Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Cestujících přibývá, intervaly metra se zkrátí o desítky vteřin. Nejvíce na lince A
Při cestování v metru musí mít lidé nasazeny respirátory. Foto: Jan Puci

Cestujících přibývá, intervaly metra se zkrátí o desítky vteřin. Nejvíce na lince A

V návaznosti na uvolňování protiepidemických opatření a postupný nárůst poptávky cestujících po přepravě v metru pražský dopravní podnik (DPP) po dohodě s magistrátem a organizací Ropid od pondělí 19. dubna od zahájení provozu posílí ve špičkách provoz metra na všech třech linkách.

Intervaly ve špičkách budou nejvíce zkráceny na lince A, a to o 30 až vteřin. Na lince B to bude o 20 až 30 vteřin, na „céčku“ pak o 10 až 20 vteřin.  

Pražské metro tak bude od příštího týdne jezdit podle stejného grafikonu jako do 10. března, kdy došlo kvůli probíhajícím lockdownu v podzemce k zavedení prázdninového režimu, kdy je provoz dimenzován na úbytek 20 procent.

Během tohoto omezení byla v druhé polovině března a první polovině dubna i tak byla kapacita metra trojnásobná oproti skutečné potřebě.

„Metro tento týden denně využilo v průměru téměř 465 tisíc cestujících, ve srovnání s minulým týden se jedná o nárůst o necelých 13 procent. Minulý týden pražským metrem cestovalo denně v průměru téměř 413 tisíc cestujících,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková

Počet cestujících klesl oproti stavu před pandemií v době největších omezení až o 85 procent. Před začátkem pandemie pražské metro přepravilo asi 1,2 milionu lidí.

V případě tramvají a autobusů klesl během pandemie počet cestujících shodně o 63 procent. U tramvají je to z 1,105 milionu cest na 407 000 a u autobusů z předcovidových 1,015 milionu na 380 000.

Změny jsou patrné i v železniční dopravě. Například dnes začíná, byť s několikatýdenním zpožděním, sezóna víkendových rekreačních vlaků, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Stejně jako loni vyjely vlaky například do Posázaví, Brd, na Kokořínsko nebo do Českého ráje. Novinkou letošní sezony je Lužickohorský rychlík, který jede z Prahy přes Mladou Boleslav, Bezděz a Českou Lípu a Jedlovou do Mikulášovic.
Každou sobotu, neděli i státní svátky až do konce října opět dvakrát denně jezdí z pražského hlavního nádraží do Slaného.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru