dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Chátrající holešovické Výstaviště je o krok blíže své obnově
Občerstvení U Marolda na Výstavišti. Foto: archiv

Chátrající holešovické Výstaviště je o krok blíže své obnově

Magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch na svém dnešním jednání schválil koncepci přestavby areálu. Rekonstrukce by se měla dotknout cest uvnitř areálu, okolí i celkového vnitřního uspořádání, uvedla ČTK. Aby mohlo město začít se změnami, musí materiál schválit zastupitelé. Od příštího roku bude areál spravovat městská firma Rozvojové projekty Praha, nyní jej má v nájmu firma Incheba.

Koncepce vychází z toho, že jižní část areálu směrem do Holešovic zahrnuje památky, které budou rekonstruovány, a to včetně vyhořelého Průmyslového paláce. Ten má být zrekonstruován do původní podoby s multifunkčním využitím.

V severní části žádné nové stavby vznikat nemají, jde totiž z větší části o záplavové území, kde stálé stavby být nemohou. Tato část by měla sloužit například pro pořádání festivalů. Na trati z Prahy do Kladna má u Výstaviště také vzniknout nová zastávka.

V budoucnu by měly cesty respektovat historický půdorys a měly by lépe propojovat jednotlivé části areálu. Zmizet má i část současného oplocení u sportovní haly. Naopak plot mezi Stromovkou a areálem by měl být zachován, bude v něm ale více vstupů. Změnami projde také vnitřní uspořádání Výstaviště. Areál má být rozdělen do zón podle převládajících aktivit. Mělo by jich být pět: zóna kultury, open air a amfiteátr pro kulturně-komerční akce, zóna zábavy, zóna relaxu a sportovní zóna.

Výstava modelů, vizualizací a urbanistických plánů

Veřejnosti se však nyní naskýtá příležitost posoudit, jakou tvář by areálu vetkli budoucí absolventi Stavební fakulty ČVUT. Dnes ve 12 hodin byla slavnostní vernisáží zpřístupněna ve druhém patře pražské radnice na Mariánském náměstí výstava modelů, vizualizací a urbanistických plánů studentů katedry architektury.

„Studenti měli za úkol kreativním způsobem ověřit potenciál nevšední lokality, která se v průběhu času stala vnitřní periferií města. Šlo o to, aby tvůrčím způsobem navrhli soudobý, komplexně vnímaný městský prostor, avšak bez předem daných administrativních omezení. A osobně jsem přesvědčen, že řada modelů návštěvníky jednoznačně zaujme. Přesvědčivě totiž vypovídají o tom, že městský potenciál Výstaviště i navazujících opuštěných nebo do této chvíle nevhodně využívaných ploch v oblasti severních Holešovic, je ve skutečnosti naprosto jedinečný,“ řekl o cílech prací v podobě předdiplomních projektů profesor, architekt a jeden z organizátorů výstavy Tomáš Šenberger.

„Vystavené projekty by si návštěvníci rozhodně neměli spojovat s budoucí tváří Výstaviště. Tímto směrem expozice koncipována není. Čistě teoreticky, na základě třeba nějakého výrazného architektonického prvku či myšlenky by však určitě mohla některým ze studentů umožnit do budoucna profesionální spolupráci na podobných projektech,“ dodal spoluorganizátor výstavy, architekt a pedagog Michal Šourek.

Matějská pouť a Výstaviště v zimním spánku


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru