dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Chátrající Desfourský palác v Praze 1 bude asi opraven. Kdy a za kolik, není jasné
Desfourský palác. Foto: Michal Kmínek / Wikimedia Commons

Chátrající Desfourský palác v Praze 1 bude asi opraven. Kdy a za kolik, není jasné

Chátrající pražský Desfourský palác v ulici Na Florenci v Praze 1 se dočká opravy. Analýzu rekonstrukce by měli zhruba za tři týdny projednávat radní hlavního města. Po rekonstrukci by se do paláce měla nastěhovat část Muzea hlavního města. Kdy bude a na kolik oprava vyjde, zatím není jasné.

„Koncept rekonstrukce bych měl v nejbližší době dostat a počítám, že za tři týdny by jej měla projednávat městská rada," uvedl náměstek primátora Václav Novotný. Z materiálu by podle Novotného mělo být jasné, v jakém stavu objekt je a jak a za kolik by měl být následně opraven.

Část financí na opravu by mělo město získat od developerské firmy, která vybudovala v sousedství paláce na místě bývalého sídla Rudého práva administrativní centrum. Po rekonstrukci by se do něj měla nastěhovat část Muzea hlavního města, která nyní sídlí v Kožné ulici. „Dům (v Kožné) patří z části hlavnímu městu, částečně soukromému majiteli a z toho plynou některé potíže. Jakmile by se muzeum vystěhovalo, město by svou část v případě zájmu prodalo soukromému majiteli," pokračoval náměstek Novotný.

Desfourský palác je již delší dobu prázdný. Jeho stav kritizoval například v rámci interpelací na čtvrtečním jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). „Přestože palác byl pronajímán, výnosy z nájemného nikdy nebyly reinvestovány do tohoto objektu. Vlastní prostředky na opravy hlavní město také nikdy neuvolnilo. V důsledku je dnes palác prázdný, je odpojen od energií a funkčnost vnitřních sítí se reálně přibližuje k nule," napsal Poche radním za TOP 09.

Desfourský palác byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 až 1847. Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode. Podle stránek městské společnosti TCP, která spravuje městský majetek, se uvnitř částečně zachovaly původní interiéry, trojramenné vysuté mramorové schodiště, mozaikové parketové podlahy a další cenné předměty jako lustry, vitráže a kachlová kamna.


Další články
Nahoru