Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chátrající halu historické tržnice Praha jen opráší, na velkou opravu nechce dát peníze
Jeden z dřívějších návrhů magistrátu, jak by mohl po rekonstrukci vypadat interiér tržnice. Vypadá to, že nakonec bude úspornější řešení. Vizualizace: MHMP

Chátrající halu historické tržnice Praha jen opráší, na velkou opravu nechce dát peníze

Rozsáhlá rekonstrukce Staroměstské tržnice v centru Prahy se neuskuteční, vedení Prahy dnes zamítlo přidělit zakázku za 430 milionů korun sdružení firem Avers a Geosan Group. Důvod? Úspory kvůli covidové pandemii. Město tak udělá jen nejnutnější zásahy a tržnici zkusí ještě letos otevřít.

„Bude to jen oprašovací, nebo chcete-li udržovací rekonstrukce,“ sdělil na dnešní tiskové konferenci po jednání městské Rady Jan Chabr (TOP 09), radní pro majetek. Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) sice hlasovaly pro přidělení zakázky, nicméně zástupci Pirátů a Prahy Sobě měli opačný názor.

Vadila jim vysoutěžená cena, která byla o více než 60 milionů vyšší než cena odhadovaná. Podle Chabra přitom ale posudek ukázal, že vysoutěžená cena má reálný základ.

V rámci plánované rekonstrukce měl být chátrající objekt zrekonstruován, takto bude provedeno jen odstranění podhledů a provedeny nejnutnější opravy poškozených prvků. 

Vypsání veřejné zakázky na přestavbu zastupitelé schválili v březnu 2018, město má platné stavební povolení. Radní již rozhodnutí o výběru stavební firmy jednou loni v říjnu odložili. Po aktuální neschválení vedení metropole se nyní zakázka bude muset zrušit.

Areál Staroměstské tržnice se nachází na území Prahy 1 na průsečíku ulic Rytířská a 28. října. Neorenesanční skvost, jehož stavba byla dokončena roku 1896, je považován za vrcholné dílo pražského architekta Jindřicha Fialky.

Ten se inspiroval u tradičnějších sakrálních staveb, a rozhodl se tržnici zbudovat na půdorysu typickém pro pětilodní baziliky. Dominantou stavby je prosklená kupole.

V 50. letech se zde komunistické vedení města rozhodlo zbudovat supermarket, což bylo provázeno stavebními úpravami. V jejich důsledku byl charakter stavby značně proměněn, mimo jiné zde byly instalovány sádrokartonové podhledy a ocelové konstrukce, které měly schraňovat rozvodovou kabeláž.

Plán na rekonstrukci Staroměstské tržnice rezonoval v magistrátních kuloárech už za předchozí administrativy Adriany Krnáčové z hnutí ANO. První koncepty začaly kolovat českým veřejným prostorem už během roku 2016, projekt ale zůstával u ledu až do roku 2018, kdy se jej chopilo současné pražské vedení.

Chabr sdělil, že nyní bude nutné provést statické a technické posouzení jednotlivých stavebních prvků a vybrat, které budou upraveny. Po otevření by měly být v hale prodejní stánky. Radní řekl, že tržiště bude buď organizovat přímo hlavní město podobně jako například v případě holešovické tržnice, nebo bude vysoutěžen soukromý provozovatel. „Já se osobně v tuto chvíli kloním spíš k variantě, že by to provozovalo město,“ uvedl Chabr.

Dnes neschválená rekonstrukce měla zahrnovat celkovou přeměnu vnitřní haly a také budovy vedle vchodu do tržiště, která dosud sloužila jako sklady. Měla se z ní stát prosklená výloha, kde by se vystavovalo zboží nebo prodávalo občerstvení. Obnovy se měla dočkat také druhá pasáž z Rytířské ulice. V podzemním podlaží bylo plánováno zázemí tržiště.

Kdo bude tržnici provozovat, zatím není jasné. Podle Chabra jsou dvě možnosti. Buď Praha stanoví kurátora, který bude za město jednotlivá prodejní místa pronajímat. Anebo vybere provozovatele, který bude platit městu stanovenou částku a sám si bude místa pronajímat.

„I když jsme preferoval velkou rekonstrukci, protože takový poklad v centru Prahy si to zaslouží, rozhodnutí respektuji. Chápu, že peníze nejsou a než mít tržnici třeba pět let zavřenou a čekat, až peníze budou, je lepší ji otevřít co nejdříve, i když neopravenou,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru