dnes
Čtvrtek - skorojasno
14°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Chátrající Zlíchovský lihovar se začne za dva roky měnit na bytový areál
Takto by mohl areál bývalého lihovaru vypadat za pár let. Vizualizace: archiv

Chátrající Zlíchovský lihovar se začne za dva roky měnit na bytový areál

Na místě opuštěného Zlíchovského lihovaru na pražském Smíchově vznikne areál se stovkami bytů. Stavět by se měly začít v roce 2017, hotovy by měly být přibližně za pět až šest let. Výstavba bude stát asi 1,25 miliardy, sdělila firma Zlatý lihovar, která pozemky vlastní. Z původních budov více než 150 let starého lihovaru zůstane někdejší varna a padesátimetrový komín. 

Ve Zlíchovském lihovaru se v minulosti vyráběla kromě jiných alkoholických nápojů i vodka (známé značky „Zlatý Anděl“) a ocet. Výroba lihu byla ukončena v roce 2001, od té doby objekt chátrá a v současné době je prázdný.

Rekonstrukce areálu o rozloze 2,2 hektaru přinese podle majitelů rozlehlého pozemku potřebné oživení jižní části Smíchova. Cílem projektu nazvaného „Zlatý lihovar” je stát se unikátní destinací nabízející více než 500 bytových jednotek od malých bytů po penthousy v nejvyšších podlažích. Celkový plán počítá rovněž se zahradami, obchody, restauracemi, bary, kavárnami a prostory pro fitness. V nově vzniklém areálu bude zhruba pět procent plochy občanské vybavenosti.   

„Celý projekt rekonstrukce Zlíchovského lihovaru nás však fascinoval již od samotného okamžiku, kdy jsme do něj vstoupili. Přestože jsme od místních i zahraničních zájemců měli spoustu nabídek na koupi pozemku, rozhodli jsme se počkat na lepší časy, kdy budeme moci své plány realizovat. Naopak jsme ještě přikoupili  sousední pozemky a celý areál dále rozšířili,“ uvedl Michael Barnett, generální ředitel společnosti Zlatý lihovar.

lihovar-zlichov-nadrazni-nahled

Lihovar chátrá už spoustu let

K návrhu studie projektu Zlatého lihovaru Barnett uvedl: „Pro tuto významnou lokalitu, která je v podstatě jižní vstupní branou do Prahy, jsme hledali architekty schopné realizovat koncepční návrh, jenž v sobě propojí odkaz minulosti s výhledem do budoucnosti. Je pro nás důležité zachovat některé významné historické prvky areálu.“

Varna, původní budovu lihovaru z počátku devatenáctého století i padesátimetrový polygonální cihelný komín, které jsou památkově chráněny, se dočkají rekonstrukce a začlení do celkové koncepce projektu.

zlaty-lihovar-nahled

Letecký pohled na areál, ohraničení projektu Zlatý lihovar

Po dokončení se bude areál Zlatý Lihovar rozprostírat na ploše 2,2 hektaru a nabídne přibližně 500 bytů o velikosti 1+kk až 3+kk, všechny s vlastními terasami, které cílí na střední segment trhu s přibližnou cenou 65 000 Kč/m2 bez DPH. V horních patrech, zejména v západní a jižní části areálu s krásným výhledem na řeku, Pražský hrad a Vyšehrad, budou k dispozici i větší byty a penthausy s cenou přibližně 125 000 Kč/m2 bez DPH.

Celkové náklady projektu se při dnešních stavebních nákladech odhadují na 1,25 miliardy korun. Projekt je stále ve své počáteční fázi a předpokládá se, že výstavba „Fáze 1” bude zahájena nejdříve v roce 2017. Výstavba bude mít minimálně 3 fáze, jejichž realizace může trvat 5 až 6 let od zahájení.


Další krátké zprávy
Nahoru