředíme na přípravu voleb. 

V jakém stavu je členská základna?

Nechci začínat tím, že budu kritizovat své předchůdce, ale prostě z mnoha důvodů měli kolegové priority jinde než péči o naše členy, nelze se divit, že došlo k odlivu členů. Svou roli na zeštíhlování členské základny v Praze měly i celostátní nálady a tlaky na hnutí. Ze zhruba čtyř stovek členů jsme klesli na necelých tři sta. 

Předpokládám, že chcete tento trend otočit. Jak toho hodláte dosáhnout? Nemám zrovna pocit, že by se od voleb nějak výrazně naklonilo veřejné mínění na stranu Andreje Babiše…

Předně chci vrátit členům hnutí ANO sebevědomí, připomenout a ukázat jim, co jsme v Praze na magistrátu a v jednotlivých městských částech dokázali. Není toho zrovna málo. Také chci vyvracet lži, které jsou proti celostátnímu vedení v posledních dvou letech vedeny.

Budete tedy pražským advokátem Andreje Babiše?

To ne, chci se primárně věnovat pražským tématům. Ale nelze to v metropoli moc oddělit, protože Pražané dávají na celostní politiku větší důraz. Možná proto, že tady sídlí Parlament a prezident. Můžeme se pochlubit spoustou úspěchů z doby, kdy vedla Prahu Adriana Krnáčová (primátorkou byla v letech 2014 až 2018, pozn. aut.). 

Sněm pražského ANO si kromě Vás do čela zvolil 1. místopředsedu V. Ryvolu a řadové místopředsedy M. Benkoviče, T. Myslivečka a Z. Kučeru. Nezvažovali jste mediálně známější osoby, třeba pražského poslance Patrika Nachera?

Ten je sice viditelný, ale u něj to ani nepřipadalo v úvahu, je ve Sněmovně jako nestraník za ANO, do hnutí tedy doposud nevstoupil. Oslovili jsme třeba místostarostku Prahy 13 a pražskou zastupitelku Marcelu Plesníkovou, ale ta to s díky odmítla z časových důvodů. Místopředsedové jsou možná částečně neznámá jména, ale jde o schopné politiky, u kterých jsem si jist, že o nich Pražané do budoucna dost uslyší. 

Vraťme se ještě k členské základně ANO v Praze. V některých městských částech hnutí ani nemá svou organizaci. Podaří se to do podzimních voleb stihnout změnit?

Je to jednou z mých priorit. Považuji například za nešťastné, že ANO nemá buňku v Praze 7, protože tam je dominantní Jan Čižinský s Prahou Sobě. Chybí mu tam konstruktivní opozice, což nikdy nedělá v politice dobrotu. Chci to změnit a věřím, že ANO tam ve volbách uspěje. Jsem si vědom, že některé místní organizace byly poškozeny vnitřními boji, například na Praze 20 se úplně rozpadla. V říjnových volbách máme ve vedení ambici postavit kandidátní listinu ve všech městských částech.

Máte už představu, zda budete všude kandidovat samostatně, nebo někde spíš ve volebních koalicích?

Obojí varianty jsou možné, ale o tom, jestli se někde budeme spojovat, a jak budou vypadat jednotlivé kandidátky, je předčasné hovořit. O tom se teprve budeme bavit.

Jakou opozicí v pražském zastupitelstvu bude pod Vaším vedením hnutí ANO?

Konstruktivní, která myslí na Pražany. Budeme dále bojovat proti zdražování. Chceme přesvědčit koalici, aby do voleb nedělala zásadní destruktivní kroky. Jsme připraveni podpořit smysluplné řešení v otázce nového mobiliáře. Výstavba nových zastávek vázne. Pak je tu také zpackaná vyhláška o hazardu, kvůli které hrozí Praze pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

Jak se chcete před potenciálními voliči prezentovat? 

Vidím nás ve středolevém poli, rádi bychom nabídli ochranná křídla všem, kteří doposud dávali hlasy stranám, které se nedostaly nad pět procent. Jejich hlasy tak propadly. Je to například ČSSD nebo Přísaha. Rádi bychom těmto lidem nabídli zázemí. Jsou to často rodiny učitelů, úředníků, obyčejní lidé, kteří budou mít v Praze kvůli zdražování problém s financováním života.


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru