Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný
Během pandemie platila pro podnikatele řada omezení. Foto: Karel Netolický

Charta 2022 vyzvala ke zrušení stavu pandemické pohotovosti, je podle ní nyní zbytečný

Okamžité zrušení stavu pandemické pohotovosti, důrazné odmítnutí prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů a Rámcové konvence o pandemické připravenosti navrhované Radou Evropské unie a v neposlední řadě ukončení veškerých aktivit směřujících k potlačení práva na svobodný projev požadují po vládě mluvčí neformálního společenství Charty 2022, které se vymezuje proti vládním opatřením v souvislosti s covidovou pandemií.

Stav pandemické pohotovosti byl v právním řádu zaveden pandemickým zákone a účinný je už rok. Během pandemické pohotovosti může Ministerstvo zdravotnictví vydávat mimořádná protikoronavirová opatření, ta však musí vycházet z pandemického zákona. Stav pandemické pohotovosti může podle zákona ukončit nebo znovu obnovit Poslanecká sněmovna na návrh vlády nebo nejméně čtyřiceti poslanců.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky zajistila ukončení stavu pandemické pohotovosti, protože pro její trvání podle nich není žádný objektivní důvod. 

„Trvat na pokračování stavu pandemické pohotovosti s poukazem na to, že v září možná dojde ke zhoršení epidemické situace, považujeme za zcela iracionální. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude na místě zvážit vhodná opatření. Nicméně udržovat stav pandemické pohotovosti pro případ, že pandemie za několik měsíců možná přijde, je zcela absurdní a z hlediska principů demokratického právního státu zcela nepřípustné,“ konstatoval profesor Jiří Beran, jeden z mluvčích Charty 2022.

Mluvčí Charty 2022 požadují, aby vláda České republiky důrazně odmítla návrh Evropské unie na prodloužení platnosti digitálních covid certifikátů. „Digitální covid pas je nástrojem diskriminace a segregace. Evropští úředníci směřují k tomu, aby se tento digitální certifikát stal trvalým a globálním nástrojem pro kontrolu a sledování pohybu osob, který výrazně omezí, či zcela vyloučí, volné cestování mnoha z nás, a to nejen v rámci EU, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti i celosvětově, protože už víme, že na podobném projektu pracuje i Světová zdravotnická organizace, dokonce už i ve spolupráci s vybraným partnerem, společností Deutsche Telekom,“ řekl právník Tomáš Nielsen, další mluvčí Charty 2022.

Vláda vedená Petrem Fialou by podle něj měla odmítla snahu Rady EU, která podporuje vznik Rámcové konvence o pandemické připravenosti pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace a hlasovala proti jejímu přijetí. Touto konvencí by Česká republika měla ve smyslu článku 10a Ústavy předat část své svrchovanosti právě do rukou WHO. 

„Jsme přesvědčeni, že takový postup je v rozporu s bytostnými zájmy naší země, a že ji tudíž nelze v žádném případě přijmout. Zcela odmítáme, aby rozhodování o základních právech a svobodách našich občanů bylo přeneseno na instituci, na jejíž rozhodování nemají občané naší země sebemenší vliv a jejíž rozhodování může být v rozporu s jejich zájmy,“ uvedl právník Jindřich Rajchl, další mluvčí Charty 2022.

Mluvčí požadují, aby vláda respektovala fakt, že omezit svobodu slova lze výhradně na základě zákona, zákonnými prostředky a pouze ze zákonem uvedených důvodů. „Právní řád České republiky má dostatečné nástroje, jak zakročit proti projevům nenávisti, násilí či agrese. Jakoukoliv cenzuru svobody slova nad rámec stanovený současnými právními předpisy důrazně odmítáme. A odmítáme i jakékoliv snahy o rozšiřování tohoto rámce. Jakýkoliv krok směřující k rozšíření dnes právem přijatelné cenzury bude porušením demokratických principů, na nichž je Česká republika založena. Proto požadujeme, aby se vláda zdržela jakýchkoli aktivit v této oblasti,“ dodal Jindřich Rajchl. 

Podle právníka Tomáše Nielsena, dalšího mluvčího Charty 2002, je omezování práv občanů České republiky, včetně práva vyjádřit a šířit vlastní kritický politický názor výrazně větším ohrožením bezpečnosti a budoucnosti Česka, než je šíření takzvaných dezinformací. 


Autor: Karel Netolický

Bezplatná právní poradna v Praze 14 bude měsíc uzavřena

Dnes v 11:06

V období od 6. července do 3. srpna bude uzavřena bezplatná právní poradna, kterou v budově radnice Prahy 14 (Bratří Venclíků 1072, 1. patro, kancelář 119) každou středu zajišťuje JUDr. Ján Horňák.

Pracovní úrazy. Jaké největší chyby připraví poškozené o kompenzaci?

28. dubna 2022 v 08:09

Oběti pracovních úrazů či nemoci z povolání si každý rok 28. dubna připomínají Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V Česku se s úrazy v zaměstnání setká více než 40 000 lidí, drtivá většina z nich má nárok na odškodnění. Společnost Vindicia shrnuje nejčastější chyby, které mohou...

Právní poradna pro seniory a samoživitele

11. dubna 2022 v 08:40

Radnice Prahy 15 zajistila právní poradnu pro seniory a rodiče samoživitele. Poradna je k dispozici každé pondělí v 7. patře budovy Úřadu městské části Praha 15, Boloňská 478, od 13 do 17 hodin.

Další články
Nahoru