Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Ventura / Shutterstock.com

Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat

Nejprve si uveďme, jaký je vlastně rozdíl mezi obývací sestavou a stěnou. Obývací stěna se kupuje jako komplet. Obvykle obsahuje televizní stolek, skříňky a poličky. Výhodou je, že už nemusíte jednotlivé části vybírat tak, aby se k sobě hodily. U obývací sestavy se jednotlivé části prodávají samostatně a můžete si je nakombinovat, jak jen chcete. Pokud vás to tedy baví, je tato varianta přesně pro vás.  

Jedním ze základních parametrů při výběru obývací stěny je velikost. Hodně souvisí s velikostí vašeho obývacího pokoje. Pokud je velký, můžete zvolit celoplošnou obývací stěnu. Do malého obývacího pokoje se hodí menší obývací stěna, lepší pro vás může být obývací sestava, u které si můžete sami zvolit, kam kterou část umístíte. 

Speciálním případem je obývací pokoj v podkroví – tam doporučujeme obývací stěnu na míru. Pro milovníky minimalismu jsou určené stěny složené ze samostatně zavěšených skříněk a poliček. 

Zvolte si svůj vlastní styl 

Aby obývací sestava nebo stěna ve vašem obýváku vypadala dobře, je potřeba zvolit správnou barvu. Obecně platí, že ke světlé podlaze se hodí tmavý nábytek a naopak. Jde zkrátka o to, aby nábytek s podlahou nesplývaly dohromady, protože by to nevypadalo pěkně. 

Podobně je to s barvou zdi a obývací stěny – důležité je, aby stěna vynikla a zeď zůstala nenápadně v pozadí. A ještě jedna rada – do malého obýváku se hodí světlé obývací stěny, když zvolíte tmavou, bude pokoj vypadat ještě menší, než ve skutečnosti je. 

obyvaci-stena-loduha-1

Ilustrační foto: archideaphoto / Shutterstock.com

Stejně jako u dalšího nábytku platí, že obývací stěna by měla do obýváku zapadnout. Pokud máte vše ostatní moderní, tak rustikální obývací stěna bude vypadat až příliš nesourodě. A to samé samozřejmě naopak. Říká se, že dokonalost tkví v detailech a platí to i při výběru obývací stěny. 

Zaměřit byste se měli i na takové drobnosti, jako je typ hran. Pokud má ostatní nábytek oblé hrany, měla by je mít i vaše nová obývací stěna. To samé v případě ostrých hran. 

Materiál je důležitý 

Obývací stěny se nejčastěji vyrábí z těchto čtyř materiálů: masiv, dýha, dřevotříska, MDF desky. Nábytek z masivu vypadá bytelně a vydrží Vám opravdu dlouho. Dřevo je prostě dřevo. Odradit vás může snad jen vyšší cena. 

Pokud se chcete podívat po levnějším materiálu, potom zvolte dýhu, která je od masivu k nerozeznání. Na dřevotřísku nebo MDF desky se nalepí tenký plát dřeva. Z hlediska kvality je dýha srovnatelná s masivem, možná dokonce i kvalitnější. 

Nejlevnějším materiálem je dřevotříska. Dneska už díky pokročilým technologiím může být k nerozeznání od dřeva. Přirozeně je ale méně kvalitní a nevydrží vám tak dlouho. Velmi populárním materiálem jsou MDF desky. Jsou podobné dřevotřísce, ale narozdíl od ní jsou přírodnější a hustší. 

K vaší nové obývací stěně si rovnou můžete vybrat i nový elegantní konferenční stolek, který skvěle zapadne do vašeho obývacího pokoje. I zde platí, že pro velké obývací pokoje jsou vhodné větší konferenční stolky a pro malé pokoje zase menší stolky. 

obyvaci-stena-loduha-2

Ilustrační foto: Omegafoto / Shutterstock.com

Jde však také o to, kolik věcí na stolek budete potřebovat dát. Pokud se u vás v obýváku pravidelně schází rozvětvená rodina nebo parta přátel, zvolte stolek s větší odkládací plochou. 

A tady se dostáváme k dalšímu parametru, který je při výběru konferenčního stolku důležitý, a tím je výška. Pokud budete na stolek často pokládat kávu, čaj a jiné pohoštění, měl by být dostatečně vysoký, jinak to pro vás i vaši návštěvu bude velmi nepohodlné. 

Ideální výška je okolo 50 cm. Nízké stolky sice mohou vypadat velmi moderně, ale jsou dost nepraktické. Hodí se jen pro ty, kteří jsou u nich zvyklí sedět na zemi. 

Konferenční stolek by měl navíc dokonale ladit nejen s obývací stěnou, ale hlavně s vaší sedací soupravou. Aby váš obývák působil příjemněji, můžete si na stěnu za sedačkou pověsit nějaký pěkný obraz nebo třeba rovnou dvojici obrazů (zejména u velkých sedacích souprav). Velký vliv na celkovou atmosféru v obývacím pokoji má také zvolené osvětlení. Ale to už by bylo zase na jiný článek.


Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru