Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala
Se synem Ondřejem. Foto: publikováno se svolením paní Jany

Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala

Janě (33) se revmatoidní artritida projevila před pěti lety, když s manželem plánovali založit rodinu. Po počátečních neúspěších o početí miminka podstoupili asistovanou reprodukci.

„Moje tělo nebylo pravděpodobně zvyklé na vysoké dávky hormonů a po prvním nezdařeném pokusu o umělé oplodnění se mi spustila revmatoidní artritida,“ popisuje Jana. 

Začaly jí otékat prsty a do dvou týdnů nemoc zasáhla všechny klouby v těle od kotníků až po ramena. „Přestala jsem chodit a kvůli bolesti jsem nezvládala ani česání vlasů nebo oblékání svetru. Dokonce i dojít na toaletu jsem mohla jen s pomocí manžela,“ vzpomíná na těžké chvíle Jana, která pracuje v online marketingu.

Ihned navštívila svou praktickou lékařku, která ji odeslala k odbornému vyšetření na revmatologii. Revma zatím ale specialisté mohli léčit pouze částečně, protože se Jana nechtěla vzdát šance na vytoužené dítě. 

„V té době neexistovaly léky na potlačení imunity, které bych mohla užívat v těhotenství. S manželem jsme ale chtěli využít poslední pokus otěhotnět pomocí zmraženého embrya,“ vysvětluje Jana, která proto zvolila pouze léčbu kortikoidy. 

Pokus o početí miminka byl naštěstí úspěšný a Janě se narodil syn Ondřej. Ihned po porodu jí lékaři předepsali léky na potlačení imunity, které ale nezafungovaly podle očekávání, a Janiny potíže se stále zhoršovaly. Dostala proto možnost zúčastnit se studie biologické léčby.

„Hned po první dávce jsem zaznamenala obrovské zlepšení, mohla jsem sportovat, a především se starat o syna. Navíc jsem vysadila kortikoidy,“ říká Jana. Revmatoidní artritida se čas od času znovu ozve, především když je Jana dlouhodobě unavená nebo vystavená většímu stresu. 

Nemoc jí trvale poškodila klouby a spustila artrózu, i přesto se ale nevzdává. Hlídá si stravu, pravidelně cvičí s fyzioterapeutem a snaží se mít revmatoidní artritidu pod kontrolou. „Člověk musí bojovat, aby bezbolestné období trvalo co nejdéle,“ říká odhodlaně Jana. 


Autor: Lucie Rychlá

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru