dnes
Středa - zatazeno
23°C
zítra
Čtvrtek - bourky
23°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Cestující v metru mají přímo nad hlavami kostry z 12. století
Jedna z koster nalezených pod kostelem při výstavbě metra. Foto: VS + 2 x ČB archiv DPP

Cestující v metru mají přímo nad hlavami kostry z 12. století

Když na konci šedesátých let vznikal první úsek pražské podzemky, archeologové se nestačili divit. Pod kostelem sv. Pankráce v Praze 4 odhalili kromě zbytků rotundy i hroby, z nichž některé jsou dodnes ukryty v kryptě kostela a návštěvníci si je mohou prohlédnout jen při výjimečných příležitostech. Tubus metra vede pod kostelem jen v hloubce 15 metrů.

kostra-pankrac-2 Zbytky původní románské rotundy byly objeveny zcela náhodou. V letech 1968 až 1970 byl v souvislosti s ražbou mezi stanicemi Gottwaldova (dnes Vyšehrad) a Pražského povstání  v kostele sv. Pankráce a v jeho okolí prováděn archeologický průzkum. Při něm byly odhaleny zbytky rotundy a také pozůstatky hrobů, z nich nejstarší pocházejí z přelomu 11. a 12. století. Nacházejí se v lodi rotundy a dodnes na místě zůstaly. U rotundy se totiž před dávnými dobami rozprostíral hřbitov.

Podle dobových záznamů, kterých je poskrovnu, se rotunda v době vzniku nacházela ve vsi Krušina, která později zanikla v 15. století během husitských válek. Nutno však podotknout, že kromě základů rotundy a hřbitova archeologové na žádné další známky středověkého osídlení nenarazili.

Během válek mezi husity a křižáky na zdejších hřbitově skončila řada padlých členů Zikmundova vojska.  

Dnešní budova nenápadného kostela, který stojí nedaleko hradeb bájného Vyšehradu v parčíku mezi ulicemi Na Pankráci, Sinkulova a Na Klikovce, pochází z roku 1700. Stojí na základech gotického kostela, který zničili Švédové v polovině 17. století při obléhání Prahy.

Věž ukrývá vzácný zvon z roku 1505. Patří mezi nejstarší zvony u nás, váží úctyhodných 350 kilogramů, jeho průměr je 120 centimetrů a výška 86 centimetrů. Před dvaceti lety byly opraveny zdejší varhany z druhé poloviny 19. století.

Ne vždy během své dosavadní existence sloužil kostel věřícím, před zhruba dvě stě lety v něm byl sklad střelného prachu.

Fotografie z výstavby linky metra C. Tunely vedou přímo pod kostelem:

prazskeho-povstani-710528-svpankrac

prazskeho-povstani-710528-13-ad-kostel


Strahovský tunel projde očistou, během června bude několik nocí uzavřen

1. června 2020 ve 12:52

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Strahovský tunel v červnu uzavřen.

Tahací jeřáby převezly na trať k Barrandovu 18 tramvají

31. května 2020 v 16:54

Aby mohly od pondělí po více než dvou měsících začít jezdit tramvaje mezi Barrandovem a Hlubočepy, pražský dopravní podnik dnes a v pátek převezl do Hlubočep tahacími jeřáby celkem 18 tramvají, které budou v opraveném úseku jezdit. V pátek čtyři tramvaje, dnes 14. Oprava trati v Nádražní mezi...

Dopravní omezení v Nádražní ulici

29. května 2020 v 09:58

Od 1. června do konce října bude v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě uzavřena Nádražní ulice v úseku Moulíkova – Křížová.   

Další články
Nahoru