Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný
22. března 2022 10:07
Stav pandemické pohotovosti byl v právním řádu zaveden pandemickým zákone a účinný je už rok. Během pandemické pohotovosti může Ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, ta však musí vycházet z pandemického zákona. Stav pandemické pohotovosti může podle zákona ukončit nebo znovu obnovit Poslanecká sněmovna na návrh vlády nebo nejméně čtyřiceti poslanců.
Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky zajistila ukončení stavu pandemické pohotovosti, protože pro její trvání podle nich není žádný objektivní důvod.
„Trvat na pokračování stavu pandemické pohotovosti s poukazem na to, že v září možná dojde ke zhoršení epidemické situace, považujeme za zcela iracionální. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude na místě zvážit vhodná opatření. Nicméně udržovat stav pandemické pohotovosti pro případ, že pandemie za několik měsíců možná přijde, je zcela absurdní a z hlediska principů demokratického právního státu zcela nepřípustné,“ konstatoval profesor Jiří Beran, jeden z mluvčích Charty 2022.
Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky důrazně odmítla návrh Evropské unie na prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů. „Digitální covid pas je nástrojem diskriminace a segregace. Evropští úředníci směřují k tomu, aby se tento digitální certifikát stal trvalým a globálním nástrojem pro kontrolu a sledování pohybu osob, který výrazně omezí, či zcela vyloučí, volné cestování mnoha z nás, a to nejen v rámci EU, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti i celosvětově, protože už víme, že na podobném projektu pracuje i Světová zdravotnická organizace, dokonce už i ve spolupráci s vybraným partnerem, společností Deutsche Telekom,“ řekl právník Tomáš Nielsen, další mluvčí Charty 2022.Vláda vedená Petrem Fialou by podle něj měla odmítla snahu Rady EU, která podporuje vznik Rámcové konvence o pandemické připravenosti pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace a hlasovala proti jejímu přijetí. Touto konvencí by Česká republika měla ve smyslu článku 10a Ústavy předat část své svrchovanosti právě do rukou WHO.
„Jsme přesvědčeni, že takový postup je v rozporu s bytostnými zájmy naší země, a že ji tudíž nelze v žádném případě přijmout. Zcela odmítáme, aby rozhodování o základních právech a svobodách našich občanů bylo přeneseno na instituci, na jejíž rozhodování nemají občané naší země sebemenší vliv a jejíž rozhodování může být v rozporu s jejich zájmy,“ uvedl právník Jindřich Rajchl, další mluvčí Charty 2022.
Podle právníka Tomáše Nielsena, dalšího mluvčího Charty 2002, je omezování práv občanů České republiky, včetně práva vyjádřit a šířit vlastní kritický politický názor výrazně větším ohrožením bezpečnosti a budoucnosti Česka, než je šíření takzvaných dezinformací.