Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský životKomerční sdělení

Chcete vydělat na pronájmu nemovitosti? Jen sečíst 12krát nájem nestačí. Co vše v rozpočtu zohlednit?

Chcete pronajmout nemovitost a získat tak další příjem navíc? Zvažujete pořízení nemovitosti jako investici a zdroj pasivního příjmu? Při stanovení rozpočtu nestačí spočítat 12 krát nájem a hotovo. 
co-zohlednit-pr-i-prona-jmu

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

„Je potřeba zohlednit více položek, které mají vliv na návratnost vaší investice a hlavně vás ochrání před zklamáním nebo dokonce situací, kdy celý záměr bude ztrátový,“ upozorňuje Jakub Zámiš z Odhad-zdarma.cz.

Stanovení správné výše nájmu

Když se pustíte do úvah o pronájmu nemovitosti, bude klíčové rozhodnout, jakého výnosu chcete dosáhnout. Zda jde jen o dočasné využití volné nemovitosti, kterou v budoucnu plánujete věnovat svým dětem, nebo chcete u své chalupy na venkově využít možnost sdílení v době, kdy zůstává opuštěná. S tím souvisí také plánovaná doba pronájmu. Jinak budete o výši nájmu přemýšlet u volné nemovitosti na rok nebo pár měsíců, jinak u nemovitosti pořízené s cílem dlouhodobého pronájmu. 

„Ať už uvažujete o krátkodobém nebo dlouhodobém pronájmu, na straně příjmů bude klíčové správné stanovení výše pronájmu. Když není stanovena správně, může vést k podhodnocení ceny a majiteli nemovitosti sotva pokryje všechny náklady a výdaje. Při nadhodnocení hrozí vyšší fluktuace nájemníků a sní spojená nižší obsazenost nemovitosti, což má v podstatě stejný negativní dopad do celkového rozpočtu,” upozorňuje Jakub Zámiš, realitní oborník z on-line kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která umí určit optimální tržní výši nájmu domu i bytu.

Nepředpokládané výdaje a výpadky příjmů

Na straně výdajů si mnoho majitelů některé položky ani neuvědomí. Myslí si, že když už správně stanovili výši nájmu, stačí ji vynásobit dvanácti. Nebo dokonce podle této výše nájmu vyřídit hypotéku se stejnou splátkou a najít nájemníka. Jenže pak často přijde rozčarování. Na co se nejčastěji zapomíná? 

Fluktuace nájemníků aneb obsazenost nemovitosti

„Čas od času nájemník odejde a nemovitost je po nějakou dobu prázdná. Před dalším nájemníkem ji často majitel potřebuje uvést do řádného stavu, například vymalovat, obnovit některé prvky vybavení. Svou roli bude hrát také to, zda nemovitost pronajímáte spíše krátkodobě nebo dlouhodobě. Ne vždy ihned najdete nového nájemníka. Svůj vliv má i lokalita a celková aktuální ekonomická situace. Zjednodušeně platí, čím menší trh a nabídka nemovitostí k pronájmu, tím obvykle můžete počítat s nižší fluktuací a naopak,” uvádí Ing. Jan Hájek, jednatel realitní kanceláře Quantum reality

Úpravy a opravy 

Povinnosti pronajímatele udržovat byt ve stavu schopném užívání definuje občanský zákoník. Zároveň definuje povinnost nájemce starat se o běžnou údržbu i drobné opravy související s užíváním bytu. Jaké opravy už musí financovat majitel coby pronajímatel pak doplňuje nařízení vlády. V něm je mimo jiné stanoveno, že se za drobné opravy považují ty, které nepřesáhnou částku jeden tisíc korun na jednu opravu. Pokud je částka vyšší, hradí opravu pronajímatel. U krátkodobě pronajímaných nemovitostí počítejte také s náklady a ztrátou času při častém předávání nemovitosti novým uživatelům.

Úhrady za služby  

Částka, kterou jako majitel inkasujete od pronajímatele, má dvě složky. První je nájemné a druhou jsou poplatky za služby. Nejvíce chyb a rozčarování v praxi přináší právě opomenutí nebo nesprávné účtování těchto poplatků za služby. Pokud jsou účtovány špatně, může nájemce požadovat jejich vracení a v případném sporu před soudem by vyhrál. Mnohdy jde až o desetitisíce korun. Jaké poplatky za služby můžete jako majitel přenést na nájemce? Zjednodušeně jen za ty služby, které nájemce ve spojitosti s bydlením reálně využívá. Nejčastěji půjde o spotřebu vody, vytápění, spotřebu elektřiny, odvoz domovního odpadu, úklid společných prostor, společnou televizní anténu a výtah. Rozhodně nelze na nájemce přenést platby do fondu oprav, poplatek za správu domu, odměny členům výboru a pojištění domu. Ty hradí pronajímatel a jejich úhradu může pomyslně zahrnout do výše nájemného. 

„Vezmeme-li v úvahu průměrný byt v Praze s dispozicí 2kk, s průměrnou výší nájmu 12 tisíc Kč (plus úhrady za služby), mohou poplatky za služby, které nelze na nájemníka přenést, vycházet na přibližně 800 až 1000 korun měsíčně. A to je skoro 8 procent z výše nájmu. Nejde tedy o zanedbatelnou položku. V případě pronájmu nemovitosti tak musí majitel nemovitosti, po zohlednění všech výdajů a rizik, počítat v průměru spíše s 10ti nájmy na straně příjmů, nikoliv 12ti. Samozřejmě záleží na typu nemovitosti a lokalitě,” dodává Zámiš.


Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Další články
Nahoru