dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Chcete pěstovat invazivní rostliny? Můžete, ale… Možná vzniknou jednotná pravidla pro celou EU
Topinambury dokážou čistit střeva. Jsou zdravé a chutné. Na Slovensku se nesmí pěstovat, u nás naštěstí mohou. Foto: Kati zunkovic / Wikipedie

Chcete pěstovat invazivní rostliny? Můžete, ale… Možná vzniknou jednotná pravidla pro celou EU

Chcete si v Praze nebo kdekoli jinde na zahrádce pěstovat rostlinu, která je označena za invazivní? V České republice můžete, jen se nesmí rozšířit dál – mimo vaši zahrádku. V rámci Evropské unie je ale prosazováno mezinárodní řešení, které by stanovilo jednotlivá pravidla. A jaké rostliny jsou nebezpečné? Jak je to vlastně s pěstováním konopí? Mezi nejznámější invazní druhy u nás patří bolševník velkolepý, křídlatky, netýkavka žláznatá.

Bolestivé a jedovaté rostliny

V Česku se smí pěstovat všechny rostliny. Některé mohou působit bolest. Proto je držte z dosahu dětí. Které to jsou? Například bělotrn, růže, máčka, paznehtík, agáve, cesmína, opuncie, dřišťál, hlohyně, jalovec obecný, mahonie či ostré trávy.

Některé rostliny jsou jedovaté: oměj, hrachor, oleandr, ocún, rebarbora, bez, kosatec, pěnišník, vistárie, stračka, brslen, konvalinka, lupina, orlíček, trnovník, túje, břečťan, lilek, áron, durman, okrasný tabák, hlaváček, kalina, štědřenec, tis, řešetlák, jírovec, koniklec, náprstník, pryskyřník, čemeřice, routa či ptačí zob.

„Něco jako zahrádkářský zákon nám chybí,“ uvedla pro server Pražský patriot tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. U nás je to tedy benevolentnější než kupříkladu na Slovensku, kde se nesmí pěstovat třeba topinambur, který je podobný slunečnici.

„U nás je velmi oblíbenou rostlinou pro pěstování ve zvěřních políčkách, které vysazují myslivci. Zároveň ale figuruje na seznamu invazních druhů v ČR, dalo by se i říci, že v jakémsi ´top 10´,“ uvedla Šůlová. Invazivní rostliny jsou druhem rostlin na daném území nepůvodní, který se tam nekontrolovaně šíří a agresivně vytlačuje původní druhy, které mají v přírodě podobnou funkci jako on.

V Česku podle ní existuje jakési nedorozumění a neprovázanost mezi zájmy myslivosti a ochrany přírody. „Na Slovensku oproti nám mají v zákoně seznam invazních rostlin, které se pěstovat nesmějí,“ řekla. Přesto se ale třeba topinambur do zvěřních políček vysazuje i na Slovensku. V ČR je obecně zakázáno šíření geograficky nepůvodních druhů, kam spadají i všechny invazní, do volné krajiny. „Respektive, je to vázáno na souhlas orgánu ochrany přírody,“ uvedla.

Rostlina se nesmí rozlézt mimo zahrádku

Z hlediska zákona se tedy teoreticky může dostat člověk do potíží při pěstování jakékoliv invazní rostliny, která se „rozleze“ mimo jeho zahrádku. „Půjde-li na to přes souhlas orgánu ochrany přírody, ten mu její pěstování s největší pravděpodobností nepovolí,“ řekla.

Druhá rovina je podle ní rozrůstání areálu pěstované rostliny. „Zde se člověk dostane do problémů tak, že mu všechno, i v okolí, zaroste touto invazní rostlinou a on bude mít velké problémy ji eliminovat. Bohužel, na tomto bývá nejvíce bita sama příroda a původní flóra, té to vadí víc než člověku,“ řekla.

Pro člověka může být podle ní nebezpečný například bolševník (v ČR obecný nebo velkolepý), který vylučuje jedovaté látky způsobující na lidské kůži těžké vyrážky. Pro přírodu jsou ale nebezpečné všechny invazní rostliny, protože svou expanzí mohou potlačit výskyt původních organizmů.

Co se týče vhodnosti pěstování invazivních rostlin, vhodná není podle agentury žádná. „Nejen z hlediska ekologického – tedy, že to není dobré pro původní druhy, ale i ekonomického – poměr toho dobrého, co z pěstování máme, ku tomu špatnému, když se to rozroste a my to pak pracně a draze likvidujeme, aby se to dále nešířilo,“ dodala.

Nebezpečná může být šalvěj divotvorná

salvej-divutvorna-nahled

Rostlinka šalvěje divotvorné

Nebezpečnou může být šalvěj divotvorná. V České republice je legální pěstovat ji pro okrasné účely. Její sušení a extrakce Salvinorinu A z jejích listů je však už od roku 2011 nelegální.

Pěstovat ji lze na světlém místě za oknem, má samotové listy. Obsahuje ale halucinogen Salvinorin A, který způsobuje optické halucinace, deformaci reality či depersonilaci. Proto se v ČR nesmí sušit, nesmí se obchodovat s extrakty a prodávat listy za účelem kouření.

Pěstovat lze jen technické konopí

A jak to je v ČR s pěstováním konopí? „Navzdory procesu legalizace konopí alespoň k lékařským účelům u nás stále platí, že lze pěstovat pouze takzvanou odrůdu technického konopí, respektive konopí setého do výše THC 0,3 procenta. A to na ploše menší jak 100 m2. Pokud je výměra větší, je nutné třikrát za rok odeslat ohlášení na celní úřad. Do sto metrů není ohláška třeba,“ uvedl majitel Carun Pharmacy a zakladatel značky konopných výrobků Carun Jiří Stabla.

technicke-konopi-k35-s16-nahled

Technické konopí

„Rád bych vyzval všechny občany, kteří konopí potřebují jako nutnou zdravotní pomoc, aby si každý dal za okno byť jednu rostlinu konopí. Každá legální kytka konopí může uspíšit schválení, a tím i léčbu pro tisíce pacientů, kterým konopí skutečně pomáhá. Potřebují k tomu jen doklad o legálním zakoupení technického semene. Ať to všichni lidé vidí,“ řekl.

„V obchodech, eshopech či lékárnách lze dnes legálně dostat konopné masti a výrobky z takzvaného technického konopí, což je odrůda konopí setého s obsahem psychotropní látky THC pod 0,3 procent. Není potřeba žádný předpis. Žádné omezení,“ dodal.

Invazivní rostliny – evropský problém

S růstem invazivních rostlin se potýká celá EU. Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) tyto rostliny při šíření nerespektují státní hranice. Je proto pro mezinárodní spolupráci. „V kompromisním návrhu, který bude schvalovat Evropská rada a Evropský parlament, jsou dvě možnosti: buď zahrnutí do celoevropského seznamu invazních druhů, nebo posílená regionální spolupráce,“ uvedl pro náš portál.

První možnost by znamenala evropskou koordinaci všech opatření a zákaz obchodování. „Za nebezpečný druh považuji třeba zdánlivě krásnou a nevinně vyhlížející netýkavku žláznatou, která dokáže zlikvidovat celá rostlinná společenstva, například na březích vodních toků, a tím třeba posilovat erozi půdy. Ze zdravotního hlediska je velmi nepříjemná také ambrozie přímořská, protože produkuje kvanta silně alergenního pylu,“ dodal. Netýkavka žláznatá je bylina s růžovými okvětními lístky. Ambrozie je zákeřná bylina.

Poc není pro plošný zákaz pěstování invazivních rostlin na českých zahrádkách. „Pokud mám na zahradě potenciálně invazní rostlinu, musím s ní podle toho zacházet a nedovolit jí rozmnožovat se a uniknout do přírody. Bohužel, hodně lidí tohle nectí. Pokud se tedy některé invazní rostliny na evropský seznam dostanou, k zákazu jejich pěstování nepochybně dojde,“ uvedl. Jako zpravodaj evropského návrhu ale navrhl možnost výjimek pro nezpochybnitelné lékařské nebo průmyslové účely.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru