Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chátrající budova bývalých lázní na Žižkově by mohla být využita jako Dům tance
Pohled z lávky cyklostezky pod Vítkovem na opuštěný dům bývalých lázní (vpravo). Foto: Šárka Těšík / prazdnedomy.cz

Chátrající budova bývalých lázní na Žižkově by mohla být využita jako Dům tance

Chátrající budova bývalých Žižkovských lázní v Husitské ulici v Praze 3 by mohla být v budoucnu využita jako Dům tance. Byly by tam taneční zkušebny, dílny nebo zázemí pro umělce. Náklady na vybudování centra jsou předběžně odhadovány na 150 milionů korun. Vyplývá to z prezentace, kterou včera projednal magistrátní výbor pro kulturu. Kdy centrum vznikne, není jasné. Budova patří hlavnímu městu a ve správě ji má radnice Prahy 3. S projektem centra přišla společnost Tanec Praha.

„Současný tanec na rozdíl od hudby, divadla, literatury či výtvarného umění vůbec žádné institucionální zázemí," řekla na jednání výboru ředitelka a zakladatelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.

Dům má být tvůrčím a vzdělávacím centrem komunitního charakteru. Umělcům nabídne prostor a technické i administrativní zázemí pro tvorbu a výzkum. Otevřen by měl být i pro veřejnost, kdy by jeho součástí byla kavárna, wellness pro tanečníky i návštěvníky, takzvaný. open classes a uskutečňovaly by se zde nejrůznější prezentace. Plánovány jsou také rezidenční ateliéry pro umělce ze zahraničí a regionů.

Tanec Praha nyní podle Kreuzmannové jedná o nájemní smlouvě s Prahou 3. Smlouva by měla by být na 25 let a společnost by platila korunu ročně za metr čtvereční.

„Diskutujeme o podmínkách nájemní smlouvy, harmonogramu rekonstrukce a o tom, jak se nám podaří sehnat peníze," řekla.

Někteří členové magistrátního výboru na jednání řekli, že nejsnazší postup by byl, aby byl dům takzvaně odsvěřen Praze 3 a převeden plně pod hlavní město. Pokud se tak nestane, nemůže magistrát případnou přestavbu financovat.

„Není to nic složitého, je to jedno hlasování zastupitelstva městské části a jedno pražského zastupitelstva. To je myslím první krok, který by měl nastat," řekl člen výboru a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). S ním souhlasili i další členové výboru.

Žižkovské lázně byly v provozu od roku 1903 a byly v nich mimo jiné dva bazény a parní lázně. Následně budova sloužila k několika jiným účelům. V posledních letech je dům prázdný.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Další články
Nahoru