dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Chcete si příjemně přivydělat při volbách? Přihlaste se do okrskové komise!
Takový výdělek za práci v komisi není ani náhodou, ale i tak každá koruna dobrá. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Chcete si příjemně přivydělat při volbách? Přihlaste se do okrskové komise!

Pro studenty, seniory, ale i další, kteří si chtějí přivydělat, může být zajímavá práce v okrskové volební komisi. Hlásit se lze na úřadech jednotlivých městských částí, přihlášku je většinou možné najít na jejich webech.

Člen komise je pak, za odměnu 1300 korun hrubého, účasten volebnímu klání.

Při listovní či elektronické přihlášce do okrskové volební komise je zapotřebí kopie občanského průkazu. Při osobní návštěvě je nutné vzít průkaz totožnosti sebou.

Uzávěrkou pro přihlášení se do okrskové volební komise je 10. říjen. Čím dřív, tím samozřejmě lépe, desátého října už budou na úřadech s rozdělováním do konkrétních okrsků finišovat.

Pokud se chce dotyčný přihlásit přes politickou stranu či hnutí (podmínkou je, aby se subjekt letošních voleb do Poslanecké sněmovny účastnil), je dobré přihlásit se co nejdřív, protože i ty musejí delegáty do komisí zaslat na úřady městských částí nejpozději do 10. října.

Odměna je 1300 korun, někde i víc

Po 10. říjnu se z konkrétního úřadu městské části zájemci o práci v okrskové komisi ozvou odpovědní úředníci. Sdělí jim datum krátkého školení, kde se dozví vše podstatné. Za práci v komisi náleží odměna 1300 korun hrubého, které úřad zdaní.

Například radnice Prahy 7 si odhlasovala, že členům okrskových volebních komisí dá o 200 korun víc – tedy celkem 1500 korun hrubého.

Členové komise většinou od úřadu dostanou i občerstvení (někdy v podobě stravenek) včetně vody na oba dny, kdy se práce v komisi účastní.

Předsedovi komise náleží 1600 korun

Práce člena okrskové volební komise spočívá v tom, že v době voleb do Poslanecké sněmovny, které se konají v pátek 25. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. října od 8 do 14 hodin, zajišťuje v konkrétním okrsku volby.

Kontroluje, zda jsou voliči zapsáni v seznamu oprávněných voličů pro dané místo a zda mají platný doklad totožnosti. Vydávají jim obálky, v případě zájmu i voličské lístky, které ale většinou voličům přijdou poštou. Po uzavření volebních komisí členové okrsku sečtou hlasy. Výsledky postoupí obvodní komisi dané městské části.

V každém okrsku si členové již při školení – většinou losováním – určí předsedu komise. Tomu náleží odměna ve výši 1600 korun hrubého (například v Praze 7 radnice odhlasovala příplatek 200 korun, tedy 1800 hrubého).

Nevidomí mohou volit s doprovodem či jiným voličem

Když se ozve volič, který je z jakéhokoli důvodu imobilní a nemůže se do volební místnosti dostavit osobně, volební komise určí dva své členy, kteří za ním dojdou s přenosnou volební urnou.

Do volební místnosti mohou přijít také voliči z jiného kraje či obvodu. U těch je nutné zkontrolovat, zda mají platný voličský průkaz.

Stává se samozřejmě i to, že do volební místnosti dorazí volit například nevidomí lidé. Těm pak může za plentou s úpravou volebních lístků pomoci buď jejich doprovod, nebo jiný náhodně příchozí volič, nikoli ale člen volební komise.

V komisích nemohou být evidovaní na Úřadu práce

V důsledku změn, které v minulém sněmovním volebním období prosadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), se práce ve volební komisi nemohou účastnit lidé evidovaní na Úřadu práce.

Na rozdíl od minulých voleb do sněmovny, které se uskutečnily v roce 2010. Tehdy bylo možné, aby si evidovaní nezaměstnaní mohli legálně přivydělat až čtyři tisíce korun měsíčně. Nyní si už nemohou legálně přivydělat nic, jinak by byli z evidence Úřadu práce vyřazeni.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru