Dnes Sobota - prehanky-dest 4°C
Zítra Neděle - snih 2°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Slety a spartakiády připomínají pod Strahovem velkorysé dopravní stavby, chátrající tramvajová nádraží
Smyčka Dlabačov už roky chátrá. Uzavřený je i nadchod, po kterém by stejně neměl kdo chodit, protože žádná linka do obratiště nevede. Foto (4x): JP

Slety a spartakiády připomínají pod Strahovem velkorysé dopravní stavby, chátrající tramvajová nádraží

Když se v roce 1948 konal v Praze první poválečný slet sokolů, davy cvičenců a návštěvníků se podařilo na Strahov dopravit i díky nové organizaci dopravy. V témže roce totiž začaly v blízkosti stadionu fungovat rozhlehlé tramvajové smyčky, z nichž jedna je dodnes využívaná.

Autorem obou efektivních řešení byl významný dopravní odborník Vojtěch Thoř, po 2. světové válce a v době výstavby ústřední ředitel Dopravních podniků hl. m. Prahy, který se zasloužil o mnoho inovací v pražské městské dopravě.

smycka-dlabacov-historie-foto-dpp

Smyčka Dlabačov po svém zprovoznění. Foto: archiv DPP

Smyčky Královka a Dlabačov lze díky jejich kapacitě považovat za takzvaná tramvajová nádraží. Na území metropole jsou ojedinělá. Jelikož byly vybudovány k návozu a odvozu účastníků a návštěvníků všesokolských sletů, později spartakiád, odpovídají tomu i jejich dispozice.

Obě smyčky, které od sebe dělí zhruba 250 metrů, mají několik nástupišť. Z nich vedou poměrně široká schodiště a kapacitní nadchody, ze kterých vychází několik cest, mimo jiné ke strahovskému stadionu.

Dnes je smyčka Dlabačov prakticky neužívaná, jen občas zde zastaví manipulační vůz, nebo například nedávno sem dovezla novináře v rámci tiskové konference zrekonstruovaná historická souprava T2. Samotná smyčka je zpustlá, stejně jako její bezprostřední okolí. V dobrém stavu nejsou ani konstrukce železobetonové lávky, ze které na několika místech prorůstá asfaltovým provrchem tráva. Z bezpečnostních důvodů je na lávku dokonce zakázán vstup.

smycka-dlabacov-turnikety

V minulosti tudy chodily davy, dnes je tu pusto

Původně červený železný monument s názvem smyčky byl bohužel v uplynulých letech odstraněn. Pro fanoušky tohoto a dalších retro prvků v místě nemá pražský dopravní podnik dobrou zprávu. „Ty původní spartakiádní cedule a další dobové záležitosti tam v tuto chvíli obnovovat neplánujeme,“ uvedla mluvčí Aneta Řehková.

Jaký bude další osud chátrajících nadchodů, které jsou ve správě pražských silničářů, zatím není jasné.

Deponovací kapacita smyčky Dlabačov je úctyhodných 26 vozů T3, u Královky to je 20 vozů. „Smyčka Dlabačov není užívána pro pravidelnou linku, nicméně kolejiště pravidelně udržujeme,“ sdělila mluvčí Řehková.

To linka Královka své využití má. Už zdálky je to patrné podle modrého zbarvení nadchodů, které jsou udržovány ve stavu, aby se po nich dalo chodit. Od roku 2017 je využívána speciální nostalgickou linkou 23. Ta jezdí v běžném z Královky přes Pražský hrad, Národní Divadlo, Karlovo náměstí a Vinohrady na Zvonařku. Jelikož je brána i jako atrakce pro turisty, její provoz je v době koronavirové pandemie pozastaven.

smycka-kralovka

Smyčka Královka byla vždy laděna do modré barvy, historii ctí nátěr nadchodů

Když linka jezdí, obsluhují ji soupravy T3 z šedesátých let, tedy ještě s původními plastovými sedačkami nebo číselnými označovníky. Aby nikdo nemohl tyto dříve oblíbené suvenýry z MHD odnést, jsou „ozdobeny“ zámkem. Když jsou nějaké větší akce na Strahově, tak na Královku jezdí posilová linka 42. I u této smyčky byl v minulosti modře natřený název z kovu, byl však odstraněn.

Sletový provoz před více než sedmdesáti lety připomíná i podchod pod ulicí Bělohorská, který je mezi oběma smyčkami. Tento vůbec nejstarší pražský podchod je dlouhý 41 metrů, vysoký 2,5 metru a široký 4 metry. Navazující rampy měří dohromady 42 metrů. Kolaudace podchodu i všech okolních lávek se uskutečnila 16. června 1948.

prvni-prazsky-podchod

První pražský podchod má být zasypán, zatím stále slouží chodcům i vandalům

Když v roce 2016 tehdejší vedení Prahy schválilo koncepční studii revitalizace Bělohorské ulici, počítalo se zrušením podchodu. „Velkou změnou bude také zasypání podchodu na Malovance. Ten je nejstarší v Praze a chodci jej kvůli nevábnému prostředí téměř nevyužívají. Místo podchodu se v zájmu pěších zúží ulice do jednoho pruhu,“ uvedla tehdejší náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Ke studii jako takové však měla řadu připomínek veřejnost i komunální politici. Revitalizace, která měla odstartovat v roce 2018, dodnes nezačala. I když jsou smyčky Královka a Dlabačov u ulice Bělohorská, jejich budoucí podobu by měla řešit samostatná studie.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru