Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala
Se synem Ondřejem. Foto: publikováno se svolením paní Jany

Cestu k vlastnímu dítěti Janě zkřížila vážná nemoc, přesto sen o mateřství nevzdala

Janě (33) se revmatoidní artritida projevila před pěti lety, když s manželem plánovali založit rodinu. Po počátečních neúspěších o početí miminka podstoupili asistovanou reprodukci.

„Moje tělo nebylo pravděpodobně zvyklé na vysoké dávky hormonů a po prvním nezdařeném pokusu o umělé oplodnění se mi spustila revmatoidní artritida,“ popisuje Jana. 

Začaly jí otékat prsty a do dvou týdnů nemoc zasáhla všechny klouby v těle od kotníků až po ramena. „Přestala jsem chodit a kvůli bolesti jsem nezvládala ani česání vlasů nebo oblékání svetru. Dokonce i dojít na toaletu jsem mohla jen s pomocí manžela,“ vzpomíná na těžké chvíle Jana, která pracuje v online marketingu.

Ihned navštívila svou praktickou lékařku, která ji odeslala k odbornému vyšetření na revmatologii. Revma zatím ale specialisté mohli léčit pouze částečně, protože se Jana nechtěla vzdát šance na vytoužené dítě. 

„V té době neexistovaly léky na potlačení imunity, které bych mohla užívat v těhotenství. S manželem jsme ale chtěli využít poslední pokus otěhotnět pomocí zmraženého embrya,“ vysvětluje Jana, která proto zvolila pouze léčbu kortikoidy. 

Pokus o početí miminka byl naštěstí úspěšný a Janě se narodil syn Ondřej. Ihned po porodu jí lékaři předepsali léky na potlačení imunity, které ale nezafungovaly podle očekávání, a Janiny potíže se stále zhoršovaly. Dostala proto možnost zúčastnit se studie biologické léčby.

„Hned po první dávce jsem zaznamenala obrovské zlepšení, mohla jsem sportovat, a především se starat o syna. Navíc jsem vysadila kortikoidy,“ říká Jana. Revmatoidní artritida se čas od času znovu ozve, především když je Jana dlouhodobě unavená nebo vystavená většímu stresu. 

Nemoc jí trvale poškodila klouby a spustila artrózu, i přesto se ale nevzdává. Hlídá si stravu, pravidelně cvičí s fyzioterapeutem a snaží se mít revmatoidní artritidu pod kontrolou. „Člověk musí bojovat, aby bezbolestné období trvalo co nejdéle,“ říká odhodlaně Jana. 


Autor: Lucie Rychlá

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Praha 14 opět přispívá na prevenci

10. února 2024 v 07:57

V pondělí Rada Prahy 14 schválila pokračování v programu na podporu prevence nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou.

Pánská péče o vousy z kadeřnictví Klier

9. února 2024 ve 12:43

V dnešní době o sebe muži rádi pečují. Je jim totiž jasné, že upravený vzhled jde ruku v ruce s úspěchem v práci i u žen. Velký trend v pánském stylingu jsou vousy, ať už je to plnovous, knír nebo strniště. A nejde jen o vzhled, ale o celkový zážitek spojený s mužskou elegancí a stylizací. Vsaďte...

Další články
Nahoru