Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - bourky 16°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Cestujících přibývá, intervaly metra se zkrátí o desítky vteřin. Nejvíce na lince A
Při cestování v metru musí mít lidé nasazeny respirátory. Foto: Jan Puci

Cestujících přibývá, intervaly metra se zkrátí o desítky vteřin. Nejvíce na lince A

V návaznosti na uvolňování protiepidemických opatření a postupný nárůst poptávky cestujících po přepravě v metru pražský dopravní podnik (DPP) po dohodě s magistrátem a organizací Ropid od pondělí 19. dubna od zahájení provozu posílí ve špičkách provoz metra na všech třech linkách.

Intervaly ve špičkách budou nejvíce zkráceny na lince A, a to o 30 až vteřin. Na lince B to bude o 20 až 30 vteřin, na „céčku“ pak o 10 až 20 vteřin.  

Pražské metro tak bude od příštího týdne jezdit podle stejného grafikonu jako do 10. března, kdy došlo kvůli probíhajícím lockdownu v podzemce k zavedení prázdninového režimu, kdy je provoz dimenzován na úbytek 20 procent.

Během tohoto omezení byla v druhé polovině března a první polovině dubna i tak byla kapacita metra trojnásobná oproti skutečné potřebě.

„Metro tento týden denně využilo v průměru téměř 465 tisíc cestujících, ve srovnání s minulým týden se jedná o nárůst o necelých 13 procent. Minulý týden pražským metrem cestovalo denně v průměru téměř 413 tisíc cestujících,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková

Počet cestujících klesl oproti stavu před pandemií v době největších omezení až o 85 procent. Před začátkem pandemie pražské metro přepravilo asi 1,2 milionu lidí.

V případě tramvají a autobusů klesl během pandemie počet cestujících shodně o 63 procent. U tramvají je to z 1,105 milionu cest na 407 000 a u autobusů z předcovidových 1,015 milionu na 380 000.

Změny jsou patrné i v železniční dopravě. Například dnes začíná, byť s několikatýdenním zpožděním, sezóna víkendových rekreačních vlaků, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Stejně jako loni vyjely vlaky například do Posázaví, Brd, na Kokořínsko nebo do Českého ráje. Novinkou letošní sezony je Lužickohorský rychlík, který jede z Prahy přes Mladou Boleslav, Bezděz a Českou Lípu a Jedlovou do Mikulášovic.
Každou sobotu, neděli i státní svátky až do konce října opět dvakrát denně jezdí z pražského hlavního nádraží do Slaného.


Autor: Jan Puci

Tunel Mrázovka bude dvě noci jednosměrný

Včera v 17:48

Od 31. května do 1. června od 23 do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru