Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chátrající Cibulku koupila Nadace rodiny Vlčkových, v usedlosti vybuduje dětský hospic
Usedlost Cibulka. Foto: Eliška Čejková / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Chátrající Cibulku koupila Nadace rodiny Vlčkových, v usedlosti vybuduje dětský hospic

Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou. V komplexu Vlčkovi plánují vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem, kavárnu či vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost, sdělil dnes ČTK jménem nadace Mirek Čepický.

Nadace získala areál několika budov včetně nedalekého Čínského pavilonu o celkové rozloze přes 11 500 metrů čtverečních, cenu transakce nezveřejnila. Na rekonstrukci a obnovu Cibulky chce v příštích pěti letech vynaložit až 350 milionů korun.

O osudu nevyužité usedlosti se jedná od 90. let minulého století, několikrát ji obsadili squatteři. Majitel usedlosti Oldřich Vaníček původně oslovil radnici Prahy 5 s nabídkou odkupu, změnil ale názor a začal jednat s jiným zájemcem.

Dnes Nadace rodiny Vlčkových oznámila, že se stala novým vlastníkem Cibulky. „Máme připravené zdroje na rekonstrukci a obnovu usedlosti. Náš první hrubý odhad nákladů na vybudování nové Cibulky je mezi 300 až 350 miliony korun. Jde o částku včetně plánovaného zdravotnického vybavení, ale nezahrnující prostředky, které jsme už vynaložili na samotné pořízení nemovitosti. Realistické je kompletní dokončení všech prací do roku 2026," uvedl Ondřej Vlček.

Usedlost se bude renovovat podle něj s respektem k historii areálu a svébytnému duchu místa, ve spolupráci s odborníky na památkovou péči i po diskusi s lidmi, kteří jsou s okolím spojeni.

„Věříme, že se nám podaří skloubit zachování její historické hodnoty s požadavky na špičkové zdravotnické zařízení 21. století," dodal. Novou podobu usedlosti určí výsledek architektonické soutěže, do níž chce nadace přizvat renomované architekty. Informacím o chystané obnově usedlosti jsou věnovány webové stránky www.novacibulka.cz.

„Jestliže jsem se měl rozhodnout mezi radnicí Prahy 5, která, jak jsem pochopil, ještě neměla jasný záměr, co s Cibulkou podniknout, a nabídkou Nadace rodiny Vlčkových, bylo moje rozhodnutí jasné," napsal dnes ČTK dosavadní majitel nemovitosti Vaníček.Dodal, že původně měl v plánu se svým synem v usedlosti vybudovat hospic pro přestárlé pacienty, z toho však sešlo v důsledku synovi smrti. „Tím, že se usedlost Cibulka změní na útočiště pro těžce nemocné děti, navíc zároveň vzdám i poslední poctu svému zemřelému synovi a jeho snaze pomáhat svým bližním," doplnil.

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold připomněl, že městská část začala s rekonstrukcí Čínského pavilonu a jednala o odkupu usedlosti, záměr už schválilo i zastupitelstvo.

„V mezidobí se ovšem našel investor v podobě Nadace rodiny Vlčkových, který přišel s veřejně prospěšným a jasným cílem, jež Cibulce vrátí její někdejší krásu a zpřístupní ji veřejnosti. Plánu nového majitele proto velmi fandíme a budeme ho v jeho nelehkém úkolu podporovat a pomáhat mu," uvedl Herold v tiskové zprávě nadace.

Manželé Vlčkovi v polovině března oznámili, že do nově vzniklé Nadace rodiny Vlčkových vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun s cílem mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko.

Zhruba třetina částky vložené do nadace je určená na nákup a rekonstrukci usedlosti Cibulka a první fázi provozu objektu a nadace, uvedl dnes Čepický. Zbylá část bude určená jako jistina na investice, z jejichž výnosů se bude průběžně financovat provoz nadace.

Vlčkovi navazují na aktivity své již šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru