dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Chcete si vydělat 100 tisíc? Navrhněte sochu na Císařské schodiště
Budova Forum byla zrekonstruována před jedenácti lety. Foto: archiv FE

Chcete si vydělat 100 tisíc? Navrhněte sochu na Císařské schodiště

Designerskou soutěž o nejzajímavější návrh sochy, která bude umístěna na Císařské schodiště v novobarokní budově Forum na rohu Václavského náměstí a ulice Jindřišská, vyhlásili anglo-česká developerská společnost Flow East.

Už čtrnáct let se vlastníkovi budovy nepodařilo najít žádné dochované informace o ztracené či zničené soše, která byla kdysi na vrcholu nyní prázdného podstavce a zdobila barokní Císařské schodiště, vnitřní dominantu budovy.

„Vzhledem k tomu, že neznáme žádné podrobnosti, abychom sochu mohli nahradit, obracíme se na veřejnost a naše místní sochaře. Věříme, že by mohli mít zájem přispět k obnovení velkolepého architektonického kousku,“ uvedl generální ředitel společnosti Flow East James Woolf.

Budova Forum, jejíž historie sahá až do roku 1896, byla zrekonstruována v roce 2005. Je jednou z největších historických budov na Václavském náměstí v Praze a je zapsána jako kulturní památka, částečně díky původnímu nájemci – pojišťovně Assicurazioni Generali, kde byl krátce zaměstnán i Franz Kafka. Nyní budova na šesti podlažích nabízí kancelářské a obchodní prostory.

historicke-schodiste-forum-nahled

Historické schodiště

Autor vítězného návrhu získá 100 tisíc korun. Zároveň budou proplaceny veškeré náklady spojené s vytvořením sochy. Umělci, kteří se chtějí zúčastnit, mohou zasílat své návrhy na adresu soutezVN@floweast.com do 31. března 2016. Vítěz bude vybrán porotou složenou ze zástupců společnosti Flow East do konce dubna 2016.

Flow East vlastní v blízkosti další historickou budovu, která stojí na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jejím místě by chtěla postavit Květinový dům. Proti bourání domu z konce 19. století se opakovaně demonstrovalo, proti se postavila značná část laické i odborné veřejnosti. O tom, zda k bourání dojde, zatím není definitivně rozhodnuto.


Další články
Nahoru