dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Cestujte po Praze, poznáte cizince z Evropy, Asie, Jižní Ameriky a ochutnáte světové delikatesy!
V kavárně a tanečním baru Made in Brasil se občas konají brazilské taneční párty. Foto: Facebook

Cestujte po Praze, poznáte cizince z Evropy, Asie, Jižní Ameriky a ochutnáte světové delikatesy!

Máte chuť poznat život cizinců? Chcete ochutnat jejich pokrmy nebo si užít jejich kulturu, ale prostě nemůžete nebo nechcete opustit metropoli? Žádný problém. Na některých místech v Praze se můžete s cizinci setkat, dát si jejich národní jídlo i se kulturně vyžít. Restaurace i kluby na vás čekají.

Příjemně je třeba v Café Oliveira (Mánesova 65). Jedná se o portugalskou kavárnu, kde na Portugalce narazíte poměrně často, a to nejen tehdy, když se tam přijdou dívat na fotbal – vysílají tam všechny přenosy portugalské ligy. Kavárna funguje i jako neformální kulturní centrum pro milovníky portugalské kultury, poskytnou vám praktické informace o Portugalsku.

Za solidní ceny si tam můžete dát portské či jiné kvalitní portugalské víno. Chutné víno si můžete koupit i sebou – pětilitrové balení vyjde na 340 korun. Portugalské pochutiny – třeba olejovky – si můžete koupit v tamním obchůdku. V kavárně si můžete dát portugalské speciality – třeba masovou klobásu flambovanou na ohni (Chouriço de carne assado).

Itálie v obchůdku i hospůdce

Milovníci italských lahůdek zase mohou navštívit nejen nesčetně pizzerií, z nichž ale mnohé provozují Češi, ale i některé z italských lahůdek provozovaných samotnými Italy. Zato stojí třeba útulný obchůdek na Břevnově (Bělohorská 13). Výtečné jsou třeba nakládané mořské plody nebo nejrůznější sýry. A někdy jako bonus dostanete prázdnou mušli – slávku.

Příjemná je i italská vinárna Bacoo, vlastněná italským majitelem, nacházející se na rozhraní Nuslí a Vinohrad (Bělehradská 28), kde si dvě deci dobrého italského nebo chilského vína dáte i za 30 korun a vodu dostanete zdarma. Majitel je vstřícný a hovorný, takže se můžete dozvědět i plno zajímavostí o Itálii a životě v ní.

Vietnamci nebo Thajci „v akci“

Není neznámé, že po Praze je plno čínských a vietnamských restaurací, i plno vietnamských večerek. Přesto je vietnamská komunita obecně hodně uzavřená, hodování Vietnamců ale můžete vidět například v „číně“ v pasáží Metro na Národní třídě. Když večeří, jsou to vyložené (ale přitom relativně skromné) hody, rozložené po celém stole.

Krásné chvíle zažijete v thajské restauraci Noi na Malé Straně (Újezd 19). Když jste uvnitř, přes sklo můžete vidět do kuchyně, jak tam vyložené delikatesy připravují Thajky a Thajci. Chuť asijské země pocítíte, když si objednáte například pálivé Kai Phad Kra-Prao (mleté kuřecí maso se zelenými fazolkami, cibulkou, česnekem, čili, koriandrem a čerstvými listy bazalky).

Síť ruských specialit – kaviár i kopr se šťovíkem

Poslední dobou se v Praze „množí“ obchody s ruskými specialitami, trvalkou je mezi nimi například obchod ve Vladislavově 13 – kousek od metra Národní. Některé prodejny provozuje společnost Vlašťovka, ty najdeme například na Žižkově (Rokycanova 39, Petržílkova 21), Na Můstku 16 nebo Na Pankráci 65.

Mezi ruské delikatesy patří například nakládaná rajčata, okurky, kvašené zelí či kopr se šťovíkem. Výborné jsou i různé paštiky, sušené ryby či červený kaviár. Pestrý je i výběr mražených ryb. Ze sladkostí stojí zato různé druhy chalvy. Za ochutnáni stojí i černý chléb. V obchůdcích mnohdy potkáte Rusy, kteří tam i prodávají.

Tibet se stěhuje, Indové na Břevnově

V Chodské 22 do letošního května fungovalo nepálsko-tibetské centrum Yak Yeti – bylo možné ochutnat tam speciality tibetské či nepálské kuchyně, byl tam nepálský obchůdek, informační centrum Himálaj a kulturní centrum Yeti, kde se konaly přednášky o Nepálu, Tibetu, Indii, horolezci tam vyprávěli o Himálaji. Z důvodu dlouhodobých technických potíží s ventilací prostor ale centrum činnost ukončilo a nyní hledá jiný prostor. Snad ho najde!

Exotiku ale můžete stále ochutnat a s Indy se setkat v originální indické restauraci Tandoor, která se nachází v břevnovské ulici Konecchlumského 9. Ochutnat můžete masové i zeleninové pokrmy, na vás záleží i to, zda si zvolíte jemné, či pálivé. Osvěžující lahůdkou je mléčný jogurtový nápoj Lassi – slaný, sladký, s příchutí manga nebo banánu.

Z Bulharska do Řecka na břehu Vltavy až do Brazílie

Bulharské dobroty můžete ochutnat v restauraci Sofia (Americká 28). Jídlo, které tam vaří, je připravováno ze surovin dovážených přímo z Bulharska. Klasickým jídlem je mleté maso, ať již skopové, hovězí, jehněčí, telecí či vepřové. Typickým kořením je čubrica. Nedaleko – ve Francouzské ulici – je bulharský obchod Radost. Tam si vedle jídla můžete koupit také nápoje – třeba i bulharskou rakiji nebo mastiku (podobná řeckému ouzu).

V Praze je i plno řeckých restaurací. Krásný výhled i dobrý sortiment nabízí například podolská Delphi, která se nachází pouze pár kroků od areálu Žlutých lázní. Zvlášť v létě je příjemné posedět tam – na břehu Vltavy – a poslouchat řeckou hudbu. Další kvalitní řecká restaurace je například Zorbas Ve Smečkách 13, provozovaná řeckým majitelem. Lahodou je třeba Píperies jemisti – gratinovaná paprika plněná řeckou masovou směsí se sýrem.

A naše cizokrajné cestování po Praze zakončeme opravdu letně – ve smíchovské kavárně a tanečním baru Made in Brasil (Štefánikova 55). Vlastní ji Brazilec a zákazníkům nabízí kvalitní kávy nejen z Brazílie, ale i Ethiopie, Peru a jiných zemí. Nebo ochutnávku brazilské kuchyně. V pátek a v sobotu je otevřen i klub v podzemí, kde bývá i živá hudba a plno Brazilců. Takže hurá na cesty – vystačíte si s MHD, v Praze je takřka celý svět.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Další články
Nahoru