Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Prokop: Chci oživit pražské ANO a oslovit voliče stran, které v metropoli strádají
Předseda klubu ANO Ondřej Prokop během jednání pražského zastupitelstva. Zdroj foto: se souhlasem O. Prokopa

Prokop: Chci oživit pražské ANO a oslovit voliče stran, které v metropoli strádají

Před týdnem se novým předsedou pražské organizace hnutí ANO stal pražský zastupitel Ondřej Prokop. Jaké budou jeho nejbližší priority? Jak chce nyní opoziční hnutí v pražském zastupitelstvu nasměřovat k úspěchu v podzimních komunálních volbách? „Chci vrátit členům sebevědomí, připomenout jim a ukázat, co jsme v metropoli a v jednotlivých městských částech dokázali,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Jak máte priority ve funkci předsedy pražského ANO?

Jelikož byla pražská organizace nějaký čas bez vedení, nejdřív se budu muset soustředit na vyřešení stranických domácích úkolů, které se během bezvládí nakupily. Patří mezi ně například řešení přihlášek nových členů, kontroly plateb členských příspěvků a řada dalších technických záležitostí. Nejdřív chci dát pražskou organizaci dohromady tak, aby začala znovu fungovat a nabrala sílu. Až pak se v hnutí soustředíme na přípravu voleb. 

V jakém stavu je členská základna?

Nechci začínat tím, že budu kritizovat své předchůdce, ale prostě z mnoha důvodů měli kolegové priority jinde než péči o naše členy, nelze se divit, že došlo k odlivu členů. Svou roli na zeštíhlování členské základny v Praze měly i celostátní nálady a tlaky na hnutí. Ze zhruba čtyř stovek členů jsme klesli na necelých tři sta. 

Předpokládám, že chcete tento trend otočit. Jak toho hodláte dosáhnout? Nemám zrovna pocit, že by se od voleb nějak výrazně naklonilo veřejné mínění na stranu Andreje Babiše…

Předně chci vrátit členům hnutí ANO sebevědomí, připomenout a ukázat jim, co jsme v Praze na magistrátu a v jednotlivých městských částech dokázali. Není toho zrovna málo. Také chci vyvracet lži, které jsou proti celostátnímu vedení v posledních dvou letech vedeny.

Budete tedy pražským advokátem Andreje Babiše?

To ne, chci se primárně věnovat pražským tématům. Ale nelze to v metropoli moc oddělit, protože Pražané dávají na celostní politiku větší důraz. Možná proto, že tady sídlí Parlament a prezident. Můžeme se pochlubit spoustou úspěchů z doby, kdy vedla Prahu Adriana Krnáčová (primátorkou byla v letech 2014 až 2018, pozn. aut.). 

Sněm pražského ANO si kromě Vás do čela zvolil 1. místopředsedu V. Ryvolu a řadové místopředsedy M. Benkoviče, T. Myslivečka a Z. Kučeru. Nezvažovali jste mediálně známější osoby, třeba pražského poslance Patrika Nachera?

Ten je sice viditelný, ale u něj to ani nepřipadalo v úvahu, je ve Sněmovně jako nestraník za ANO, do hnutí tedy doposud nevstoupil. Oslovili jsme třeba místostarostku Prahy 13 a pražskou zastupitelku Marcelu Plesníkovou, ale ta to s díky odmítla z časových důvodů. Místopředsedové jsou možná částečně neznámá jména, ale jde o schopné politiky, u kterých jsem si jist, že o nich Pražané do budoucna dost uslyší. 

Vraťme se ještě k členské základně ANO v Praze. V některých městských částech hnutí ani nemá svou organizaci. Podaří se to do podzimních voleb stihnout změnit?

Je to jednou z mých priorit. Považuji například za nešťastné, že ANO nemá buňku v Praze 7, protože tam je dominantní Jan Čižinský s Prahou Sobě. Chybí mu tam konstruktivní opozice, což nikdy nedělá v politice dobrotu. Chci to změnit a věřím, že ANO tam ve volbách uspěje. Jsem si vědom, že některé místní organizace byly poškozeny vnitřními boji, například na Praze 20 se úplně rozpadla. V říjnových volbách máme ve vedení ambici postavit kandidátní listinu ve všech městských částech.

Máte už představu, zda budete všude kandidovat samostatně, nebo někde spíš ve volebních koalicích?

Obojí varianty jsou možné, ale o tom, jestli se někde budeme spojovat, a jak budou vypadat jednotlivé kandidátky, je předčasné hovořit. O tom se teprve budeme bavit.

Jakou opozicí v pražském zastupitelstvu bude pod Vaším vedením hnutí ANO?

Konstruktivní, která myslí na Pražany. Budeme dále bojovat proti zdražování. Chceme přesvědčit koalici, aby do voleb nedělala zásadní destruktivní kroky. Jsme připraveni podpořit smysluplné řešení v otázce nového mobiliáře. Výstavba nových zastávek vázne. Pak je tu také zpackaná vyhláška o hazardu, kvůli které hrozí Praze pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

Jak se chcete před potenciálními voliči prezentovat? 

Vidím nás ve středolevém poli, rádi bychom nabídli ochranná křídla všem, kteří doposud dávali hlasy stranám, které se nedostaly nad pět procent. Jejich hlasy tak propadly. Je to například ČSSD nebo Přísaha. Rádi bychom těmto lidem nabídli zázemí. Jsou to často rodiny učitelů, úředníků, obyčejní lidé, kteří budou mít v Praze kvůli zdražování problém s financováním života.


Autor: Jan Puci

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru