
Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat
22. října 2021 19:37
Jedním ze základních parametrů při výběru obývací stěny je velikost. Hodně souvisí s velikostí vašeho obývacího pokoje. Pokud je velký, můžete zvolit celoplošnou obývací stěnu. Do malého obývacího pokoje se hodí menší obývací stěna, lepší pro vás může být obývací sestava, u které si můžete sami zvolit, kam kterou část umístíte.
Speciálním případem je obývací pokoj v podkroví – tam doporučujeme obývací stěnu na míru. Pro milovníky minimalismu jsou určené stěny složené ze samostatně zavěšených skříněk a poliček.
Zvolte si svůj vlastní styl
Aby obývací sestava nebo stěna ve vašem obýváku vypadala dobře, je potřeba zvolit správnou barvu. Obecně platí, že ke světlé podlaze se hodí tmavý nábytek a naopak. Jde zkrátka o to, aby nábytek s podlahou nesplývaly dohromady, protože by to nevypadalo pěkně.
Podobně je to s barvou zdi a obývací stěny – důležité je, aby stěna vynikla a zeď zůstala nenápadně v pozadí. A ještě jedna rada – do malého obýváku se hodí světlé obývací stěny, když zvolíte tmavou, bude pokoj vypadat ještě menší, než ve skutečnosti je.

Ilustrační foto: archideaphoto / Shutterstock.com
Stejně jako u dalšího nábytku platí, že obývací stěna by měla do obýváku zapadnout. Pokud máte vše ostatní moderní, tak rustikální obývací stěna bude vypadat až příliš nesourodě. A to samé samozřejmě naopak. Říká se, že dokonalost tkví v detailech a platí to i při výběru obývací stěny.
Zaměřit byste se měli i na takové drobnosti, jako je typ hran. Pokud má ostatní nábytek oblé hrany, měla by je mít i vaše nová obývací stěna. To samé v případě ostrých hran.
Materiál je důležitý
Obývací stěny se nejčastěji vyrábí z těchto čtyř materiálů: masiv, dýha, dřevotříska, MDF desky. Nábytek z masivu vypadá bytelně a vydrží Vám opravdu dlouho. Dřevo je prostě dřevo. Odradit vás může snad jen vyšší cena.
Pokud se chcete podívat po levnějším materiálu, potom zvolte dýhu, která je od masivu k nerozeznání. Na dřevotřísku nebo MDF desky se nalepí tenký plát dřeva. Z hlediska kvality je dýha srovnatelná s masivem, možná dokonce i kvalitnější.
Nejlevnějším materiálem je dřevotříska. Dneska už díky pokročilým technologiím může být k nerozeznání od dřeva. Přirozeně je ale méně kvalitní a nevydrží vám tak dlouho. Velmi populárním materiálem jsou MDF desky. Jsou podobné dřevotřísce, ale narozdíl od ní jsou přírodnější a hustší.
K vaší nové obývací stěně si rovnou můžete vybrat i nový elegantní konferenční stolek, který skvěle zapadne do vašeho obývacího pokoje. I zde platí, že pro velké obývací pokoje jsou vhodné větší konferenční stolky a pro malé pokoje zase menší stolky.

Ilustrační foto: Omegafoto / Shutterstock.com
Jde však také o to, kolik věcí na stolek budete potřebovat dát. Pokud se u vás v obýváku pravidelně schází rozvětvená rodina nebo parta přátel, zvolte stolek s větší odkládací plochou.
A tady se dostáváme k dalšímu parametru, který je při výběru konferenčního stolku důležitý, a tím je výška. Pokud budete na stolek často pokládat kávu, čaj a jiné pohoštění, měl by být dostatečně vysoký, jinak to pro vás i vaši návštěvu bude velmi nepohodlné.
Ideální výška je okolo 50 cm. Nízké stolky sice mohou vypadat velmi moderně, ale jsou dost nepraktické. Hodí se jen pro ty, kteří jsou u nich zvyklí sedět na zemi.
Konferenční stolek by měl navíc dokonale ladit nejen s obývací stěnou, ale hlavně s vaší sedací soupravou. Aby váš obývák působil příjemněji, můžete si na stěnu za sedačkou pověsit nějaký pěkný obraz nebo třeba rovnou dvojici obrazů (zejména u velkých sedacích souprav). Velký vliv na celkovou atmosféru v obývacím pokoji má také zvolené osvětlení. Ale to už by bylo zase na jiný článek.