Dnes Úterý - polojasno 4°C
Zítra Středa - prehanky-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný
Během pandemie platila pro podnikatele řada omezení. Foto: Karel Netolický

Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný

Okamžité zrušení stavu pandemické pohotovosti, důrazné odmítnutí prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů a Rámcové konvence o pandemické připravenosti navrhované Radou Evropské unie a v neposlední řadě ukončení veškerých aktivit směřujících k potlačení práva na svobodný projev požadují po vládě mluvčí neformálního společenství Charty 2022, které se vymezuje proti vládním opatřením v souvislosti s covidovou pandemií.

Stav pandemické pohotovosti byl v právním řádu zaveden pandemickým zákone a účinný je už rok. Během pandemické pohotovosti může Ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, ta však musí vycházet z pandemického zákona. Stav pandemické pohotovosti může podle zákona ukončit nebo znovu obnovit Poslanecká sněmovna na návrh vlády nebo nejméně čtyřiceti poslanců.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky zajistila ukončení stavu pandemické pohotovosti, protože pro její trvání podle nich není žádný objektivní důvod. 

„Trvat na pokračování stavu pandemické pohotovosti s poukazem na to, že v září možná dojde ke zhoršení epidemické situace, považujeme za zcela iracionální. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude na místě zvážit vhodná opatření. Nicméně udržovat stav pandemické pohotovosti pro případ, že pandemie za několik měsíců možná přijde, je zcela absurdní a z hlediska principů demokratického právního státu zcela nepřípustné,“ konstatoval profesor Jiří Beran, jeden z mluvčích Charty 2022.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky důrazně odmítla návrh Evropské unie na prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů. „Digitální covid pas je nástrojem diskriminace a segregace. Evropští úředníci směřují k tomu, aby se tento digitální certifikát stal trvalým a globálním nástrojem pro kontrolu a sledování pohybu osob, který výrazně omezí, či zcela vyloučí, volné cestování mnoha z nás, a to nejen v rámci EU, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti i celosvětově, protože už víme, že na podobném projektu pracuje i Světová zdravotnická organizace, dokonce už i ve spolupráci s vybraným partnerem, společností Deutsche Telekom,“ řekl právník Tomáš Nielsen, další mluvčí Charty 2022.

Vláda vedená Petrem Fialou by podle něj měla odmítla snahu Rady EU, která podporuje vznik Rámcové konvence o pandemické připravenosti pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace a hlasovala proti jejímu přijetí. Touto konvencí by Česká republika měla ve smyslu článku 10a Ústavy předat část své svrchovanosti právě do rukou WHO. 

„Jsme přesvědčeni, že takový postup je v rozporu s bytostnými zájmy naší země, a že ji tudíž nelze v žádném případě přijmout. Zcela odmítáme, aby rozhodování o základních právech a svobodách našich občanů bylo přeneseno na instituci, na jejíž rozhodování nemají občané naší země sebemenší vliv a jejíž rozhodování může být v rozporu s jejich zájmy,“ uvedl právník Jindřich Rajchl, další mluvčí Charty 2022.

Mluvčí požadují, aby vláda respektovala fakt, že omezit svobodu slova lze výhradně na základě zákona, zákonnými prostředky a pouze ze zákonem uvedených důvodů. „Právní řád České republiky má dostatečné nástroje, jak zakročit proti projevům nenávisti, násilí či agrese. Jakoukoliv cenzuru svobody slova nad rámec stanovený současnými právními předpisy důrazně odmítáme. A odmítáme i jakékoliv snahy o rozšiřování tohoto rámce. Jakýkoliv krok směřující k rozšíření dnes právem přijatelné cenzury bude porušením demokratických principů, na nichž je Česká republika založena. Proto požadujeme, aby se vláda zdržela jakýchkoli aktivit v této oblasti,“ dodal Jindřich Rajchl. 

Podle právníka Tomáše Nielsena, dalšího mluvčího Charty 2002, je omezování práv občanů České republiky, včetně práva vyjádřit a šířit vlastní kritický politický názor výrazně větším ohrožením bezpečnosti a budoucnosti Česka, než je šíření takzvaných dezinformací. 


Autor: Karel Netolický

Můžete ve sbírce listin zveřejnit účetní závěrky s anonymizovanými údaji?

10. ledna 2023 v 11:27

Povinnost založit účetní závěrku do sbírky listin patří k jedné z nejméně oblíbených povinností společností a také k často porušované povinnosti. Určitě jste si již při zasílání účetní závěrky rejstříkovému soudu kladli otázku, zda můžete účetní závěrku do sbírky listin založit s anonymizovaným...

Bydlení, podpory, dávky a úspory. Poradenská služba v Praze 6

10. ledna 2023 ve 03:31

Poradci vám budou k dispozici ve středu 11. ledna od 13 do 15 hodin.

Bezplatná právní poradna Prahy 4

9. ledna 2023 v 07:05

Stejně jako v loňském roce bude i letos poskytovat své služby bezplatná právní poradna radnice Prahy 4. Je určena výhradně pro občany s trvalým bydlištěm na území Prahy 4.

Poradna při finanční tísni v Praze 4

8. ledna 2023 v 08:50

Radnice Prahy 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době růstu cen pro stále větší počet obyvatel významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se...

Přednáška pro seniory Prahy 1: Novinky v právech spotřebitelů

23. prosince 2022 v 18:27

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na přednášku o novinkách v právech spotřebitelů od roku 2023, která se koná v pondělí 16. ledna 2023 od 14:30 hodin v klubu seniorů Haštalka.

Pro bezpečné nákupy online dává 24 tipů speciální adventní kalendář

11. prosince 2022 ve 21:57

Spotřebitelé mohou využít každodenní tipy na bezpečné online nakupování a informace o právech při cestování v EU. Stačí do 24. prosince sledovat účty Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC ČR) na twitteru a facebooku a každý den pomyslně otevřít okénko speciálního adventního kalendáře s právy...

ČSSZ: Rozšíření v poskytování otcovské

9. prosince 2022 v 07:57

U dávky otcovské poporodní péče (otcovské), se od 1. prosince rozšiřuje poskytování dávky o případy v souvislosti s mrtvě narozeným dítětem nebo s jeho úmrtím. Podle dosavadní právní úpravy otec v těchto případech nárok na dávku neměl (s výjimkou případu úmrtí dítěte po nástupu na otcovskou, kdy...

Black Friday: Jak se vyhnout pastem výprodejů

25. listopadu 2022 v 05:00

V čase inflace, rostoucích cen energií i jistého nedostatku zboží je o Black Friday mezi zákazníky obzvlášť zájem. Ale pozor, slogany jako „nejvýhodnější nabídka" apod. mohou lákat na falešné slevy nebo dokonce na podvodné e-shopy. Známý trik „zbývají už jen tři položky" má na zákazníky vyvíjet...

Další články
Nahoru