Dnes Sobota - polojasno 27°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 18°C
Neděle 1. 8. 2021
Svátek má Oskar
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Cestujícím se otevřel bezbariérový vstup do stanice metra Karlovo náměstí
Vstup do výtahů je z Václavské ulice. Foto: DPP

Cestujícím se otevřel bezbariérový vstup do stanice metra Karlovo náměstí

Pro cestující v metru byl dnes otevřen bezbariérový vstup do stanice linky B Karlovo náměstí. Výtahy ústí v přízemí domu ve Václavské ulici. Náklady jsou zhruba na 270 milionů korun. Nový výtah dnes slavnostně otevřeli zástupci magistrátu, Prahy 2, dopravního podniku (DPP) či Technické správy komunikací (TSK). Karlovo náměstí je 46. bezbariérovou stanicí z 61 stanic pražského metra.

Budování dvou dvojic nových výtahů a přestupní chodby, která je navzájem propojuje, začalo před dvěma lety v dubnu. Výtahy ústí do uliční úrovně u vstupu do Václavské pasáže ve Václavské ulici, která byla kompletně opravena včetně předláždění chodníků.

DPP zde také vybudoval bezbariérovou autobusovou zastávku Václavská, ve které nově zastavuje pravidelná linka číslo 148. Další bezbariérovou stanicí pražského metra bude Jiřího z Poděbrad, stavební práce začnou letos v létě.

vytahy-karlovo-namesti-vaclavska-chodba První dvojice výtahů se zdvihem 7,42 metru začíná uprostřed nástupiště. Cestující s omezenou schopností pohybu, maminky či rodiče s kočárky, nebo cyklisté se jimi dostanou do přestupní chodby dlouhé zhruba 80 metrů, která je pohodlně dovede k dolní stanici druhé dvojice výtahů, kde také končí placený prostor. Chodba má spád 0,3 procenta a je v ní osazen nový tlakový uzávěr vážící zhruba 3,5 tuny, protože stanice Karlovo náměstí patří do ochranného systému metra.

Druhou dvojicí výtahů se zdvihem 33,81 metru se cestující dostanou do uliční úrovně, do Václavské ulice, u vstupu do Václavské pasáže. Vyústění výtahů i samotnou výtahovou šachtu DPP vybudoval přímo v domě, který je v majetku Prahy 2.

Každý ze všech čtyř nových výtahů má nosnost 1000 kilogramů a kapacitu 13 osob. Zhotovitelem celé stavby je sdružení firem HOCHTIEF CZ a Energie – stavební a báňská, dodavatelem výtahů je společnost BREMA. Technická správa komunikaci hl. m. Prahy (TSK) následně opravila vozovku ve Václavské ulici a předláždila chodníky.

„Stanice metra Karlovo náměstí je konečně dostupná pro vozíčkáře i rodiče s kočárky. Krom budování výtahů zpříjemňujeme cestování úpravou bezbariérových přístupů na tramvajové zastávky – namátkou třeba Lihovar, Vinohradská tržnice nebo Malostranská,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Budování bezbariérových přístupů na úřady i do stanic metra dlouhodobě prosazujeme. Proto jsem nyní rád, že se nám společně podařilo dotáhnout do konce i tento projekt. Byla to právě radnice Prahy 2, kdo o výstavbu výtahu a zejména o jeho vyústění ve Václavské ulici usiloval,“ uvedl Jan Korseska (ODS), místostarosta Prahy 2, který má na starost oblast dopravy.

„Věřím, že bezbariérový vstup bude sloužit nejen osobám se sníženou pohyblivostí, seniorům a rodičům s kočárky, ale ocení ho i pacienti, kteří dennodenně míří do ordinací lékařů blízké Všeobecné fakultní nemocnice,“ doplnila Alexandra Udženija (ODS), místostarostka Prahy 2 pro oblast sociální, zdravotnictví a podporu podnikání.

„Jsem rád, že se nám po více než dvou letech náročné práce povedlo dokončit další složitou stavbu v systému pražskému metra. Bohužel jsme během stavby nemohli naplno využívat trhací práce, ani pracovat v noci, jak bylo uvedeno v projektu a schváleno ve stavebním povolení, což termín dokončení stavby značně prodloužilo, Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

„Nyní v metru zbývá 15 stanic, které jsou bez osobních výtahů či schodišťových plošin. V Praze ale budujeme bezbariérovou MHD a postupně, výhledově do roku 2030, chceme postavit výtahy ve všech zbývajících stanicích. Tou nejbližší bude Jiřího z Poděbrad, kde plánujeme začít stavět ještě letos v létě. Kromě toho běží projekční práce na stanicích Flora, Malostranská, Křižíkova a Českomoravská,“ dodal.

„V koordinaci s touto stavební akcí jsme nechali ve Václavské ulici kompletně opravit a předláždit 700 metrů čtverečních velké žulové dlažby ve vozovce, která v podloží vykazovala známky lokálních poruch a propadů. Také jsme předláždili dalších 370 metrů čtverečních povrchu chodníků do takzvané pražské mozaiky. Veškeré stavební práce, které zde provedla TSK, vyšly na 2,6 milionu korun,“ dodal Jozef Sinčák, předseda představenstva a generální ředitel TSK.

„Máme za sebou stavbu, o které mohu říct, že patřila k těm náročnějším. Pracovali jsme v hustě obydlené oblasti, naráželi jsme na komplikovanou geologii a práce probíhaly za plného provozu stanice metra. Mohli jsme zde však zúročit zkušenosti nasbírané na jiných projektech spjatých s pražským metrem, kterých máme v portfoliu celou řadu,“ sdělil Jiří Dušek, ředitel divize Dopravní stavby HOCHTIEF CZ.

V rámci výstavby výtahů ve stanici Karlovo náměstí DPP upravil a doplnil informační navigační systém v uliční úrovni v okolí stanice, který cestující přehledně směruje ke vstupům do stanice či k nově vybudovaným výtahům.

Karlovo náměstí také před nedávnem dostalo nové číslování výstupů ze stanice a vestibulů metra. Dnes zprovozněné výtahy mají číselné označení E10.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru