
Chceme z Prahy vybudovat přední evropské biotechnologické centrum, tvrdí Zahrádka
10. května 2023 22:21
Jedním ze strůjců myšlenky vzniku biotechnologického klastru Prague.bio je Jaromír Zahrádka, výkonný ředitel investičního fondu i&i Biotech Fund, který se zaměřuje na technologie a startupy vzniklé ve výzkumných ústavech a na univerzitách ve střední a východní Evropě. Je i spoluzakladatelem i&i Prague, bio-inovačního centra přidruženého k Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
„Chceme vytvořit prostor, který nabídne možnost pravidelného setkávání a výměny názorů všech významných subjektů v našem oboru,“ říká v rozhovoru.
Mohl byste prosím nejdříve biotechnologický klastr Prague.bio představit? Koho sdružuje?
Prague.bio je platforma sdružující všechny důležité hráče, kteří se věnují vývoji léků, diagnostiky a jiných medicínských technologií. Konkrétně jde o univerzity a výzkumné ústavy, které reprezentují místa vzniku nových nápadů a zároveň vzdělávací instituce, které vychovávají budoucí vědecké pracovníky. Dále jsou to inkubátory a kanceláře transferu technologií, které tvoří důležité spojovníky mezi vědou a byznysem.
Následují spin-offy a start-upy, tedy malé firmy, které stojí na počátku komerčního rozvoje nových technologií. A v neposlední řadě jde o potencionální investory, kteří jsou ochotni finančně podpořit rozvoj projektů, a velké průmyslové firmy, které dokáží díky svým kapacitám zajistit velkovýrobu a distribuci finálních výrobků.
Plánujete do klastru zapojit také samosprávu?
Rozhodně ano, hlavní město chceme přizvat k aktivní spolupráci. Při tvorbě konceptu klastru jsme se velmi často inspirovali v zahraničí, především v Německu, Rakousku, Skandinávii, Holandsku a Polsku. A zde je místní samospráva pevnou součástí většiny podobných technologických platforem.
Je to pro metropole i stát příležitost, jak celou oblast ovlivňovat ze svého úhlu pohledu. Jde o důležitého hráče, který především v rámci dlouhodobého plánování hraje nezastupitelnou roli. Proto doufáme, že s námi bude hlavní město v budoucnu nějakým způsobem spolupracovat.
Ostatně byl to sám magistrát, který nás před lety oslovil s nabídkou spolupráce v rámci právě přijatého strategického plánu rozvoje biotechnologií na území hlavního města. Velmi rádi jsme tehdy souhlasili a začali přemýšlet, čím bychom mohli nejlépe pomoci. A tehdy se poprvé zrodil nápad vybudovat v Praze biotechnologický klastr.
Jaké jsou hlavní cíle, se kterými tuto platformu zakládáte?
Chceme přispět k tomu, aby Praha plně využila svůj potenciál, který se v oblasti biotechnologií skrývá. Naše hlavní město je domovem významných výzkumných ústavů a univerzit, které produkují špičkovou vědu.
Rodí se zde nové zajímavé projekty, vznikají startupy a spin-offy, jejichž kvalita se postupem času neustále zvyšuje. V posledních letech také stoupá počet potencionálních investorů, kteří chtějí do této oblasti vložit své peníze. A velký průmysl již také nabízí zajímavé možnosti ke spolupráci.
Máme zde tedy vytvořenou veškerou potřebnou infrastrukturu, která nám umožňuje pracovat s nápady od jejich zrodu až po finální výrobu. Přesto je mnoho českých unikátních nápadů rozvíjeno v zahraničí. Příčinou je často fakt, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy, které o sobě neví, nemluví spolu.
Chybí zde platforma, která by všechny zúčastněné sdružovala, dávala jim možnost pravidelné výměny informací, názorů a zkušeností a byla moderátorem celkového rozvoje transferu biotechnologií. Věříme, že Prague.bio tuto mezeru vyplní a pomůže k tomu, abychom dokázali využít veškeré nabízené synergie.
Je k tomuto dialogu vůbec společná vůle? Sám jste říkal, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy.
Rozhodně ano. Díky naší činnosti jsme v úzkém kontaktu jak s vědou, tak i s byznysem. A ze všech stran slyšíme volání po věší informovanosti, užším propojení a častější spolupráci. Ale zároveň je pravda, že si věda a byznys často nerozumí, chybí společná řeč. Ale nikoliv kvůli tomu, že by k ní nebyla vůle, ale proto, že neexistuje možnost, jak společně mluvit a poznávat potenciál případné spolupráce.
Jaké máte plány pro nejbližší budoucnost?
V současnosti již probíhají první společné prezentace na mezinárodních konferencích, které budou nadále pokračovat. Zároveň připravujeme první společnou mezinárodní konferenci Prague.bio, která se uskuteční 26. září v Lichtenštejnském paláci. Akce má i podporu vlády. To jsou plány pro nejbližší týdny a měsíce.
Zmínil jste mezinárodní konferenci. O co se jedná?
Jde o jednodenní akci určenou pro akademiky, investory a představitele průmyslu ze střední Evropy i dalších zemí. Zkušení investoři a zástupci předních farmaceutických firem se na ní setkají s nadějnými startupy, vědci a studenty a svými radami a postřehy jim pomohou při komercializaci jejich vědeckých nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference naopak poskytne zajímavý prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce. Na programu konference nebudou chybět přednášky zástupců významných farmaceutických firem, chystáme také zajímavou panelovou diskuzi se zahraničními investory a několik tzv. pitch sessions, které poskytnou možnost prezentace nadějným projektům.
To jsou krátkodobé plány. Čeho byste chtěli dosáhnout v dlouhodobém horizontu?
Rádi bychom přispěli k tomu, aby se Praha stala na poli biotechnologií evropským lídrem. Chceme opakovat fascinující příběhy pana profesora Holého či pana profesora Wichterleho. Potenciál chytrých hlav a šikovných rukou je zde stále obrovský. Proto věřím, že za 20 let může být úplně běžné, že v mnoha nových světových léčivech nalezneme nějakou českou stopu.