Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Chceme z Prahy vybudovat přední evropské biotechnologické centrum, tvrdí Zahrádka
Jaromír Zahrádka. Zdroj foto: i&i Biotech Fund

Chceme z Prahy vybudovat přední evropské biotechnologické centrum, tvrdí Zahrádka

Mezi oblasti, které si Praha vybrala pro svůj strategický rozvoj, patří i biotechnologie. Spolu s umělou inteligencí či kosmickými technologiemi se biotechnologie mají stát jedním z oborů, ve kterém bude naše hlavní město patřit k předním evropským centrům. Priority obsahuje již delší dobu schválený strategický plán rozvoje metropole. K naplnění této vize má přispět i vznik oborového klastru Prague.bio, platformy sdružující vědecké pracovníky, investory či zástupce průmyslu, kteří se věnují vývoji nových léčiv, diagnostiky či dalších medicínských technologií.

Jedním ze strůjců myšlenky vzniku biotechnologického klastru Prague.bio je Jaromír Zahrádka, výkonný ředitel investičního fondu i&i Biotech Fund, který se zaměřuje na technologie a startupy vzniklé ve výzkumných ústavech a na univerzitách ve střední a východní Evropě. Je i spoluzakladatelem i&i Prague, bio-inovačního centra přidruženého k Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

„Chceme vytvořit prostor, který nabídne možnost pravidelného setkávání a výměny názorů všech významných subjektů v našem oboru,“ říká v rozhovoru. 

Mohl byste prosím nejdříve biotechnologický klastr Prague.bio představit? Koho sdružuje? 

Prague.bio je platforma sdružující všechny důležité hráče, kteří se věnují vývoji léků, diagnostiky a jiných medicínských technologií. Konkrétně jde o univerzity a výzkumné ústavy, které reprezentují místa vzniku nových nápadů a zároveň vzdělávací instituce, které vychovávají budoucí vědecké pracovníky. Dále jsou to inkubátory a kanceláře transferu technologií, které tvoří důležité spojovníky mezi vědou a byznysem.

Následují spin-offy a start-upy, tedy malé firmy, které stojí na počátku komerčního rozvoje nových technologií. A v neposlední řadě jde o potencionální investory, kteří jsou ochotni finančně podpořit rozvoj projektů, a velké průmyslové firmy, které dokáží díky svým kapacitám zajistit velkovýrobu a distribuci finálních výrobků.

Plánujete do klastru zapojit také samosprávu?

Rozhodně ano, hlavní město chceme přizvat k aktivní spolupráci. Při tvorbě konceptu klastru jsme se velmi často inspirovali v zahraničí, především v Německu, Rakousku, Skandinávii, Holandsku a Polsku. A zde je místní samospráva pevnou součástí většiny podobných technologických platforem.

Je to pro metropole i stát příležitost, jak celou oblast ovlivňovat ze svého úhlu pohledu. Jde o důležitého hráče, který především v rámci dlouhodobého plánování hraje nezastupitelnou roli. Proto doufáme, že s námi bude hlavní město v budoucnu nějakým způsobem spolupracovat.

Ostatně byl to sám magistrát, který nás před lety oslovil s nabídkou spolupráce v rámci právě přijatého strategického plánu rozvoje biotechnologií na území hlavního města. Velmi rádi jsme tehdy souhlasili a začali přemýšlet, čím bychom mohli nejlépe pomoci. A tehdy se poprvé zrodil nápad vybudovat v Praze biotechnologický klastr.

Jaké jsou hlavní cíle, se kterými tuto platformu zakládáte?

Chceme přispět k tomu, aby Praha plně využila svůj potenciál, který se v oblasti biotechnologií skrývá. Naše hlavní město je domovem významných výzkumných ústavů a univerzit, které produkují špičkovou vědu.

Rodí se zde nové zajímavé projekty, vznikají startupy a spin-offy, jejichž kvalita se postupem času neustále zvyšuje. V posledních letech také stoupá počet potencionálních investorů, kteří chtějí do této oblasti vložit své peníze. A velký průmysl již také nabízí zajímavé možnosti ke spolupráci.

Máme zde tedy vytvořenou veškerou potřebnou infrastrukturu, která nám umožňuje pracovat s nápady od jejich zrodu až po finální výrobu. Přesto je mnoho českých unikátních nápadů rozvíjeno v zahraničí. Příčinou je často fakt, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy, které o sobě neví, nemluví spolu.

Chybí zde platforma, která by všechny zúčastněné sdružovala, dávala jim možnost pravidelné výměny informací, názorů a zkušeností a byla moderátorem celkového rozvoje transferu biotechnologií. Věříme, že Prague.bio tuto mezeru vyplní a pomůže k tomu, abychom dokázali využít veškeré nabízené synergie.

Je k tomuto dialogu vůbec společná vůle? Sám jste říkal, že věda a byznys jsou naprosto odlišné světy.

Rozhodně ano. Díky naší činnosti jsme v úzkém kontaktu jak s vědou, tak i s byznysem. A ze všech stran slyšíme volání po věší informovanosti, užším propojení a častější spolupráci. Ale zároveň je pravda, že si věda a byznys často nerozumí, chybí společná řeč. Ale nikoliv kvůli tomu, že by k ní nebyla vůle, ale proto, že neexistuje možnost, jak společně mluvit a poznávat potenciál případné spolupráce.

Jaké máte plány pro nejbližší budoucnost?

V současnosti již probíhají první společné prezentace na mezinárodních konferencích, které budou nadále pokračovat. Zároveň připravujeme první společnou mezinárodní konferenci Prague.bio, která se uskuteční 26. září v Lichtenštejnském paláci. Akce má i podporu vlády. To jsou plány pro nejbližší týdny a měsíce.

Zmínil jste mezinárodní konferenci. O co se jedná? 

Jde o jednodenní akci určenou pro akademiky, investory a představitele průmyslu ze střední Evropy i dalších zemí. Zkušení investoři a zástupci předních farmaceutických firem se na ní setkají s nadějnými startupy, vědci a studenty a svými radami a postřehy jim pomohou při komercializaci jejich vědeckých nápadů. Zástupcům průmyslu a investorům konference naopak poskytne zajímavý prostor pro výměnu názorů a možnost navázání další spolupráce. Na programu konference nebudou chybět přednášky zástupců významných farmaceutických firem, chystáme také zajímavou panelovou diskuzi se zahraničními investory a několik tzv. pitch sessions, které poskytnou možnost prezentace nadějným projektům.

To jsou krátkodobé plány. Čeho byste chtěli dosáhnout v dlouhodobém horizontu?

Rádi bychom přispěli k tomu, aby se Praha stala na poli biotechnologií evropským lídrem. Chceme opakovat fascinující příběhy pana profesora Holého či pana profesora Wichterleho. Potenciál chytrých hlav a šikovných rukou je zde stále obrovský. Proto věřím, že za 20 let může být úplně běžné, že v mnoha nových světových léčivech nalezneme nějakou českou stopu.


Autor: Lukáš Plecháček

Praha 6: Červen v Letním kině

Dnes ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Dnes v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

Včera ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

Včera ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru