Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Chcete si zajistit důstojný důchod? Investujte do vlastních dětí, říká lidovec Jurečka, sám otec pěti synů
Od narození až po dokončení studií stojí každého rodiče výchova dítěte spoustu peněz. Foto: Karel Netolický

Chcete si zajistit důstojný důchod? Investujte do vlastních dětí, říká lidovec Jurečka, sám otec pěti synů

Ačkoli se předpokládalo, že bude ve vznikající vládě ministrem zemědělství, nakonec premiér Petr Fiala asi „zaparkuje“ Mariana Jurečku do čela Ministerstva práce a sociálních věcí. Aktuálně se zemědělec z KDU-ČSL ohradil, že jsou ve veřejném prostoru špatně vykládány jeho výroky o důchodech, a proto se rozhodl uvést je na pravou míru.

„Chtěl bych udělat jasno v různých dezinterpretacích mých výroků o důchodech, které se v posledních hodinách šíří. Naším cílem je, aby nastala změna v důchodovém systému,“ uvedl v aktuálním komentáři. 

Tento systém, o jehož změně už hovoří generace politiků (bohužel, jen hovoří, pozn. aut.), by měl podle čtyřicetiletého Jurečky oceňovat i zásluhovost za výchovu dětí, nejenom zásluhovost finanční. Jurečka je otcem pěti dětí. 

„Chceme tím apelovat na mezigenerační solidaritu, která byla po generace běžnou součástí rodinného soužití a v posledních dekádách se bohužel vytrácí. Dlouhodobě také upozorňuji na nižší důchody rodičů, z velké většiny žen, u kterých tato situace často nastala proto, že důchodový systém neumí ocenit dobu, po kterou se věnují výchově dětí a nevydělávají,“ pokračoval. 

Podle něj dnes stojí každého rodiče výchova jednoho dítěte, které dostuduje vysokou školu, dle propočtů tři až čtyři miliony korun. 

„Tato investice je však důležitá nejen pro danou rodinu, ale pro celou společnost, která tím získává další poplatníky a budoucí příjmy do rozpočtu. Z toho důvodu chci, aby se to promítalo i do výpočtu důchodu,“ uvedl. 

Pokud však někdo z jakýchkoliv důvodů děti mít nemůže, nebo nechce, měl by podle Jurečky část peněz uspořit i na svůj důchod, tedy vložit je do 3. pilíře. 

„Stát ale musí toto spoření podpořit. Není to tak žádná diskriminace těch, kteří děti z různých důvodů nemají. Naopak nastavením dobrého systému motivací získají i tito lidé, když část peněz ušetří,“ dodal Marian Jurečka.


Autor: Karel Netolický

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Názor: Praha se střelila do nohy, už když chtěla zatočit s hazardem

16. prosince 2021 ve 13:16

Kdyby Praha lépe promýšlela svá vlastní pravidla a jejich reálné ekonomické dopady, nemusela by být situace s výpadkem daňových příjmů do pražského rozpočtu tak závažná. Jako ukázkový příklad toho může posloužit kritizovaná regulační vyhláška z dílny radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové...

Vyšší cena za svoz odpadu se promítne do vzniku černých skládek, obává se Praha 5

16. prosince 2021 v 11:07

Za svoz odpadu si pravděpodobně v příštích měsících Pražené připlatí. Vedení hlavního města totiž plánuje od ledna příštího roku upravit ceny svozu. Obyvatelům sídlišť tento krok z peněženek může vytáhnout až 420 korun ročně navíc. Praha 5 upozorňuje, že kvůli tomu mohou vznikat v ulicích černé...

Názor: Proč pražská ODS nepodpoří zdražení vyvážení popelnic

13. prosince 2021 ve 22:07

Za pouhou výmluvu a snahu zamaskovat špatné hospodaření města a díru v rozpočtu pražští občanští demokraté označují vysvětlení primátorova náměstka Petra Hlubučka, proč chce Pražanům od 1. ledna výrazně zdražit svoz odpadu. Hlavně lidé žijící na sídlištích si od příštího roku mají podle jeho...

Další články
Nahoru