dnes
Úterý - obcasny-dest
21°C
zítra
Středa - zatazeno
21°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
24°C
Cestující v metru mají přímo nad hlavami kostry z 12. století
Jedna z koster nalezených pod kostelem při výstavbě metra. Foto: VS + 2 x ČB archiv DPP

Cestující v metru mají přímo nad hlavami kostry z 12. století

Když na konci šedesátých let vznikal první úsek pražské podzemky, archeologové se nestačili divit. Pod kostelem sv. Pankráce v Praze 4 odhalili kromě zbytků rotundy i hroby, z nichž některé jsou dodnes ukryty v kryptě kostela a návštěvníci si je mohou prohlédnout jen při výjimečných příležitostech. Tubus metra vede pod kostelem jen v hloubce 15 metrů.

kostra-pankrac-2 Zbytky původní románské rotundy byly objeveny zcela náhodou. V letech 1968 až 1970 byl v souvislosti s ražbou mezi stanicemi Gottwaldova (dnes Vyšehrad) a Pražského povstání  v kostele sv. Pankráce a v jeho okolí prováděn archeologický průzkum. Při něm byly odhaleny zbytky rotundy a také pozůstatky hrobů, z nich nejstarší pocházejí z přelomu 11. a 12. století. Nacházejí se v lodi rotundy a dodnes na místě zůstaly. U rotundy se totiž před dávnými dobami rozprostíral hřbitov.

Podle dobových záznamů, kterých je poskrovnu, se rotunda v době vzniku nacházela ve vsi Krušina, která později zanikla v 15. století během husitských válek. Nutno však podotknout, že kromě základů rotundy a hřbitova archeologové na žádné další známky středověkého osídlení nenarazili.

Během válek mezi husity a křižáky na zdejších hřbitově skončila řada padlých členů Zikmundova vojska.  

Dnešní budova nenápadného kostela, který stojí nedaleko hradeb bájného Vyšehradu v parčíku mezi ulicemi Na Pankráci, Sinkulova a Na Klikovce, pochází z roku 1700. Stojí na základech gotického kostela, který zničili Švédové v polovině 17. století při obléhání Prahy.

Věž ukrývá vzácný zvon z roku 1505. Patří mezi nejstarší zvony u nás, váží úctyhodných 350 kilogramů, jeho průměr je 120 centimetrů a výška 86 centimetrů. Před dvaceti lety byly opraveny zdejší varhany z druhé poloviny 19. století.

Ne vždy během své dosavadní existence sloužil kostel věřícím, před zhruba dvě stě lety v něm byl sklad střelného prachu.

Fotografie z výstavby linky metra C. Tunely vedou přímo pod kostelem:

prazskeho-povstani-710528-svpankrac

prazskeho-povstani-710528-13-ad-kostel


Linka 108 do dalších školek a škol v Praze 6

Včera v 07:53

Od 1. září dojde ke změně trasy autobusové linky 108 a zlepší se tak dopravní obslužnost Bubenče. Cíl linky zůstane stejný – Sídliště na Dědině, ale v úseku mezi zastávkami Zelená a Sibiřské náměstí pojede jinou trasou, kde lépe obslouží školy a školky na území šesté městské části...

V Praze 6 začne podzimní úklid již v srpnu

18. srpna 2019 v 07:48

Technická správa komunikací bude v Praze 6 provádět od 26. srpna do 25. října komplexní úklid vozovek, vždy od 8 do 15 hodin.

Uzavírky na Petrohradské ulici

14. srpna 2019 ve 20:37

V rámci pokračující obnovy vodovodních řadů bude od 15. do 25. srpna zavedeno dopravní opatření na Petrohradské ulici.

Omezení dopravy v souvislosti s koncertem skupiny Metallica na Letišti Letňany

14. srpna 2019 v 07:37

V neděli 18. srpna se na Letišti Letňany koná koncert americké hudební skupiny Metallica. Vzhledem k velkému počtu očekávaných návštěvníků budou v okolí letiště platit dopravní opatření. 

Uzavření části křižovatky na Vypichu

10. srpna 2019 v 07:23

Během víkendu 10. a 11. srpna bude uzavřena severovýchodní části křižovatky na Vypichu – ulic Bělohorská x Ankarská. Uzavřen bude i pravý řadícího pruhu na Bělohorské s nemožností odbočení do Ankarské. Doprava z centra bude zachována přes křižovatku jedním pruhem. Důvodem je rekonstrukce...

Dopravní opatření na Vršovické ulici

10. srpna 2019 v 07:20

Od 12. srpna do 1. září bude omezen provoz na Vršovické ulici v úseku U vršovického nádraží – Petrohradská ve směru z centra. Důvodem je obnova vodovodních řadů.

Palackého most: Omezení dopravy

9. srpna 2019 ve 22:26

Od 10. do 20. srpna bude uzavřen na Palackého mostě jízdní pruh a přilehlý chodník ve směru na Prahu 5. Doprava bude vedena po tramvajovém tělese.

Další články
Nahoru