dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Cestující možná budou jezdit MHD na „pípačky“. Banky chtějí nahradit Opencard jinou kartou
Plastová kartička Opencard. Jaká bude její budocnost? Foto: archiv

Cestující možná budou jezdit MHD na „pípačky“. Banky chtějí nahradit Opencard jinou kartou

Kartu Opencard by v Praze mohla nahradit bezkontaktní platební karta. Svůj návrh řešení, které by mohla Praha využít, zveřejnila Česká spořitelna společně s firmou Visa. Inspiraci našly firmy prý v zahraničí, například v Londýně.

Podle speciální skupiny, která návrh řešení financovaný bankou vypracovala, by lidé u vchodu do metra či v autobusech a tramvajích pouze „pípali“ platební kartou. Na typu karty by nezáleželo, v systému by prý fungovaly všechny.

Na kartu by šly nahrát i předplatní kupóny. Zároveň firma ručí, že by revizoři neměli možnost vidět stav konta toho kterého cestujícího. O tom, zda a jak revizor zjistí, zda předkladatel karty je také jejím majitelem, firmy nesdělily.

Magistrát v současné době řeší, co bude dál s Opencard. Město se snaží koupit autorská práva. S firmou eMoneySrvices, která vlastní autorská práva karty, se zatím však nedohodla. Podle informací ČTK se však na magistrát obrací řada firem, které nabízí náhradu za Opencard. Hodnota odkoupení projektu a jeho potenciál je prý odhadován na zhruba dvě miliardy korun.

Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). V souvislosti s Opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu. K soudu nově míří i deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků. Schválili totiž prodloužení smluv na provoz Opencard. Všichni vinu popírají – kvůli údajně nevýhodným smlouvám nemohli postupovat jinak, tvrdí.

Co bude s Opencard dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s možnými partnery, mimo jiné s plzeňským dopravním podnikem, Českými drahami a Českou poštou, o spolupráci.


Další články
Nahoru