Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný
Během pandemie platila pro podnikatele řada omezení. Foto: Karel Netolický

Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný

Okamžité zrušení stavu pandemické pohotovosti, důrazné odmítnutí prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů a Rámcové konvence o pandemické připravenosti navrhované Radou Evropské unie a v neposlední řadě ukončení veškerých aktivit směřujících k potlačení práva na svobodný projev požadují po vládě mluvčí neformálního společenství Charty 2022, které se vymezuje proti vládním opatřením v souvislosti s covidovou pandemií.

Stav pandemické pohotovosti byl v právním řádu zaveden pandemickým zákone a účinný je už rok. Během pandemické pohotovosti může Ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, ta však musí vycházet z pandemického zákona. Stav pandemické pohotovosti může podle zákona ukončit nebo znovu obnovit Poslanecká sněmovna na návrh vlády nebo nejméně čtyřiceti poslanců.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky zajistila ukončení stavu pandemické pohotovosti, protože pro její trvání podle nich není žádný objektivní důvod. 

„Trvat na pokračování stavu pandemické pohotovosti s poukazem na to, že v září možná dojde ke zhoršení epidemické situace, považujeme za zcela iracionální. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude na místě zvážit vhodná opatření. Nicméně udržovat stav pandemické pohotovosti pro případ, že pandemie za několik měsíců možná přijde, je zcela absurdní a z hlediska principů demokratického právního státu zcela nepřípustné,“ konstatoval profesor Jiří Beran, jeden z mluvčích Charty 2022.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky důrazně odmítla návrh Evropské unie na prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů. „Digitální covid pas je nástrojem diskriminace a segregace. Evropští úředníci směřují k tomu, aby se tento digitální certifikát stal trvalým a globálním nástrojem pro kontrolu a sledování pohybu osob, který výrazně omezí, či zcela vyloučí, volné cestování mnoha z nás, a to nejen v rámci EU, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti i celosvětově, protože už víme, že na podobném projektu pracuje i Světová zdravotnická organizace, dokonce už i ve spolupráci s vybraným partnerem, společností Deutsche Telekom,“ řekl právník Tomáš Nielsen, další mluvčí Charty 2022.

Vláda vedená Petrem Fialou by podle něj měla odmítla snahu Rady EU, která podporuje vznik Rámcové konvence o pandemické připravenosti pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace a hlasovala proti jejímu přijetí. Touto konvencí by Česká republika měla ve smyslu článku 10a Ústavy předat část své svrchovanosti právě do rukou WHO. 

„Jsme přesvědčeni, že takový postup je v rozporu s bytostnými zájmy naší země, a že ji tudíž nelze v žádném případě přijmout. Zcela odmítáme, aby rozhodování o základních právech a svobodách našich občanů bylo přeneseno na instituci, na jejíž rozhodování nemají občané naší země sebemenší vliv a jejíž rozhodování může být v rozporu s jejich zájmy,“ uvedl právník Jindřich Rajchl, další mluvčí Charty 2022.

Mluvčí požadují, aby vláda respektovala fakt, že omezit svobodu slova lze výhradně na základě zákona, zákonnými prostředky a pouze ze zákonem uvedených důvodů. „Právní řád České republiky má dostatečné nástroje, jak zakročit proti projevům nenávisti, násilí či agrese. Jakoukoliv cenzuru svobody slova nad rámec stanovený současnými právními předpisy důrazně odmítáme. A odmítáme i jakékoliv snahy o rozšiřování tohoto rámce. Jakýkoliv krok směřující k rozšíření dnes právem přijatelné cenzury bude porušením demokratických principů, na nichž je Česká republika založena. Proto požadujeme, aby se vláda zdržela jakýchkoli aktivit v této oblasti,“ dodal Jindřich Rajchl. 

Podle právníka Tomáše Nielsena, dalšího mluvčího Charty 2002, je omezování práv občanů České republiky, včetně práva vyjádřit a šířit vlastní kritický politický názor výrazně větším ohrožením bezpečnosti a budoucnosti Česka, než je šíření takzvaných dezinformací. 


Autor: Karel Netolický

Black Friday: Jak se vyhnout pastem výprodejů

25. listopadu 2022 v 05:00

V čase inflace, rostoucích cen energií i jistého nedostatku zboží je o Black Friday mezi zákazníky obzvlášť zájem. Ale pozor, slogany jako „nejvýhodnější nabídka" apod. mohou lákat na falešné slevy nebo dokonce na podvodné e-shopy. Známý trik „zbývají už jen tři položky" má na zákazníky vyvíjet...

Bezplatná Poradna při finanční tísni

14. listopadu 2022 ve 14:03

Praha 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či...

Soudní spory v zaměstnání patří mezi druhé nejčastější. Jak se mohou zaměstnanci bránit?

11. listopadu 2022 v 10:45

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň však mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Podle letošního průzkumu agentury IPSOS a D.A.S. pojišťovny právní ochrany jsou však...

Hlavní město poskytuje bezplatnou právní poradnu

7. listopadu 2022 v 19:46

Pražský magistrát nabízí pro veřejnost ve Škodově paláci v Jungmannově ulici bezplatnou právní poradnu. Zájemci mohou služeb poradny využít v přízemí budovy na přepážce číslo 7, a to každé pondělí a ve středu vždy od 14:00 do 16:00 hodin. Do poradny je zapotřebí se předem objednat na čísle...

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

Odškodnění po nehodě. O statisíce vás připraví banální chyby

18. září 2022 v 09:01

Většina lidí netuší, jak postupovat po dopravní nehodě. Nemají v ruce potřebné informace, navíc jim chybí povědomí o vlastních právech. Chyby je pak připraví o spravedlivou kompenzaci. Podle statistik společnosti Vindicia se přitom průměrné odškodnění za zranění po bouračce vyšplhalo na 927 tisíc...

Další články
Nahoru