Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chcete si zajistit důstojný důchod? Investujte do vlastních dětí, říká lidovec Jurečka, sám otec pěti synů
Od narození až po dokončení studií stojí každého rodiče výchova dítěte spoustu peněz. Foto: Karel Netolický

Chcete si zajistit důstojný důchod? Investujte do vlastních dětí, říká lidovec Jurečka, sám otec pěti synů

Ačkoli se předpokládalo, že bude ve vznikající vládě ministrem zemědělství, nakonec premiér Petr Fiala asi „zaparkuje“ Mariana Jurečku do čela Ministerstva práce a sociálních věcí. Aktuálně se zemědělec z KDU-ČSL ohradil, že jsou ve veřejném prostoru špatně vykládány jeho výroky o důchodech, a proto se rozhodl uvést je na pravou míru.

„Chtěl bych udělat jasno v různých dezinterpretacích mých výroků o důchodech, které se v posledních hodinách šíří. Naším cílem je, aby nastala změna v důchodovém systému,“ uvedl v aktuálním komentáři. 

Tento systém, o jehož změně už hovoří generace politiků (bohužel, jen hovoří, pozn. aut.), by měl podle čtyřicetiletého Jurečky oceňovat i zásluhovost za výchovu dětí, nejenom zásluhovost finanční. Jurečka je otcem pěti dětí. 

„Chceme tím apelovat na mezigenerační solidaritu, která byla po generace běžnou součástí rodinného soužití a v posledních dekádách se bohužel vytrácí. Dlouhodobě také upozorňuji na nižší důchody rodičů, z velké většiny žen, u kterých tato situace často nastala proto, že důchodový systém neumí ocenit dobu, po kterou se věnují výchově dětí a nevydělávají,“ pokračoval. 

Podle něj dnes stojí každého rodiče výchova jednoho dítěte, které dostuduje vysokou školu, dle propočtů tři až čtyři miliony korun. 

„Tato investice je však důležitá nejen pro danou rodinu, ale pro celou společnost, která tím získává další poplatníky a budoucí příjmy do rozpočtu. Z toho důvodu chci, aby se to promítalo i do výpočtu důchodu,“ uvedl. 

Pokud však někdo z jakýchkoliv důvodů děti mít nemůže, nebo nechce, měl by podle Jurečky část peněz uspořit i na svůj důchod, tedy vložit je do 3. pilíře. 

„Stát ale musí toto spoření podpořit. Není to tak žádná diskriminace těch, kteří děti z různých důvodů nemají. Naopak nastavením dobrého systému motivací získají i tito lidé, když část peněz ušetří,“ dodal Marian Jurečka.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru