dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Chátrající zahrady pod Pražským hradem čeká dlouhá oprava, zůstanou přístupné
Terasy Velké Pálffyho zahrady. Foto: www.palacove-zahrady.cz

Chátrající zahrady pod Pražským hradem čeká dlouhá oprava, zůstanou přístupné

Komplex pěti zahrad pod Pražským hradem chátrá. Ve správě ho má národní památkový ústav (NPÚ). Za neuspokojivý stav mohou špatné technologie 90. let i dávné chyby instituce. Nyní se připravuje stavební obnova po etapách. Zahrady, které spojují Malou Stranu s Hradem, by ale měly zůstat přístupné. NPÚ bude na opravy všech pěti zahrad, jež by měly trvat pět let, žádat ministerstvo kultury o příspěvek 45 milionů korun.

Soubor pěti palácových zahrad – Ledeburské, Malé a Velké Pálffyovské, Kolovratské a Malé Fürstenberské – mezi Valdštejnskou ulicí a jižními terasami Pražského hradu je ze stavebního hlediska v havarijním stavu.

Konstrukce zahrad, které vznikly v 18. století, jsou velmi namáhány výraznými výkyvy teplot danými polohou na jižním svahu. Především omítky a koruny zdiva vyžadují soustavnou intenzivní údržbu a každá dvě desetiletí komplexní obnovu.

Poslední celková obnova areálu probíhala ve dvou etapách; v první polovině 90. letech 20. století byly obnoveny zahrady Ledeburská a Malá Pálffyovská, mezi lety 1996 a 2000 pak zbývající části areálu. Při obnově byly použity v té době nové, technology doporučované materiály, které se v náročném prostředí zahrad neosvědčily a mají podíl na dnešním špatném stavebně-technickém stavu zahrad.

Větší podíl však dnešní vedení NPÚ přičítá zanedbané údržbě několikaletému období po roce 2004, kdy byly zahrady pronajaty soukromému nájemci, který neplnil smluvní závazky. Kvůli údajné finanční nevýhodnosti byla už v roce 2006 smlouva zrušena, to se firmě PS Holding nelíbilo a bránila se soudně. Firma vznikla přeměnou původní společnosti s názvem Protocol Service ČR.

Firma podle smlouvy platila NPÚ čtvrt milionu korun ročně. Do zahrad přitom přicházely desítky tisíc lidí, kteří zaplatili za vstupné několik milionů korun. Tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) kvůli nevýhodnému pronájmu odvolal někdejšího ředitele NPÚ Jiřího Kotalíka. NPÚ převzal provozování zahrad až v listopadu 2010. Od té doby investoval do běžné údržby areálu přibližně 4,9 milionu korun.

V současnosti je téměř dokončena příprava první etapy obnovy areálu (pro zahrady Ledeburskou, Malou Pálffyovskou a parter Velké Pálffyovské); je zpracována projektová dokumentace, k níž NPÚ obdržel územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru od úřadu městské části Praha 1.

V červenci by měla být zpracována prováděcí dokumentace a v návaznosti na to bude v druhé polovině léta zpracován investiční záměr, podklad pro získání finančního příspěvku od ministerstva.

Pokud NPÚ získá finanční příspěvek a výběrové řízení na dodavatele proběhne hladce, mohla by první etapa stavby začít ve druhé polovině příštího roku 2017. V průběhu stavby, která je kvůli složité organizaci stavby a dopravy materiálu ve svažitém a zároveň památkově chráněném prostředí rozplánována na dva roky, bude připravena druhá etapa obnovy areálu, která by v ideálním případě mohla začít v roce 2019.

Díky rozdělení obnovy do dvou etap bude možné zachovat v zahradách návštěvnický provoz – uzavřeny budou pouze ty části, kde to bude kvůli průběhu prací nezbytné.
 
Neuspokojivý stavebně-technický stav zahrad nemá negativní dopady na současný návštěvnický provoz. Zahrady jsou otevřeny od dubna do října, od května do září denně od 10 do 19 hodin, v dubnu a v říjnu od 10 do 18 hodin.


Další články
Nahoru