Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala
Se synem Ondřejem. Foto: publikováno se svolením paní Jany

Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala

Janě (33) se revmatoidní artritida projevila před pěti lety, když s manželem plánovali založit rodinu. Po počátečních neúspěších o početí miminka podstoupili asistovanou reprodukci.

„Moje tělo nebylo pravděpodobně zvyklé na vysoké dávky hormonů a po prvním nezdařeném pokusu o umělé oplodnění se mi spustila revmatoidní artritida,“ popisuje Jana. 

Začaly jí otékat prsty a do dvou týdnů nemoc zasáhla všechny klouby v těle od kotníků až po ramena. „Přestala jsem chodit a kvůli bolesti jsem nezvládala ani česání vlasů nebo oblékání svetru. Dokonce i dojít na toaletu jsem mohla jen s pomocí manžela,“ vzpomíná na těžké chvíle Jana, která pracuje v online marketingu.

Ihned navštívila svou praktickou lékařku, která ji odeslala k odbornému vyšetření na revmatologii. Revma zatím ale specialisté mohli léčit pouze částečně, protože se Jana nechtěla vzdát šance na vytoužené dítě. 

„V té době neexistovaly léky na potlačení imunity, které bych mohla užívat v těhotenství. S manželem jsme ale chtěli využít poslední pokus otěhotnět pomocí zmraženého embrya,“ vysvětluje Jana, která proto zvolila pouze léčbu kortikoidy. 

Pokus o početí miminka byl naštěstí úspěšný a Janě se narodil syn Ondřej. Ihned po porodu jí lékaři předepsali léky na potlačení imunity, které ale nezafungovaly podle očekávání, a Janiny potíže se stále zhoršovaly. Dostala proto možnost zúčastnit se studie biologické léčby.

„Hned po první dávce jsem zaznamenala obrovské zlepšení, mohla jsem sportovat, a především se starat o syna. Navíc jsem vysadila kortikoidy,“ říká Jana. Revmatoidní artritida se čas od času znovu ozve, především když je Jana dlouhodobě unavená nebo vystavená většímu stresu. 

Nemoc jí trvale poškodila klouby a spustila artrózu, i přesto se ale nevzdává. Hlídá si stravu, pravidelně cvičí s fyzioterapeutem a snaží se mít revmatoidní artritidu pod kontrolou. „Člověk musí bojovat, aby bezbolestné období trvalo co nejdéle,“ říká odhodlaně Jana. 


Autor: Lucie Rychlá

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru