dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
ČEZ Chess Trophy 2015
Akce se koná pod záštitou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého. Foto: MČ Praha 1

ČEZ Chess Trophy 2015

Praha 1 patří v těchto dnech světovému šachu, který všem zprostředkovává šachový festival a svátek v jednom – ČEZ Chess Trophy. Jeho největším lákadlem pak je zápas na čtyři partie mezi naším Davidem Navarou a americkým reprezentantem filipínského původu Wesleyem Soem.

Jedinečnou šachovou událost odstartovala páteční simultánka amerického velmistra proti dvaadvaceti amatérským šachistům. „Byla to nejrychlejší simultánka, kterou jsem kdy viděl,“ okomentoval hodinu a čtyřicet minut trvající boj Pavel Matocha, předseda pořádající Pražské šachové společnosti.

Šachisté z řad zástupců sponzorů i šachové veřejnosti, začátečníci i zkušení borci, vybojovali tři remízy a dokonce i jedno vítězství. Jednu z remíz si odnesl i český talent vietnamského původu, teprve třináctiletý Thai Dai Van Nguyen.

„Tentokrát jsem se simultánky bohužel nemohl zúčastnit, ale slibuji, že udělám vše pro to, abych příští rok, samozřejmě po poctivém tréninku, nechyběl,“ ubezpečil při slavnostním zahájení ČEZ Chess Trophy v hotelu Juliš starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který předloni remizoval s čínskou velmistryní, druhou nejlepší šachistkou světa Hou Yifan a akce se koná pod jeho záštitou..

Při svém slavnostním proslovu poděkoval Pavlu Matochovi za skvělou práci, kterou odvádí při propagaci šachu, a vřele tento sport doporučil dětem i mládeži. „Pro Prahu 1 je ctí, že se ČEZ Chess Trophy koná na jejím území,“ vyzdvihl Oldřich Lomecký.

Do hotelu Juliš dorazil i český velmistr David Navara, který kromě utkání s Wesleyem Soem na festivalu představuje svoji knihu s názvem Můj šachový svět. Součástí ČEZ Chess Trophy je i zajímavý doprovodný program, zejména pak výstava šachových figur, kterou připravil sběratel Petr Král, jenž na ni vybral několik desítek unikátních exemplářů, a samozřejmě také přednášky o královské hře.


Další články
Nahoru