Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Ventura / Shutterstock.com

Chcete si pořídit obývací sestavu nebo stěnu? Poradíme, jak ji správně vybrat

Nejprve si uveďme, jaký je vlastně rozdíl mezi obývací sestavou a stěnou. Obývací stěna se kupuje jako komplet. Obvykle obsahuje televizní stolek, skříňky a poličky. Výhodou je, že už nemusíte jednotlivé části vybírat tak, aby se k sobě hodily. U obývací sestavy se jednotlivé části prodávají samostatně a můžete si je nakombinovat, jak jen chcete. Pokud vás to tedy baví, je tato varianta přesně pro vás.  

Jedním ze základních parametrů při výběru obývací stěny je velikost. Hodně souvisí s velikostí vašeho obývacího pokoje. Pokud je velký, můžete zvolit celoplošnou obývací stěnu. Do malého obývacího pokoje se hodí menší obývací stěna, lepší pro vás může být obývací sestava, u které si můžete sami zvolit, kam kterou část umístíte. 

Speciálním případem je obývací pokoj v podkroví – tam doporučujeme obývací stěnu na míru. Pro milovníky minimalismu jsou určené stěny složené ze samostatně zavěšených skříněk a poliček. 

Zvolte si svůj vlastní styl 

Aby obývací sestava nebo stěna ve vašem obýváku vypadala dobře, je potřeba zvolit správnou barvu. Obecně platí, že ke světlé podlaze se hodí tmavý nábytek a naopak. Jde zkrátka o to, aby nábytek s podlahou nesplývaly dohromady, protože by to nevypadalo pěkně. 

Podobně je to s barvou zdi a obývací stěny – důležité je, aby stěna vynikla a zeď zůstala nenápadně v pozadí. A ještě jedna rada – do malého obýváku se hodí světlé obývací stěny, když zvolíte tmavou, bude pokoj vypadat ještě menší, než ve skutečnosti je. 

obyvaci-stena-loduha-1

Ilustrační foto: archideaphoto / Shutterstock.com

Stejně jako u dalšího nábytku platí, že obývací stěna by měla do obýváku zapadnout. Pokud máte vše ostatní moderní, tak rustikální obývací stěna bude vypadat až příliš nesourodě. A to samé samozřejmě naopak. Říká se, že dokonalost tkví v detailech a platí to i při výběru obývací stěny. 

Zaměřit byste se měli i na takové drobnosti, jako je typ hran. Pokud má ostatní nábytek oblé hrany, měla by je mít i vaše nová obývací stěna. To samé v případě ostrých hran. 

Materiál je důležitý 

Obývací stěny se nejčastěji vyrábí z těchto čtyř materiálů: masiv, dýha, dřevotříska, MDF desky. Nábytek z masivu vypadá bytelně a vydrží Vám opravdu dlouho. Dřevo je prostě dřevo. Odradit vás může snad jen vyšší cena. 

Pokud se chcete podívat po levnějším materiálu, potom zvolte dýhu, která je od masivu k nerozeznání. Na dřevotřísku nebo MDF desky se nalepí tenký plát dřeva. Z hlediska kvality je dýha srovnatelná s masivem, možná dokonce i kvalitnější. 

Nejlevnějším materiálem je dřevotříska. Dneska už díky pokročilým technologiím může být k nerozeznání od dřeva. Přirozeně je ale méně kvalitní a nevydrží vám tak dlouho. Velmi populárním materiálem jsou MDF desky. Jsou podobné dřevotřísce, ale narozdíl od ní jsou přírodnější a hustší. 

K vaší nové obývací stěně si rovnou můžete vybrat i nový elegantní konferenční stolek, který skvěle zapadne do vašeho obývacího pokoje. I zde platí, že pro velké obývací pokoje jsou vhodné větší konferenční stolky a pro malé pokoje zase menší stolky. 

obyvaci-stena-loduha-2

Ilustrační foto: Omegafoto / Shutterstock.com

Jde však také o to, kolik věcí na stolek budete potřebovat dát. Pokud se u vás v obýváku pravidelně schází rozvětvená rodina nebo parta přátel, zvolte stolek s větší odkládací plochou. 

A tady se dostáváme k dalšímu parametru, který je při výběru konferenčního stolku důležitý, a tím je výška. Pokud budete na stolek často pokládat kávu, čaj a jiné pohoštění, měl by být dostatečně vysoký, jinak to pro vás i vaši návštěvu bude velmi nepohodlné. 

Ideální výška je okolo 50 cm. Nízké stolky sice mohou vypadat velmi moderně, ale jsou dost nepraktické. Hodí se jen pro ty, kteří jsou u nich zvyklí sedět na zemi. 

Konferenční stolek by měl navíc dokonale ladit nejen s obývací stěnou, ale hlavně s vaší sedací soupravou. Aby váš obývák působil příjemněji, můžete si na stěnu za sedačkou pověsit nějaký pěkný obraz nebo třeba rovnou dvojici obrazů (zejména u velkých sedacích souprav). Velký vliv na celkovou atmosféru v obývacím pokoji má také zvolené osvětlení. Ale to už by bylo zase na jiný článek.


Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru