dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Chci být strážníkem, pohořel jsem u psychotestů. Městská policie hlásí podstav
Ilustrační foto: archiv

Chci být strážníkem, pohořel jsem u psychotestů. Městská policie hlásí podstav

V současné době chybí Městské policii hl. m. Prahy k obsazení 259 městských policistů, tedy více než deset procent tabulkových míst. Letošní náborová kampaň ke změně nevedla. Ředitel městské policie Eduard Šuster proto připravuje soubor opatření, které mají počet strážníků navýšit. Oznámit je chce koncem června.

Podle kritiků podstav ovlivňuje výkonnost městské policie, Šuster to odmítá. Podle Šustera může za neobsazenost míst více faktorů. Jedním z nich je loňská reorganizace, která se dotkla 289 pracovních míst. Bylo zrušeno asi 140 vedoucích a kancelářských pozic, naopak byla vytvořena místa ve výkonu služby přímo na ulici. Někteří ze zaměstnanců ale odmítli změnu přijmout a museli odejít.

Dobrovolné odchody po odsouzení bývalého šéfa

Dva z odborových předáků se svému odchodu chtějí bránit soudně, řekl ČTK prezident Svobodných odborů samosprávy Richard Krbek. Dalšími důvody nízkého stavu strážníků je podle Šustera loňské navýšení počtu tabulkových míst o 77 nebo zastavení náboru nových zaměstnanců v roce 2013.

Městská policie totiž za minulý rok dostala peníze na menší počet strážníků, než u ní ve skutečnosti pracovalo, a neměla tak dostatek peněz na výplaty. Vedení organizace se proto rozhodlo spoléhat na přirozený odchod zaměstnanců. Nábor byl obnoven až v říjnu.

Strážníci také podle Šustera masově odcházeli po odsouzení bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše za braní úplatků. Další strážníci odejdou na konci příštího roku, kdy přestane platit výjimka ze vzdělání. Tu dosud měli městští policisté bez maturity. Podle Šustera potřebné vzdělání v současné době nesplňuje 185 lidí.

Předpokládá, že asi polovina z nich maturitní zkoušku včas složí. Novou náborovou kampaň městská policie spustila na začátku roku, za první tři měsíce se ale podařilo přijmout pouze 27 nováčků.

Šuster dá řeč s radními, pak osloví jinou cílovku

A to přesto, že o práci projevilo zájem téměř 1500 lidí a na pohovor bylo pozváno přes 470. Většina z nich skončila podle Šustera na psychotestech. Úspěch kampaně chce ředitel vyhodnotit až po pěti měsících, již teď ale přiznává, že velkou změnu neočekává.

„Rozhodně se nechceme vydat cestou snižování vstupních kritérií, chceme nabrat kvalitní lidi. Během tří měsíců se musíme rozhodnout, jestli tomu člověku dáme zbraň a pustíme ho mezi lidi," poznamenal Šuster.

Koncem června chce proto oznámit opatření, která mají zajistit dostatečné množství strážníků. Blíže je zatím nechce přiblížit, protože je nejprve chce projednat s vedením Prahy. Nastínil pouze, že chce motivovat současné zaměstnance, aby neodcházeli, a plánuje oslovit „jinou cílovou skupinu", která bude mít větší šanci u náročných vstupních testů uspět.

Šuster je za podstav strážníků kritizován. „Výsledek fungování pana ředitele je, že se snížily stavy strážníků o pět procent," řekl bývalý ředitel městské policie a exnáměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Personální otázku městské policie proto bude jako opoziční zastupitel chtít projednat na zastupitelstvu.

Krbkovo zjištění: Méně lidí udělá méně práce

Podle šéfa odborů Richarda Krbka je nedostatek městských policistů znát na výsledcích celé organizace, kdy městské policii loni klesl počet odhalených přestupků. „Méně lidí prostě udělá méně práce," řekl Krbek. Strážníci jsou pak podle něj více vytíženi a stoupá jejich nespokojenost.

Šuster kritiku odmítá. Počet přestupků podle něj výrazně ovlivnily povodně, kdy se strážníci věnovali jiným činnostem, nebo změna zákona o provozu na pozemních komunikacích, podle které například překročení rychlosti, které odhalí úsekové měřiče, řeší správní orgán, tedy pražský magistrát.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru