Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný
Během pandemie platila pro podnikatele řada omezení. Foto: Karel Netolický

Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný

Okamžité zrušení stavu pandemické pohotovosti, důrazné odmítnutí prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů a Rámcové konvence o pandemické připravenosti navrhované Radou Evropské unie a v neposlední řadě ukončení veškerých aktivit směřujících k potlačení práva na svobodný projev požadují po vládě mluvčí neformálního společenství Charty 2022, které se vymezuje proti vládním opatřením v souvislosti s covidovou pandemií.

Stav pandemické pohotovosti byl v právním řádu zaveden pandemickým zákone a účinný je už rok. Během pandemické pohotovosti může Ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, ta však musí vycházet z pandemického zákona. Stav pandemické pohotovosti může podle zákona ukončit nebo znovu obnovit Poslanecká sněmovna na návrh vlády nebo nejméně čtyřiceti poslanců.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky zajistila ukončení stavu pandemické pohotovosti, protože pro její trvání podle nich není žádný objektivní důvod. 

„Trvat na pokračování stavu pandemické pohotovosti s poukazem na to, že v září možná dojde ke zhoršení epidemické situace, považujeme za zcela iracionální. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude na místě zvážit vhodná opatření. Nicméně udržovat stav pandemické pohotovosti pro případ, že pandemie za několik měsíců možná přijde, je zcela absurdní a z hlediska principů demokratického právního státu zcela nepřípustné,“ konstatoval profesor Jiří Beran, jeden z mluvčích Charty 2022.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky důrazně odmítla návrh Evropské unie na prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů. „Digitální covid pas je nástrojem diskriminace a segregace. Evropští úředníci směřují k tomu, aby se tento digitální certifikát stal trvalým a globálním nástrojem pro kontrolu a sledování pohybu osob, který výrazně omezí, či zcela vyloučí, volné cestování mnoha z nás, a to nejen v rámci EU, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti i celosvětově, protože už víme, že na podobném projektu pracuje i Světová zdravotnická organizace, dokonce už i ve spolupráci s vybraným partnerem, společností Deutsche Telekom,“ řekl právník Tomáš Nielsen, další mluvčí Charty 2022.

Vláda vedená Petrem Fialou by podle něj měla odmítla snahu Rady EU, která podporuje vznik Rámcové konvence o pandemické připravenosti pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace a hlasovala proti jejímu přijetí. Touto konvencí by Česká republika měla ve smyslu článku 10a Ústavy předat část své svrchovanosti právě do rukou WHO. 

„Jsme přesvědčeni, že takový postup je v rozporu s bytostnými zájmy naší země, a že ji tudíž nelze v žádném případě přijmout. Zcela odmítáme, aby rozhodování o základních právech a svobodách našich občanů bylo přeneseno na instituci, na jejíž rozhodování nemají občané naší země sebemenší vliv a jejíž rozhodování může být v rozporu s jejich zájmy,“ uvedl právník Jindřich Rajchl, další mluvčí Charty 2022.

Mluvčí požadují, aby vláda respektovala fakt, že omezit svobodu slova lze výhradně na základě zákona, zákonnými prostředky a pouze ze zákonem uvedených důvodů. „Právní řád České republiky má dostatečné nástroje, jak zakročit proti projevům nenávisti, násilí či agrese. Jakoukoliv cenzuru svobody slova nad rámec stanovený současnými právními předpisy důrazně odmítáme. A odmítáme i jakékoliv snahy o rozšiřování tohoto rámce. Jakýkoliv krok směřující k rozšíření dnes právem přijatelné cenzury bude porušením demokratických principů, na nichž je Česká republika založena. Proto požadujeme, aby se vláda zdržela jakýchkoli aktivit v této oblasti,“ dodal Jindřich Rajchl. 

Podle právníka Tomáše Nielsena, dalšího mluvčího Charty 2002, je omezování práv občanů České republiky, včetně práva vyjádřit a šířit vlastní kritický politický názor výrazně větším ohrožením bezpečnosti a budoucnosti Česka, než je šíření takzvaných dezinformací. 


Autor: Karel Netolický

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Odškodnění za nehody a pracovní úrazy bude příští rok vyšší

14. prosince 2023 ve 13:08

Český statistický úřad ohlásil růst průměrné mzdy, nová celostátní hodnota je 42 658 korun, což představuje 7,1% navýšení oproti roku 2022. Výše mzdy ve třetím čtvrtletí má přitom zásadní vliv na odškodňování dopravních nehod a pracovních úrazů pro následující rok. Podle společnosti Vindicia poté,...

Praha 11: Omezení provozní doby právní poradny

9. prosince 2023 v 07:00

Radnice Prahy 11 informuje, že ve středu 13. prosince bude uzavřena právní poradna pro občany městské části v Ocelíkově ulici.

Reforma rozvodů: Ministerstvo počítá s možností nesporných rozvodů u notářů v rámci budoucích úprav

29. října 2023 v 08:39

Ministerstvo spravedlnosti představilo novelu zjednodušující rozvodové řízení, která částečně uleví rozvádějícím se rodičům nezletilých dětí. Ostatní páry, tedy bezdětné manžele, či manžele, kteří již vůči svým dětem nemají vyživovací povinnost, ale žádné zjednodušení nečeká. Ačkoli i jejich...

Co přinese motoristům nový zákon o povinném ručení?

11. října 2023 v 10:07

Česká republika mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice. „Změny v zákoně o povinném ručení vnímáme jako krok k větší bezpečnosti na silnicích a k ochraně poškozených v případě dopravních nehod“, představuje pohled pojišťoven Aleš Zethner,...

Právní poradna v Praze 4

2. října 2023 ve 14:48

Nejbližší následující bezplatná právní poradna bude obyvatelům městské části Praha 4 k dispozici 11. října. určena je výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části každou druhou a čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500,...

Další články
Nahoru