dnes
Čtvrtek - zatazeno
3°C
zítra
Pátek - prehanky-snih
7°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Cestujeme s dětmi autem i vlakem
Cestování s dětmi. Foto: archiv

Cestujeme s dětmi autem i vlakem

S jarem konečně přibývá výletů a blíží se i radostný čas dovolených. Všichni určitě známe zásady bezpečnosti při cestování nejrůznějšími dopravními prostředky, ale jistě není od věci si je připomenout. 

Přinášíme tipy a zkušenosti maminky Štěpánky Štrougalové z Baby Clubu Juklík, která často cestuje se svými 4 dětmi autem a vlakem.

Mami, zastav!
Cestování autem je pro děti vcelku pohodlné a má tu výhodu, že zvláště při delších jízdách můžete dělat přestávky. Ovšem třeba nutkavý pocit na močení dospělý člověk ovládne, ale u malých dětí s tím počítat nemůžeme. st-strougalova-kredit-pixpo-cz-websize-nahled Taková situace se musí řešit ihned. Stejně tak nepříjemný pocit na zvracení, který u dětí jízda autem často vyvolává, je důvodem k okamžitému zastavení.

Při vší smůle se tak stává často za hustého provozu na dálnici… Jak tuhle situaci zvládnout, abychom neohrozili děti, sebe ani okolí?

„Než vystoupíte z auta, nezapomeňte zapnout „blikačky“. A pamatujte na zásadu číslo jedna – dítě vždy vystupuje do krajnice vozovky! Nikdy mu nedovolte vystoupit směrem do vozovky. Pokud máte v autě ještě mladší dítě a žádný další dospělý už s vámi nejede, ujistěte se, že děcko ví, že nesmí vystoupit. Anebo raději uzavřete dveře pojistkou,“ radí Štěpánka Štrougalová, zkušená maminka 4 dětí.

Pozor na čtení v autě
K zamyšlení vybízí i její další doporučení. Přestože se všichni snažíme podporovat u dětí lásku k psanému slovu, v autě bychom měli s tištěnými knihami a časopisy zacházet velmi obezřetně. Dětem (ale i dospělým) se totiž při čtení nebo prohlížení obrázků může udělat nevolno. „Při jízdě přicházejí do mozku dva druhy vjemů. Očima vnímáme předměty, které jsou zdánlivě v klidu, jenže z centra rovnováhy, které je ve středním uchu, přichází informace o kývavých pohybech. Tím dojde v centrální nervové soustavě k dezorientaci a podráždění autonomního nervstva. To se projeví poklesem krevního tlaku, bledostí, a často zvracením,“ upozorňuje Štrougalová.

A jak je možné, že nereagujeme všichni stejně dramaticky? „Tento chaos v mozku probíhá u každého z nás. Jenže každý máme jinak nastavený práh citlivosti pro podráždění autonomního nervového systému, který se nedá vůlí ovládat,“ vysvětluje Štrougalová a připomíná i základní pravidlo pro jízdu autem – a sice průběžné větrání. Během jízdy pusťte dovnitř co nejčastěji čerstvý vzduch, a když bude příležitost, zastavte, a nechte děti proběhnout a protáhnout se. Sami také využijte přestávky k načerpání sil.

Vláčky plné zábavy
Vlaky jsou pro cestování s dětmi poměrně klidným dopravním prostředkem. I při delší jízdě mají malí cestovatelé možnost vstát, protáhnout se nebo se projít uličkou, případně zajít s doprovodem do jídelního vozu a občerstvit se. „Nikdy je však nepouštějte samotné,“ připomíná Štrougalová. „I když dnešní vlaky mají všelijaká elektronická zajištění, není radno podceňovat nebezpečí úrazu. Koneckonců ve vozech je i spousta tlačítek lákajících děti k vyzkoušení. Ovšem jedno takové „nevinné“ zmáčknutí vás může přijít na spoustu peněz při placení pokuty…“

Železniční dopravci se v poslední době předhánějí, jak lidem cestování vlakem zpříjemnit, a totéž platí i o jejich péči o pohodu dětí. V moderních soupravách jsou speciální dětská oddělení vybavená přebalovacím pultem a také hračkami a stavebnicemi, kde si malí pasažéři můžou spolu s ostatními dětmi pohrát, a cesta jim tak mnohem rychleji utíká.

Dobrým nápadem jsou i tzv. Cyklohráčky, speciální vlaky pro děti, které jezdí pouze na několika trasách v Čechách během víkendu a o svátcích. Vláček má tři zelené vagony – jeden plný her, stavebnic, vláčkodráhy a knížek, ve druhém se přepravují cyklisté s koly a ve třetím jsou pro děti přichystané deskové hry, tabule s křídami atd. Z prvního vagonu mohou děti dokonce sledovat strojvedoucího, jak řídí vlak.


Praha 5: V Kobce číslo 17 na Smíchovské náplavce uvidíte film #martyisdead

Dnes v 10:58

Při příležitosti mezinárodního Dne bezpečnějšího internetu uspořádala radnice Prahy 5 ve spolupráci se sdružením CZ.NIC v pátek 14. února promítání filmu #martyisdead, kterého se zúčastnilo více než 250 žáků sedmých až devátých ročníků z celkem šesti základních škol zřizovaných městskou částí...

Předškolní děti z Prahy 9 se představí v divadle Gong

25. února 2020 ve 14:39

V letošním roce se uskuteční 24. ročník akce Předškoláček. Děti z mateřských škol zřizovaných Prahou 9, které letos čeká zápis do 1. třídy, pod vedením svých učitelek připravují pěvecká, hudební, taneční, pohybová a dramatická vystoupení.

Praha 13: Pohádkové babičky ve školce

24. února 2020 v 07:13

Děti ze třídy berušek MŠ Palouček v Praze 13 mají své pohádkové babičky, Aničku a Stáňu. Ty jim chodí do školky číst pohádky, nebo vyprávět nejrůznější příběhy ze života.

S nadhledem na síti. Praha 5 chce varovat mládež před úskalími kyberprostoru

23. února 2020 v 09:00

Praha 5 se připojila k boji proti kyberšikaně. V rámci projektu „S nadhledem na síti“ chce zejména mládež varovat před úskalími kyberprostoru, v němž děti tráví hodně času na sociálních sítích.

Praha 8 bude vítat občánky

22. února 2020 v 07:48

Vítání občánků se koná v Libeňském zámečku v obřadní síni. Obřad trvá asi 20 minut, na začátku má projev jeden ze zastupitelů, potom se rozdávají dárky a nakonec je podpis do kroniky.

Praha 12 zve na Zdobení velikonočních perníčků

21. února 2020 v 07:03

Tvořivý workshop pro děti, dospělé a seniory v úterý 31. března od 16:30.

Praha 15: Děti na bále ve Švehlově sokolovně

20. února 2020 v 08:24

Praha 15 podpořila Dětský maškarní bál, který se koná v sobotu 7. března od 14:30 a od 16:30 hodin.

Praha 9: Masopust v Podkovářské

17. února 2020 v 10:42

Edu Bubo Klub zve na masopustní průvod v maskách, během kterého si zatančíte, představíte si tradiční masopustní postavy a vyhodnotíte nejkrásnější masky. Přijďte ve čtvrtek 20. února do parku Podkovářská ke klubu, začíná se v 16 hodin.

Aspoň na víkend: Staň se divadelníkem

12. února 2020 ve 21:02

Rádi byste vyrazili s dětmi do muzea i divadla zároveň? Pak si určitě nenechte ujít další akci z oblíbeného cyklu Aspoň na víkend. Speciální doprovodný program je tentokrát věnován výstavě Račte vstoupit do divadla a proběhne v sobotu 15. února od 13 do 17 hodin v Nové budově...

Praha 9 zve děti na Pohádkový karneval

10. února 2020 ve 20:46

Čarovný les plný zvířátek začal umírat. Stromy i kytičky usychají. Děti pomohou lesní víle zachránit všechno živé, plnit budou nejrůznější úkoly, kterými je provedou lesní zvířátka a bytosti.

Pro děti: Malá mořská víla

7. února 2020 v 08:03

V neděli 9. února od 15 hodin hraje Divadlo Ka2 pohádku Malá mořská víla na Starém purkrabství na Vyšehradě.

Praha 15 vítá občánky v roce 2020

4. února 2020 v 10:27

Narodilo se vám miminko, máte trvalé bydliště v Praze 15 a chtěli byste se zúčastnit slavnostního aktu vítání občánků? Radnice pro vás a vaše děti již tradičně připravuje tuto slavnost v obřadní síni.

Další články
Nahoru