dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Cesty ke svobodě: Galerii pojišťovny má novou expozici současného umění, vstup je zdarma
Nová expozice v galerii pojišťovny Kooperativa. Foto: archiv

Cesty ke svobodě: Galerii pojišťovny má novou expozici současného umění, vstup je zdarma

V galerii pojišťovny Kooperativa v Pobřežní ulici zpřístupněna nová expozice českého umění s názvem Cesty ke svobodě a podtitulem Společnost – Válka – Umění 1914 – 1918.

Výstava má v zásadě dva koncepční okruhy: společenský vývoj a boj o samostatnost – tato část se zaměřuje především na úlohu legií – to vše v kontextu s českým uměním.

„Naším prvořadým koncepčním záměrem bylo vyzdvihnout fakt, že jedním z důsledků 1. světové války byl rozpad Rakousko-uherské monarchie a vznik nových států. Tedy i Československa, což přineslo samostatnost a svobodu českého a slovenského národa,“ uvádí,“ kurátorka sbírky Rosana Murcott.

„A také, že cesty k této změně, protože jich bylo mnoho, byly velice složité. Chtěli jsme zdůraznit, že snaha o samostatnost, svébytnost a svobodu byla dlouhodobým procesem sahajícím až ke sv. Václavu, že nám jako národu takzvaně nespadla z nebe, ale že byla těžce vybojována,“ pokračuje.

Výstavu doprovází výpravná publikace, která důkladně sleduje a popisuje komplikovaný proces nabytí svobody.

„Tento výstavní projekt je nesmírně zajímavý a všem, kteří se zajímají o problematiku, na kterou se v něm soustředíme, zcela jistě poskytne možnost nahlédnout ji i z úhlů, které tak často podtrhovány nejsou,“ dodává Rosana Murcott .

Galerie je umístěna ve třetím patře nové centrály pojišťovny Kooperativa na adrese Pobřežní 665/21, Praha 8. Pro veřejnost je otevřena každé úterý a čtvrtek vždy od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru