Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Chceme z Prahy vybudovat přední evropské biotechnologické centrum, tvrdí Zahrádka
Jaromír Zahrádka. Zdroj foto: i&i Biotech Fund

Chceme z Prahy vybudovat přední evropské biotechnologické centrum, tvrdí Zahrádka

Mezi oblasti, které si Praha vybrala pro svůj strategický rozvoj, patří i biotechnologie. Spolu s umělou inteligencí či kosmickými technologiemi se biotechnologie mají stát jedním z oborů, ve kterém bude naše hlavní město patřit k předním evropským centrům. Priority obsahuje již delší dobu schválený strategický plán rozvoje metropole. K naplnění této vize má přispět i vznik oborového klastru Prague.bio, platformy sdružující vědecké pracovníky, investory či zástupce průmyslu, kteří se věnují vývoji nových léčiv, diagnostiky či dalších medicínských technologií.

Jedním ze strůjců myšlenky vzniku biotechnologického klastru Prague.bio je Jaromír Zahrádka, výkonný ředitel investičního fondu i&i Biotech Fund, který se zaměřuje na technologie a startupy vzniklé ve výzkumných ústavech a na univerzitách ve střední a východní Evropě. Je i spoluzakladatelem i&i Prague, bio-inovačního centra přidruženého k Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

„Chceme vytvořit prostor, který nabídne možnost pravidelného setkávání a výměny názorů všech významných subjektů v našem oboru,“ říká v rozhovoru. 

Mohl byste prosím nejdříve biotechnologický klastr Prague.bio představit? Koho sdružuje? 

Prague.bio je platforma sdružující všechny důležité hráče, kteří se věnují vývoji léků, diagnostiky a jiných medicínských technologií. Konkrétně jde o univerzity a výzkumné ústavy, které reprezentují místa vzniku nových nápadů a zároveň vzdělávací instituce, které vychovávají budoucí vědecké pracovníky. Dále jsou to inkubátory a kanceláře transferu technologií, které tvoří důležité spojovníky mezi vědou a byznysem.

Následují spin-offy a start-upy, tedy malé firmy, které stojí na počátku komerčního rozvoje nových technologií. A v neposlední řadě jde o potencionální investory, kteří jsou ochotni finančně podpořit rozvoj projektů, a velké průmyslové firmy, které dokáží díky svým kapacitám zajistit velkovýrobu a distribuci finálních výrobků.

Plánujete do klastru zapojit také samosprávu?

Rozhodně ano, hlavní město chceme přizvat k aktivní spolupráci. Při tvorbě konceptu klastru jsme se velmi často inspirovali v zahraničí, především v Německu, Rakousku, Skandinávii, Holandsku a Polsku. A zde je místní samospráva pevnou součástí většiny podobných technologických platforem.

Je to pro metropole i stát příležitost, jak celou oblast ovlivňovat ze svého úhlu pohledu. Jde o důležitého hráče, který především v rámci dlouhodobého plánování hraje nezastupitelnou roli. Proto doufáme, že s námi bude hlavní město v budoucnu nějakým způsobem spolupracovat.

Ostatně byl to sám magistrát, který nás před lety oslovil s nabídkou spolupráce v rámci právě přijatého strategického plánu rozvoje biotechnologií na území hlavního města. Velmi rádi jsme tehdy souhlasili a začali přemýšlet, čím bychom mohli nejlépe pomoci. A tehdy se poprvé zrodil nápad vybudovat v Praze biotechnologický klastr.

Jaké jsou hlavní cíle, se kterými tuto platformu zakládáte?

Chceme přispět k tomu, aby Praha plně využila svůj potenciál, který se v oblasti biotechnologií skrývá. Naše hlavní město je domovem významných výzkumných ústavů a univerzit, které produkují špičkovou vědu.

Rodí se zde nové zajímavé projekty, vznikají startupy a spin-offy, jejichž kvalita se postupem času neustále zvyšuje. V posledních letech také stoupá počet potencionálních investorů, kteří chtějí do této oblasti vložit své peníze. A velký průmysl již také nabízí zajímavé možnosti ke spolupráci.

Máme zde tedy vytvořenou veškerou potřebnou infrastrukturu, která nám umožňuje pracovat s nápady od jejich zrodu až po finální výrobu. Přesto je mnoho českých unikátních nápadů rozvíjeno v zahraničí. Příčinou je často fakt, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy, které o sobě neví, nemluví spolu.

Chybí zde platforma, která by všechny zúčastněné sdružovala, dávala jim možnost pravidelné výměny informací, názorů a zkušeností a byla moderátorem celkového rozvoje transferu biotechnologií. Věříme, že Prague.bio tuto mezeru vyplní a pomůže k tomu, abychom dokázali využít veškeré nabízené synergie.

Je k tomuto dialogu vůbec společná vůle? Sám jste říkal, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy.

Rozhodně ano. Díky naší činnosti jsme v úzkém kontaktu jak s vědou, tak i s byznysem. A ze všech stran slyšíme volání po věší informovanosti, užším propojení a častější spolupráci. Ale zároveň je pravda, že si věda a byznys často nerozumí, chybí společná řeč. Ale nikoliv kvůli tomu, že by k ní nebyla vůle, ale proto, že neexistuje možnost, jak společně mluvit a poznávat potenciál případné spolupráce.

Jaké máte plány pro nejbližší budoucnost?

V současnosti již probíhají první společné prezentace na mezinárodních konferencích, které budou nadále pokračovat. Zároveň připravujeme první společnou mezinárodní konferenci Prague.bio, která se uskuteční 26. září v Lichtenštejnském paláci. Akce má i podporu vlády. To jsou plány pro nejbližší týdny a měsíce.

Zmínil jste mezinárodní konferenci. O co se jedná? 

Jde o jednodenní akci určenou pro akademiky, investory a představitele průmyslu ze střední Evropy i dalších zemí. Zkušení investoři a zástupci předních farmaceutických firem se na ní setkají s nadějnými startupy, vědci a studenty a svými radami a postřehy jim pomohou při komercializaci jejich vědeckých nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference naopak poskytne zajímavý prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce. Na programu konference nebudou chybět přednášky zástupců významných farmaceutických firem, chystáme také zajímavou panelovou diskuzi se zahraničními investory a několik tzv. pitch sessions, které poskytnou možnost prezentace nadějným projektům.

To jsou krátkodobé plány. Čeho byste chtěli dosáhnout v dlouhodobém horizontu?

Rádi bychom přispěli k tomu, aby se Praha stala na poli biotechnologií evropským lídrem. Chceme opakovat fascinující příběhy pana profesora Holého či pana profesora Wichterleho. Potenciál chytrých hlav a šikovných rukou je zde stále obrovský. Proto věřím, že za 20 let může být úplně běžné, že v mnoha nových světových léčivech nalezneme nějakou českou stopu.


Autor: Lukáš Plecháček

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru