dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Chceme lákat k návštěvě turisty, kteří se vrací do metropole, říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus
V působnosti místostarosty Prahy 8 Petra Vilguse jsou strategický rozvoj, cyklodoprava, Agenda 21 i památková péče. Foto: archiv P.V. / Wikimedia Commons

Chceme lákat k návštěvě turisty, kteří se vrací do metropole, říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus

Jak by mohla Praha 8 lákat turisty, aby navštívili tuto městskou část? Jak budou do strategického plánování zataženi občané osmičky? Osvědčila se spolupráce menšinové koalice, která je podporována komunisty? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal historik fotografie, publicista, vysokoškolský pedagog a v současnosti i místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus (Strana zelených).

Jak vidíte budoucnost strategického plánování?
Chceme z občanů získat informace, jak si představují další vývoj v Praze 8. V minulosti se politici tolik neptali občanů na jejich názor, to především chceme změnit. Veřejnost by si měla říct, jak chce, aby se konkrétní místa proměnila. Jaké stromy budou vysázeny, kudy povedou cesty, zda tam bude umožněno pobíhání psů, jestli má vzniknout hřiště pro seniory či raději pro děti.

Jak se chcete od lidí dozvědět tyto připomínky a návrhy?
Je připravováno několik setkání s občany na toto téma. Potom oslovíme studenty architektury, aby nám pomohli z požadavků občanů vytvořit rozumné nápady. Na to naváže výběrové řízení na projektanta, který přenese nápady studentů do projektu.

Praha 8 není turistickou destinací, přesto je to do ní z historického centra kousek. Máte ambici dostat na osmičku turisty?
Ano. Myslím, že Praha 8 je dostatečně atraktivní pro to, aby do ní chodili a jezdili třeba turisté, kteří už viděli hlavní lákadla v centru a chtějí v hlavním městě vidět a zažít ještě něco víc. Je u nás spousta zajímavých míst, od historických památek, přes zajímavá a mnohdy pozapomenutá architektonická díla v ulicích, až po některá sídliště, která mají také svou hodnotu.

Jak chcete turisty na taková místa nalákat?
Nejen tradičními metodami, jakými jsou publikace a zprávy na internetu, ale mohli by zde fungovat zasvěcení průvodci, kteří by turisty vodili po speciálních okruzích Prahy 8.

Pojďme k dopravě. Osvědčilo se omezení rychlosti pro auta v Karlíně na třicet kilometrů? Přeci jen dost řidičů bylo zpočátku proti…
Toto opatření se osvědčilo. Ve Vídni, Berlíně a dalších západních městech je zóna třicet běžná. V místech, která jsou určena primárně k pohybu chodců a životu, má třicítka smysl. Třicítka při střetu, oproti padesátce, zachrání život. Další význam je ten, že řidiči nemají důvod si přes střed Karlína zkracovat cestu.

Jak funguje menšinová koalice na radnici Prahy 8?
Je menšinová proto, že jsme udělali vše proto, aby do teď vládnoucí strany byly v opozici. Kdybychom měli v koalici ODS v její současné podobě a personálním složení, tak by veškeré změny na radnici byly zastavené. Obec by pak čekala stagnace, jaké jsme byli svědky v posledním volebním období. Současná koalice dává dohromady dvě zkušené strany: ČSSD a SZ a pak nováčky z ANO. Zjišťujeme, že toto spojení funguje dobře. Je to dobrá kombinace lidí s praktickými politickými zkušenostmi a s lidmi, kteří často přišli z byznysu, soukromého sektoru a díky tomu přinášejí nový pohled.
 
A co ta podpora od KSČM?
Občanští demokraté vládli radnici na osmičce mnoho volebních období. Z úřadu si vytvořili detašované pracoviště své strany a modří kmotři obec vysávali. Otevřeně říkám, že bez odchodu ODS do opozice by očista nebyla možná. KSČM měla odvahu podpořit tuto změnu.

Znamenala lednová kauza kolem časopisu Osmička otřes v koalici?
Část zaměstnanců úřadu cítila potřebu stavět se proti radnici a současnému vedení a někteří z nich k tomu používali nečisté metody. Koalice vydrží, má velké cíle a jsou velká očekávání od veřejnosti. Máme všichni chuť změnit systém, o kterém jsme spoustu let mluvili, že nefunguje. Tendence vydržet tu tedy je.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru