Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Ventura / Shutterstock.com

Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat

Nejprve si uveďme, jaký je vlastně rozdíl mezi obývací sestavou a stěnou. Obývací stěna se kupuje jako komplet. Obvykle obsahuje televizní stolek, skříňky a poličky. Výhodou je, že už nemusíte jednotlivé části vybírat tak, aby se k sobě hodily. U obývací sestavy se jednotlivé části prodávají samostatně a můžete si je nakombinovat, jak jen chcete. Pokud vás to tedy baví, je tato varianta přesně pro vás.  

Jedním ze základních parametrů při výběru obývací stěny je velikost. Hodně souvisí s velikostí vašeho obývacího pokoje. Pokud je velký, můžete zvolit celoplošnou obývací stěnu. Do malého obývacího pokoje se hodí menší obývací stěna, lepší pro vás může být obývací sestava, u které si můžete sami zvolit, kam kterou část umístíte. 

Speciálním případem je obývací pokoj v podkroví – tam doporučujeme obývací stěnu na míru. Pro milovníky minimalismu jsou určené stěny složené ze samostatně zavěšených skříněk a poliček. 

Zvolte si svůj vlastní styl 

Aby obývací sestava nebo stěna ve vašem obýváku vypadala dobře, je potřeba zvolit správnou barvu. Obecně platí, že ke světlé podlaze se hodí tmavý nábytek a naopak. Jde zkrátka o to, aby nábytek s podlahou nesplývaly dohromady, protože by to nevypadalo pěkně. 

Podobně je to s barvou zdi a obývací stěny – důležité je, aby stěna vynikla a zeď zůstala nenápadně v pozadí. A ještě jedna rada – do malého obýváku se hodí světlé obývací stěny, když zvolíte tmavou, bude pokoj vypadat ještě menší, než ve skutečnosti je. 

obyvaci-stena-loduha-1

Ilustrační foto: archideaphoto / Shutterstock.com

Stejně jako u dalšího nábytku platí, že obývací stěna by měla do obýváku zapadnout. Pokud máte vše ostatní moderní, tak rustikální obývací stěna bude vypadat až příliš nesourodě. A to samé samozřejmě naopak. Říká se, že dokonalost tkví v detailech a platí to i při výběru obývací stěny. 

Zaměřit byste se měli i na takové drobnosti, jako je typ hran. Pokud má ostatní nábytek oblé hrany, měla by je mít i vaše nová obývací stěna. To samé v případě ostrých hran. 

Materiál je důležitý 

Obývací stěny se nejčastěji vyrábí z těchto čtyř materiálů: masiv, dýha, dřevotříska, MDF desky. Nábytek z masivu vypadá bytelně a vydrží Vám opravdu dlouho. Dřevo je prostě dřevo. Odradit vás může snad jen vyšší cena. 

Pokud se chcete podívat po levnějším materiálu, potom zvolte dýhu, která je od masivu k nerozeznání. Na dřevotřísku nebo MDF desky se nalepí tenký plát dřeva. Z hlediska kvality je dýha srovnatelná s masivem, možná dokonce i kvalitnější. 

Nejlevnějším materiálem je dřevotříska. Dneska už díky pokročilým technologiím může být k nerozeznání od dřeva. Přirozeně je ale méně kvalitní a nevydrží vám tak dlouho. Velmi populárním materiálem jsou MDF desky. Jsou podobné dřevotřísce, ale narozdíl od ní jsou přírodnější a hustší. 

K vaší nové obývací stěně si rovnou můžete vybrat i nový elegantní konferenční stolek, který skvěle zapadne do vašeho obývacího pokoje. I zde platí, že pro velké obývací pokoje jsou vhodné větší konferenční stolky a pro malé pokoje zase menší stolky. 

obyvaci-stena-loduha-2

Ilustrační foto: Omegafoto / Shutterstock.com

Jde však také o to, kolik věcí na stolek budete potřebovat dát. Pokud se u vás v obýváku pravidelně schází rozvětvená rodina nebo parta přátel, zvolte stolek s větší odkládací plochou. 

A tady se dostáváme k dalšímu parametru, který je při výběru konferenčního stolku důležitý, a tím je výška. Pokud budete na stolek často pokládat kávu, čaj a jiné pohoštění, měl by být dostatečně vysoký, jinak to pro vás i vaši návštěvu bude velmi nepohodlné. 

Ideální výška je okolo 50 cm. Nízké stolky sice mohou vypadat velmi moderně, ale jsou dost nepraktické. Hodí se jen pro ty, kteří jsou u nich zvyklí sedět na zemi. 

Konferenční stolek by měl navíc dokonale ladit nejen s obývací stěnou, ale hlavně s vaší sedací soupravou. Aby váš obývák působil příjemněji, můžete si na stěnu za sedačkou pověsit nějaký pěkný obraz nebo třeba rovnou dvojici obrazů (zejména u velkých sedacích souprav). Velký vliv na celkovou atmosféru v obývacím pokoji má také zvolené osvětlení. Ale to už by bylo zase na jiný článek.


Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Algoritmy umělé inteligence pomáhají urychlovat vývoj protinádorových léčiv

12. května 2023 v 07:23

Při hledání účinné léčby nádorových onemocnění budou hrát stále větší roli algoritmy umělé inteligence. Metody strojového učení totiž dokáží výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Na jejich objevování spolupracují informatici z katedry kybernetiky Fakulty...

Pouť Českého Anděla na Říp

11. května 2023 v 16:24

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 20. května. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se poté účastníci vydají na horu Říp...

Další články
Nahoru